Představujeme česká a slovenská letiště: Moravská Třebová (LKMK)

11.12.2019

Představujeme česká a slovenská letiště 53: Letiště Moravská Třebová       Kamery expedičního Dynamicu OK-LEX tentokrát zavítaly a čtenářům Flying Revue ve videu představují letiště v Moravské Třebové (LKMK). Podívejte se na přistání, vzlet a nízký průlet nad vzletovou a přistávací dráhou 08L tohoto letiště na pomezí Čech a Moravy. 


Letiště Moravská Třebová, LKMK, přistání na VPD 26R, vzlet a nízký průlet nad VPD 08L..

Veřejné vnitrostátní letiště Moravská Třebová leží v katastru obce Staré Město, zhruba 5 km severně od Moravské Třebové. Disponuje dvěma paralelními vzletovými a přistávacími drahami - asfaltovou 08L/26R a travnatou 08R/26L. Asfaltová dráha je 720 m dlouhá a 60 m široká, travnatá paralelní dráha, která se nachází v těsné blízkosti asfaltové VPD pak na délku měří 714 m a široká je 23 m. Na letišti probíhá provoz VFR den a výsadková činnost. Provozovatelem letiště je Aeroklub Moravská Třebová. 

» www.lkmk.cz    » VFR příručka     » Webkamera

Zoom gallery

Letiště v Moravské Třebové se může právem pyšnit skutečností, že se zde pravidelně konají důležité šampionáty sportovního letectví - jen za poslední čtyři roky tu proběhlo mistrovství Evropy v letecké akrobacii (2016), kdy Martin Šonka získal titul v kategorii Unlimited, plachtařské mistrovství Evropy (2017) a  plachtařské mistrovství republiky (2016 a 2019).  

Za pozornost stojí, jak se na LKMK věnují mládeži - Klub mladých letců, kde si děti a mládež osvojují lásku k létání a základní znalosti a dovednosti a po 12 roce věku absolvují i výcvik na L-23 Blaník. Příklad jistě hodný následování.

Letišti ve Starém městě daly vzniknout historické okolnosti v době sílícího fašistiského režimu v sousedním Německu. Ve třicátých letech čs. vláda rozhodla o vybudování řady leteckých základen na posílení obranyschopnosti země. Na letišti Moravská Třebová měla vzniknout jedna z nich. Letiště se ale dostavět nepodařilo a už v roce 1938 ho obsadily jednotky Wehrmachtu a krátce nato na rozestavěném přistály první letouny Luftwaffe. 

Německá armáda po sobě zanechala zpustošení, a tak budování po válce začalo v podstatě  od začátku. Následně zde vzniklo letecké Středisko vrcholového sportu. V Moravské Třebové vyrostly takové osobnosti leteckého sportu jako například Ivan Tuček, Petr Jirmus nebo Martin Šonka. Mezinárodní úspěchy ale sbírali i místní odchovanci v bezmotorovém létání a parašutismu. 

Zoom gallery

» Létáte do zahraničí, nebo se na to chystáte? Osvěžte si anglickou VFR komunikaci s naší on-line aplikací VFR Communication. Vaše letadlo může monitorovat tracker Trexee.

img_20180808_103548_2a.jpg» Zapojte se s námi také do hry Lovci letišť a vstupte do Klubu lovců letišť! Vše potřebné se dozvíte zde

letiště_Čr_&_sr.jpg

» Více o dalších letištích si přečtěte v sekci Letiště ČR & SR nebo v seriálu Představujeme čs. letiště.  
» Vše o letištích na webu FR najdete zde. 

Velkým lákadlem pro leteckou turistiku v okolí LKMK je hrad Mírov, přesněji věznice Mírov, jež byla donedávna považována za nejbezpečnější věznici v Česku, proto zde byli umisťování vězni spáchavší nejtěžší kriminální činy. Před devatenácti lety odsud přesto jeden vězeň uprchl a gloriolu vězeňské bašty tak poněkud narušil. Hrad-vězení a někdejší pevnost však navzdory útěku Jiřího Kajínka v roce 2000 nepostrádá nic ze své majestátnosti, která je ze vzduchu obvzvlášť patrná. Navíc je to jediný způsob, jak jí nahlédnout za hradby, jelikož je z pochopitelných důvodů veřejnosti nepřístupná. 

Z Mírova pak můžete zamířit na jih a ze vzduchu si prohlédnout a nafilmovat také hrad Bouzov, rovněž impozantní, leč veřejnosti přístupnou památku. Neprohloupíte, ani když po přistání na LKMK navštívíte historické centrum samotné Moravské Třebové s jeho renesančním zámkem. 

Zoom gallery

V seriálu Představujeme česká a slovenská letiště vám postupně představíme všechna letiště dosažená v rámci expedice 100 let -100 letišť. Zároveň je najdete ve videodatabázi čs. letišť, rovněž na webu FR. Až bude dokončena, bude se jednat o největší nám známou videodatabázi českých a slovenských letišť soustředěnou na jednom místě - webu Flying Revue - propojenou s dalšími informacemi o těchto letištích. 

 


Vše o českých a slovenských letištích na webu Flying Revue

 

 


      » Vše o expedici 100 let - 100 letišť

expedice_100_let_2018_web_2strana_cz-min.jpg

 logo_fr_transp.jpg 

 poznámka_2019-12-11_094809.jpg

Létáte do zahraničí? Tyto aplikace by ve vaší výbavě neměly chybět:


 


VFR Communication


Lety do zahraničí vám usnadní výuková aplikace letecké angličtiny VFR Communication. Na trhu podobnou nenajdete.

» Vstoupit do aplikace
» Ukázková kapitola
» 10 dní zdarma - pište
» Koupit aplikaci
» Vše o aplikaci

» Kupujete si přístup do aplikace, která je on-line.
» Nemusíte ji instalovat ani stahovat.
» Přístup můžete koupit i svým blízkým ve formě dárkového certifikátu.

English VFR Communication


Nyní i pro zahraniční piloty: English VFR Communication.

» Enter the english version
» 10 days free - write to us
» To buy the applicationTrexee – monitoring letadel
» Trexee sleduje, zaznamená a ve 3D zobrazí trasu vašeho letu
» má globální pokrytí, polohu zapisuje co 10 vteřin
» detekuje vstup do zakázaných oblastí
» vaši blízcí mohou sledovat váš let on-line
» v případě potřeby vyšle nouzový signál o vaší poloze
» monitoruje průběh letu dle požadavků leteckých škol a půjčoven
» hlídá vaše letadlo na letišti (záznam otřesů)
» podává přehled o servisu a opravách letadla
» umožňuje studijní využití záznamů
» Více o aplikaci Trexee zde.

Aplikaci Trexee
můžete zakoupit zde.


Další články k aplikaci
čtěte zde.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Flying Revue > Série & speciály > Představujeme čs. letiště > Představujeme česká a slovenská letiště: Moravská Třebová (LKMK)
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

DIRECT FLY: 

          

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 21.02.1952 se stalo...
21.02.1952
První vzlet experimentálního letounu Saab 210, na kterém konstruktéři ověřovali aerodynamickou koncepci budoucího stíhacího stroje Saab J35 Draken.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »