Projekt „Podpora branně-sportovních a technických aktivit žen a dívek“

5.10.2023

Nestátní nezisková organizace Czech Women with Wings, z.s., Jabloňová 409/19, 46001 Liberec XII-Staré Pavlovice, IČ: 17545269 uskutečnila projekt pro ženy a dívky s názvem „Podpora branně-sportovních a technických aktivit žen a dívek“ spolufinancovaný z Ministerstva obrany ČR.

lkso_10-09_102.jpg

Cílem projektu byla pomoc k získávání branně-sportovních a technických dovedností a návyků obyvatelstva, a to prostřednictvím branně-bezpečnostních sportů a technické činnosti. Vytvářet podmínky k rychlému zapojení všech občanů (i s ohledem na genderovou rovnost účasti žen a mužů) do řešení vojenských krizových situací a zvyšovat povědomí o jejich roli a odpovědnosti za obranu ČR.

banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

V projektu s názvem „Podpora branně-sportovních a technických aktivit žen a dívek“ byly ženám a dívkám všech věkových kategorií přiblíženy níže uvedené aktivity. Tím, že spolek je zaměřený na letecké sporty, tak hlavním účelem projektu bylo přiblížit ženám a dívkám parašutismus, pak související činnost práci s mapou – topografii, zdravovědu a také sebeobranu. Veškeré činnosti spolu při krizových situací totiž souvisí a je možné je použít. Projekt zahájila dne 25.4.2023 Mgr. Martina Bednářová základním kurzem o parašutismu na Gymnáziu Brno, Slovanské náměstí, p.o., Slovanské náměstí 1804/7, 612 00 Brno, IČ: 00559016. Na kurz se přihlásilo 57 studentů, z toho 43 dívek ve věku od 15 let do 18 let.

img_6994.jpg

Kurz probíhal nejdříve základní teorií (viz. příloha) a poté se účastníci učili balit padák. V projektu se pokračovalo pod instruktorským vedením Mgr. Martiny Bednářové dne 25.5.2023 a 25.6.2023 již na letišti Soběslav, kde byly provedeny dva seznamovací seskoky se žákyní parašutismu. V rámci seskoků se zaměřili i na balení padáku, postup při vysazení z letadla, volný pád, otevření padáku a řízení padáku na zem.

lkso_10-09_92.jpg

banner_knizni_edice_640x200_2.jpg

Dne 23.7.2023 se pokračovalo dílčími aktivitami projektu: kurzem zdravovědy, topografie a sebeobrany na letišti Soběslav. Byl to první turnus pro veškeré aktivity kromě seskoků padákem. Celkem se účastnilo 23 osob ve věku od 10 let do 52 let. Jednotlivé dílčí aktivity byly velice zajímavé, probíhaly nejdříve na teoretické bázi a poté si účastnice mohly praktiky vyzkoušet. Zdravověda byla přednesena Marcelou Alexou, diplomovaným záchranářem a pracovnicí ARO Nemocnice České Budějovice, parašutistkou a pilotkou tak, aby odpovídala zdravotnické pomoci jak při každodenních činnostech, tak při paraprovozu.gx010080_1694340258709.jpg

Topografie byla koncipována Bc. Zdeňkem Alexou tak, aby při seskoku mimo letiště se mohly účastnice orientovat v terénu. Takže se seznámily s orientací v armádních i obecných mapách. Účastnice v závěru dostaly úkol dle souřadnic najít určité cíle a osvojit si tak nabité vědomosti, aby v následujícím týdnu je mohly při seskoku padákem využít. Při sebeobraně lektoři Bc. Petr Kabourek a Mgr. Jindřich Petřík, instruktoři Krav Maga Centrum CB s.r.o., a SK Centrum bojových sportů, z.s. seznámili přítomné ženy a dívky s několika prvky sebeobrany a s možnostmi vyhnutí se konfliktu, a dále s uměním použití pepřového spreje. Pak si mohly účastnice prakticky vyzkoušet určité bojové hmaty a kopy a taktéž si na vlastní „kůži-oči“ vyzkoušet užití pepřového spreje. V rámci tohoto dne se mohly účastnice ještě prolétnout v letadle Blaník. Dne 29.7.2023 se pokračovalo těmito aktivitami projektu: zdravověda, topografie a paraseskoky na letišti Soběslav. Celkem se během dne účastnilo 19 žen a dívek, které kromě seznamovacího seskoku v tandemu, měly ještě za úkol pod vedením Marcely Alexy ukázat zaškrcení žilního krvácení a dále si měly dle souřadnic zadané Zdeňkem Alexou najít certifikát, který jim byl za celý absolvovaný projekt předán přes uschované místo.

lkso_10-09_58.jpg

img_7200.jpg

Posledním dnem projektu byl den 10.9.2023, kde se opět prováděly aktivity: zdravověda, topografie, sebeobrana a paraseskoky. Dne se zúčastnilo 10 žen, které také absolvovaly seznamovací seskok v tandemu, musely ukázat pod dohledem Marcely Alexy zaškrcení žilního krvácení, mohly si vyzkoušet prvky sebeobrany a dále si dle souřadnic zadaných Zdeňkem Alexou musely najít svůj certifikát. Všechny zúčastněné osoby zvládly jak seskok, tak navazující aktivity – sebeobranu, topografii a zdravovědu. Nikomu se při aktivitách nic nestalo, naopak byl o aktivity enormní zájem, takže byl podán další navazující projekt na rok 2024 s názvem „Podpora branně-sportovních a technických aktivit žen a dívek – pokračovací výcvik“

Autor: Mgr. Martina Bednářová, prezidentka spolku

banner_fr_300x300_videobanka_cz_fin.jpg

Flying Revue > Články > Všeobecné letectví > Projekt „Podpora branně-sportovních a technických aktivit žen a dívek“
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 25.07.1919 se stalo...
25.07.1919
Holandský letecký průkopník van den Schkrouff provedl s dvouplošníkem Voisin první vzlet v carském Rusku.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »