Reportáž z výstavy “110 let od narození generálmajora Antonína Lišky a 30 let Letecké záchranné služby AČR Plzeň-Líně (LZS)”

26.7.2021

V pondělí 19.7.2021 proběhlo avizované zahájení výstavy k výročí 110 let od narození generálmajora Antonína Lišky a 30 let Letecké záchranné služby AČR Plzeň-Líně (LZS).

dsc_2155.jpg

Ve výstavních prostorách Plzeňského Mázhausu se sešla hojná účast z řad leteckých odborníků, pilotů a nadšenců. Precizně zpracované panely, na kterých je mapovaný život generálmajora Antonína Lišky, přitahovaly oči všech návštěvníků, stejně jako panely, které byly věnovány 30 letům LZS ze základny Plzeň-Líně.

dsc_2147.jpg

 banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

dsc_2161.jpg

Uvítání se zhostil Ing. Miroslav Neumann, který vysvětlil, kdo byl generálmajor Antonín Liška a o co se zasloužil. Zároveň vyjmenoval všechny Plzeňské letecké spolky, ke kterým měl pan generálmajor vřelý vztah, anebo byl jejich čestným členem. Poté předal slovo Primátoru města Plzně, Mgr. Martinu Baxovi, který vyzdvihl a připomněl, jak byla Plzeň a její okolí průkopnická v letectví a jak byla významná pro jeho rozvoj v minulém století. Připomněl několik významných rodáků, bojujících za demokracii i ty, kteří padli v boji proti zlu.

pozvánka03.jpg

Pan Mgr. Baxa následně předal slovo současnému lékaři LZS a předsedovi Aeroklubu Plzeň-Letkov, panu MUDr. Romanu Lanzendorfovi. Ten zavzpomínal a připomněl ty světlé okamžiky života gen.maj. Antonína Lišky, kdy mu po revoluci 1989 byla navrácena čest, jako vojákovi a pilotovi. Zároveň informoval i o tom, jak se zasloužil pan Liška o podporu letectví v Plzeňském kraji. Jak pomohl Aeroklubu Plzeň-Letkov, zajistil jednání se samosprávou a tím i obnovil jeho funkci po rozpadu Svazarmu. Dále se zasloužil o jednání o pozemcích a tím dal jistotu Aeroklubu Plzeň-Letkov do budoucna.

dsc_2140.jpg

banner_knizni_edice_640x200_2.jpg

I zde jste si mohli vzít naše časopisy
I zde jste si mohli vzít naše časopisy

Ke slovu se dostali i další hosté, jako například MUDr. Michal Mareček, který byl náčelníkem LZS Plzeň-Líně a stál u zrodu Letecké záchranné služby. Ten mimo jiné hovořil o tom, že LZS je tvořena kolektivní prací nejen lidí, kteří stojí na pódiu a jsou vidět, ale všech, kteří se na jejím fungování i tím nejmenším příspěvkem podílejí. Jako důkaz síly těchto lidí, síly pomoci města Plzně a všech jeho složek připomněl rok 1997 a rušení LZS, kdy všichni lidé, které ani nejde vyjmenovat pomohli této službě vrátit se zpět k aktivní a prospěšné činnosti. Za zmínku stojí, že za dobu své existence, 30 let, LZS přepravila na 19 873 lidí a to je opravdu neskutečné číslo.

Výstava potrvá do 6. srpna 2021 a vřele jí doporučuji.

 

Autor: Tomáš Zach

banner_anglicka_vfr_komunikace_300x300.jpg

kniha_eozn.jpg

Flying Revue > Zprávy > Historie > Reportáž z výstavy “110 let od narození generálmajora Antonína Lišky a 30 let Letecké záchranné služby AČR Plzeň-Líně (LZS)”
.

         Máme pro vás »

FR 4/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Hlasujte pro Jirku Prušu!!!

Hlasujte pro Jirku Prušu »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Expedice Island/Grónsko 2021!

Expedice Island/Grónsko 2021! »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Káva o šesté!

Káva o šesté »

Naše cestopisy:

Naše cestopisy »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »

Kalendárium:

Dne 17.09.1976 se stalo...
17.09.1976
Slavnostní rollout prototypu raketoplánu Space Shuttle Enterprise postaveného společností Rockwell International (North American). Byl používán pouze pro zkušební lety v atmosféře.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345