27.1.2026
Dnes odpoledne odletěl z vodochodského letiště již šestý letoun L-39 Skyfox určený pro výcvik pilotů.
V pardubickém
Centru leteckého výcviku tak bude nově k dispozici flotila šesti
moderních cvičných letounů Skyfox. Zbývající dva stroje budou
dokončeny a předány do konce letošního roku.
Minulý týden odletěl z letiště ve Vodochodech pátý letoun L-39 Skyfox, dnes jej následoval šestý stroj. Na pardubickém letišti budou letouny sloužit k základnímu i pokročilému výcviku českých i zahraničních pilotů. L-39 Skyfox splňuje nejpřísnější alianční standardy a je vnímán jako referenční platforma pro výcvik evropských pilotů, včetně přípravy na letouny 4. a 5. generace.
„Během jednoho týdne se nám podařilo úspěšně dokončit předání dalších dvou letounů L-39 Skyfox. Do konce roku vyrobíme a předáme zbývající dva stroje,“ říká Viktor Sotona, CEO a předseda představenstva společnosti Aero Vodochody, a dodává: „Velmi si vážíme důvěry našeho zákazníka a těší nás, že Skyfox zůstává klíčovou součástí moderní platformy pro výcvik pilotů bojových letounů 4. a 5. generace.“
Původní smlouva na dodávku prvních čtyř letounů L-39 Skyfox byla podepsána v listopadu 2022. První dva stroje pro společnost LOM PRAHA odletěly z vodochodského letiště v únoru 2025, zbývající dva byly předány v srpnu 2025. V září 2025 došlo k uplatnění opce na další čtyři letouny Skyfox, přičemž první dva z této opce byly dodány v lednu 2026.
Letoun L-39 Skyfoxje moderní víceúčelový letoun, který je schopný pokrýt více funkcí, od výcviku pilotů až po taktické a průzkumné mise. Skyfox představuje nejefektivnější stroj ve své třídě, dostupný v západní i východní konfiguraci a certifikovaný podle předpisů EU a NATO. Tato všestranná technologická platforma propojuje moderní simulační technologie a pozemní výcvikové systémy. Český cvičný letoun L-39 Skyfox nabízí inovativní spojení moderní avioniky, výkonného proudového motoru a vynikajících letových vlastností, což z něj dělá vhodnou volbu pro všechny fáze výcviku pilotů letounů 4. a 5. generace, průzkum i taktické mise zaměřené například na spolupráci s různými pozemními složkami armády.
Zdroj: tisková zpráva AERO Vodochody AEROSPACE a.s.





Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »