Šonka o víkendu v německém Lausitz bojuje o titul mistra světa, Kopfstein myslí na finále

15.9.2017

Martin Šonka v kvalifikaci v Lausitz. Zdroj: Red Bull Media HouseMartin Šonka v kvalifikaci v Lausitz. Zdroj: Red Bull Media House
Martin Šonka v kvalifikaci v Lausitz. Zdroj: Red Bull Media House
Petr Kopfstein v kvalifikaci v Lausitz. Zdroj: Red Bull Media HousePetr Kopfstein v kvalifikaci v Lausitz. Zdroj: Red Bull Media House
Petr Kopfstein v kvalifikaci v Lausitz. Zdroj: Red Bull Media House
Martin Šonka v letounu Edge 540 V3 na trati závodu v Portu na začátku září 2017. Zdroj: Team ŠonkaMartin Šonka v letounu Edge 540 V3 na trati závodu v Portu na začátku září 2017. Zdroj: Team Šonka
Martin Šonka v letounu Edge 540 V3 na trati závodu v Portu na začátku září 2017. Zdroj: Team Šonka
Petr Kopfstein na trati ve svém stroji Edge 540 V3. Zdroj: Tea SpielbergPetr Kopfstein na trati ve svém stroji Edge 540 V3. Zdroj: Tea Spielberg
Petr Kopfstein na trati ve svém stroji Edge 540 V3. Zdroj: Tea Spielberg
Martin Šonka na trati závodu v Portu na začátku září 2017. Zdroj: Team ŠonkaMartin Šonka na trati závodu v Portu na začátku září 2017. Zdroj: Team Šonka
Martin Šonka na trati závodu v Portu na začátku září 2017. Zdroj: Team Šonka
Martin Šonka na trati závodu v Portu na začátku září 2017. Zdroj: Team Šonka
Martin Šonka na trati závodu v Portu na začátku září 2017. Zdroj: Team Šonka
Petr Kopfstein ve svém stroji Edge 540 V3. Zdroj: Tea Spielberg
Petr Kopfstein ve svém stroji Edge 540 V3. Zdroj: Tea Spielberg
Petr Kopfstein na trati v Portu. Zdroj: Facebook Petra Kopfsteina
Petr Kopfstein na trati v Portu. Zdroj: Facebook Petra Kopfsteina

RBAR 2017: Drama vrcholí  Petr Kopfstein s Martinem Šonkou bojují na německém Lausitzringu o další body v bitvě o titul světového šampiona v sérii Red Bull Air Race. Kopfstein postoupil do nedělního závodu s druhým nejrychlejším časem a poletí v Round 8 proti Slovinci Podlunšekovi, Šonka skončil pátý a proti sobě bude mít Nicolase Ivanoffa z Francie. Sledujte live přenos z Lausitzringu.

Pouhých 100 km od česko-německých hranic u severočeských Petrovic se o tomto víkendu odehraje takřka domácí závod světové série RBAR. Ve třídě Master Class čeští fanoušci, jichž se na závod chystají tisíce, budou držet palce oběma českým reprezentantům, Martina Šonku navíc poženou k zisku titulu mistra světa. V Německu se bude závodit na podobné trati, jakou si piloti pamatují z minulé sezony. Výjimkou je několik náročných bran, které pořadatelé zjednodušili.

Sestřih sobotní kvalifikace na Lausitzringu 2017.

"Trať je mnohem techničtější, než tomu bylo v Portu, což mi sedí," hodnotí trať Šonka a dodává: "Těším se na domácí závod." Ze zkušenosti z loňska ví, že na okruh Lausitziring u Drážďan ho přijedou povzbudit tisíce českých fanoušků leteckého sportu, dokonce vyprodali jednu z tribun. Český pilot chce v Německu získat klíčový náskok v souboji o titul mistra světa. "Těším se na lidi i na samotný závod, ale zároveň předpokládám, že to bude velký tlak. Tak snad ho ustojím." 

Trať závodu RBAR LAusitzring 2017. Zdroj: RBAR.comZoom gallery
Trať závodu RBAR LAusitzring 2017. Zdroj: RBAR.com

Do Německa jede s odhodláním i druhý český pilot ve třídě Master Class Air Race Petr Kopfstein, který je zatím celkově pátý. Útočit na něj bude zejména domácí pilot Matthias Dolderer, světový šampion z minulého roku (letos zatím celkově šestý). „Když udržíme páté místo až do konce sezony, bude to fantastický úspěch,“ říká Kopfstein v závěru své teprve druhé sezóny v RBAR. Přesto ale pokukuje výš. "Víme, že na pódium ztrácíme 13 bodů a museli bychom dva zbývající závody zaletět naprosto špičkově, ale nevzdáváme se!“ V Portu ho na cestě do finále zasatavil Američan Chambliss. Kopfsteinovi se ale podařilo bodovat - už v pátém závodě v řadě, což je bilance, s níž se nemůže pochlubit každý.


Petr Kopfstein zve české fanoušky na závod (Team Spielberg)

Šonkovy šance na zisk titulu světového šampiona po závodě v Portu před dvěma týdny výrazně vzrostly, vítězství ho vrátilo na čelo průběžného pořadí. Pouze čtyřbodový náskok ale dává šanci i jeho rivalům. Triumf na závodním okruhu Lausitzring by se tedy před posledním závodem v Indianopolis hodil. "Je fajn vést seriál, nicméně náskok je takový, že velice snadno už po neděli lídrem být nemusím," hodnotí střízlivě situaci. 

Jeho hlavním rivalem v boji o titul je nyní Kanaďan Pete McLeod. Šonka o něm mluví obdivně, líbí se mu, jak konzistentně létá a zřejmě právě s ním svede klíčovou bitvu o titul. Porto odsunulo ze žhavé pozice v boji o titul původně největšího Šonkova soupeře, Japonce Jošihide Muroyu, Šonka ale varuje: "Člověk může pokazit jeden závod a zase budeme soupeřit všichni čtyři." 

Zatímco jiné závody mezi sebou dělí obvykle několik týdnů i měsíců, v září přepnul Air Race na kvapík. I proto jen pár hodin po vítězném klání v Portu čekal Šonku osmihodinový návrat i s letadlem domů. Tady na něm spolu se svým týmem víc než týden denně pracoval. Snažili se ho vyladit, on s ním trénoval ve vzduchu, což je jindy spíš výjimečné. "Ladil jsem, co to šlo. Pořád jsem byl v hangáru nebo ve vzduchu. Tak doufejme, že to přinese v Německu ovoce."

Celkové pořadí Master Class RBAR po šesti závodech. Zdroj: RBARZoom gallery
Celkové pořadí Master Class RBAR po šesti závodech. Zdroj: RBAR

Šonka přijde k české tribuně, Kopfstein se s fanoušky setká také 

Ač při nedělním závodě hrozí déšť, což je vždycky v Air Race zvláštní proměnná, Šonka i díky dřině z minulého týdne patří k jeho hlavním favoritům. A slibuje, že se za fanoušky přijde podívat. "Jedna část tribuny se prodávala pouze pro české příznivce. Je vyprodáno, bude tam náš kotel a určitě se tam zastavím," slibuje Šonka.

Na fanoušky se těší i Kopfstein. „„Podpory českých fanoušků si moc vážím a vždycky jsem rád, když vidím kolem trati vlajky. Jen z mého okolí jede do Lausitzu asi stovka lidí,“ říká karlovarský pilot s úsměvem. Pořadatelé dokonce prodávali se vstupenkami zvláštní balíček, jehož součástí bylo setkání s ním. "Je vyprodaný," konstatuje Kopfstein. 

Pokud nemůžet do Lausitz dorazit osobně, můžete závod sledovat v přímém přenosu na www.redbullairrace.com. Sobotní kvalifikace startuje v 16 hodin, nedělní závod pak ve 14 hodin. ČT Sport odvysílá záznam závodu ve středu 20. září ve 20:15 hodin.

 

Pořadí Red Bull Air Race (po 6 z 8 závodů)

1. Martin Šonka 54 bodů

2. Pete McLeod (CAN) 50

3. Kirby Chambliss (USA) 47

4. Jošihide Muroya (JAP) 44

5. Petr Kopfstein 34

 

Kalendář zbývajících závodů

17. září Lausitzring

15. října Indianapolis

 

-fr-

Zdroj: Team Šonka, Team Spielberg, RedBullAirRace.com

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Zprávy > Všeobecné letectví > Šonka o víkendu v německém Lausitz bojuje o titul mistra světa, Kopfstein myslí na finále
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
.

         Máme pro vás »

FR 5/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 

Pojišťovna Ergo:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 29.09.1895 se stalo...
29.09.1895
V městečku Corinth v Mississippy se narodil americký letec, závodník a rekordman Roscoe Turner, trojnásobný vítěz závodu Thompson Trophy.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456