Úspornější motory, vodíkový pohon letadel. Letiště Praha kráčí k uhlíkové neutralitě

21.7.2021

Letiště Praha chce být do roku 2030 uhlíkově neutrální.

 letiště_praha.jpg

Pomohou tomu nové technologie, úspornější motory, udržitelná paliva, vodíkový nebo elektrický pohon letadel. Letiště Praha se proto připojilo k iniciativě Net Zero, kterou organizuje mezinárodní sdružení letišť ACI. To sdružuje více než 200 letišť, která se chystají dosáhnout takzvané čisté uhlíkové neutrality.

Iniciativa Net Zero má za cíl dosáhnout takzvané čisté uhlíkové neutrality nejpozději v roce 2050. Letiště Praha ale cílí konkrétními kroky právě na rok 2030. V kontextu covidové krize jde o ambiciózní cíl. Letiště snižuje cíleně emise CO2 již od roku 2010, kdy se zapojilo do programu Airport Carbon Accreditation a je nyní ve třetí úrovni, která požaduje rovněž zapojení partnerů do snižování emisí. Ty jsou navíc každoročně ověřovány nezávislou certifikační společností.

kniha_eozn.jpg

„Od roku 2010 se podařilo snižovat emise v průměru o tři až pět tisíc tun CO2 ročně. A to díky výměně osvětlení za úsporné LED, utlumili jsme noční provoz vzduchotechnických jednotek a osvětlení v terminálech, vyměnili jsme absorpční chladící jednotky, kotle, hořáky, využili jsme odpadního tepla na čistírně odpadních vod. Od roku 2019 se roční úspory vyšplhaly až na 40 tisíc tun oproti referenčnímu roku 2009 a to především nákupem zelené elektřiny z obnovitelných zdrojů,“ říká Soňa Hykyšová, ředitelka Ochrany životního prostředí. Letiště Praha plánuje s úspornými projekty pokračovat a do roku 2025 dosáhnout snížení emisí oproti roku 2009 o 72 procent.

„Evropská letiště jsou vůdčí silou v rámci řešení klimatické situace. Více než deset let každoročně dosahují meziročního snížení emisí. Vyhlášení dlouhodobého globálního uhlíkového cíle sdružení ACI je dalším krokem společného úsilí a znamením, že letištní průmysl se plně ztotožňuje s celosvětovými snahami o řešení klimatické hrozby. Chtěl bych ocenit Letiště Praha za to, že se připojilo k letištím, která své environmentální cíle sjednotila s globálními klimatickými cíli,“ říká Jost Lammers, Prezident ACI EUROPE a generální ředitel a prezident Letiště Mnichov.

banner_fr_300x300_videobanka_cz_fin.jpg

Protože není reálné dosáhnout čisté nuly, je nutné zbývající emise CO2 vykompenzovat investicí do projektů, které naopak emise ve stejném objemu uspoří. Letiště Praha proto bude preferovat projekty v rámci České republiky. Letiště Praha navíc v rámci své strategie udržitelnosti Green PRG 2050 má stanoveny konkrétní cíle pro pět oblastí. Jde o směřování k druhově pestrému letišti, nula procent komunálního odpadu na skládkách do roku 2025, snižování hlukové zátěže a postupné uzavírání nočního provozu až po spolupráci s partnery a zmiňovanou uhlíkovou neutralitu.

 

Autor: Tisková zpráva Letiště Praha

banner_s2_fr_special_b_meteo_300x300.jpg

Flying Revue > Články > Letecká doprava > Úspornější motory, vodíkový pohon letadel. Letiště Praha kráčí k uhlíkové neutralitě
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 14.06.2013 se stalo...
14.06.2013
První let Airbusu A350 XWB (F-WXWB) z letiště Toulouse–Blagnac Airport.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »