Válka na dálku aneb zabíjení dronem z dvanácti tisíc kilometrů je snadné

18.10.2017

Zabíjení na dálku prostřednictvím bezpilotních letounů ovládanými člověkem z bezpečné vzdálenosti od válčiště se stává realitou. 

eéiijg.jpg

Výcvikový film lasvegaské Army Ranger School na reálně proběhnuvší situaci v Iráku v červenci tohoto roku ukazuje schopnost bezpilotních prostředků zasáhnout do boje v podstatě bez jakéhokoli rizika pro útočící stranu. Jediný muž zlikvidoval 1. července 2017 během několika málo minut konvoj vozidel ISIS směřujících do Mosulu, aniž by riskoval život či zranění. Likvidaci konvoje totiž provedl z 12 tisíc kilometrů vzdáleného výcvikového střediska ve Fort Benning u Las Vegas. Dron může sloužit jak pro průzkum a podporu, tak i pro samotný útok, protože může být vyzbrojen raketami a 20mm kulometem. 

Video, které na na web Royal Australian Navy Officers umístil jistý Mick Storrs, ukazuje kromě mimořádného potenciálu bezpilotních prostředků také na nebezpečí, před kterým varoval v rozhovoru pro Flying Revue i někdejší vojenský pilot Václav Vašek: "Zmíním drony. To je podle mě největší nebezpečí pro lidstvo v blízké budoucnosti. Dostupné každému zločinci. Mění to i boj samotný. Bezpilotní prostředek v Afghánistánu už dnes často řídí na dálku slečna v Atlantě, která to má jako počítačovou hru. Ona nevnímá, že vedle cíle je mateřská školka. Není naprosto ničím spojená s válčištěm. To je obrovský kvalitativní skok ve vedení války. Do drona za tisíc dolarů se dá naložit botulotoxin, který vypustíte nad kterýmkoli místem na zemi, a nikdo neví, kdo to udělal. Bezpilotní prostředky jsou větší nebezpečí, než imigrantská vlna do Evropy."

-fr-


Flying Revue > Zprávy > Vojenské letectví > Válka na dálku aneb zabíjení dronem z dvanácti tisíc kilometrů je snadné
.

         Máme pro vás »

FR 4/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 

Pojišťovna Ergo:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 15.08.1997 se stalo...
15.08.1997
Jennifer Murrayová si splnila svůj celoživotní sen a stala se první ženou na světě, která obletěla v malém vrtulníku svět. V tento den přistála zpět ve své rodné Británii poté, co se jí při 97 dní dlouhém letu podařilo přeletět celkem 26 zemí.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456