Válka na dálku aneb zabíjení dronem z dvanácti tisíc kilometrů je snadné

18.10.2017

Zabíjení na dálku prostřednictvím bezpilotních letounů ovládanými člověkem z bezpečné vzdálenosti od válčiště se stává realitou. 

eéiijg.jpg

Výcvikový film lasvegaské Army Ranger School na reálně proběhnuvší situaci v Iráku v červenci tohoto roku ukazuje schopnost bezpilotních prostředků zasáhnout do boje v podstatě bez jakéhokoli rizika pro útočící stranu. Jediný muž zlikvidoval 1. července 2017 během několika málo minut konvoj vozidel ISIS směřujících do Mosulu, aniž by riskoval život či zranění. Likvidaci konvoje totiž provedl z 12 tisíc kilometrů vzdáleného výcvikového střediska ve Fort Benning u Las Vegas. Dron může sloužit jak pro průzkum a podporu, tak i pro samotný útok, protože může být vyzbrojen raketami a 20mm kulometem. 

Video, které na na web Royal Australian Navy Officers umístil jistý Mick Storrs, ukazuje kromě mimořádného potenciálu bezpilotních prostředků také na nebezpečí, před kterým varoval v rozhovoru pro Flying Revue i někdejší vojenský pilot Václav Vašek: "Zmíním drony. To je podle mě největší nebezpečí pro lidstvo v blízké budoucnosti. Dostupné každému zločinci. Mění to i boj samotný. Bezpilotní prostředek v Afghánistánu už dnes často řídí na dálku slečna v Atlantě, která to má jako počítačovou hru. Ona nevnímá, že vedle cíle je mateřská školka. Není naprosto ničím spojená s válčištěm. To je obrovský kvalitativní skok ve vedení války. Do drona za tisíc dolarů se dá naložit botulotoxin, který vypustíte nad kterýmkoli místem na zemi, a nikdo neví, kdo to udělal. Bezpilotní prostředky jsou větší nebezpečí, než imigrantská vlna do Evropy."

-fr-


Flying Revue > Zprávy > Vojenské letectví > Válka na dálku aneb zabíjení dronem z dvanácti tisíc kilometrů je snadné
.

         Máme pro vás »

FR 5/2023: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Speciály:

..
12

Hodinářství Bechyně:

Hodinářství Bechyně 

Hledáte práci u letadel?

               Direct Fly

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kalendárium:

Dne 03.10.1967 se stalo...
03.10.1967
Zkušební pilot William J. Knight ustanovil s raketoplánem North American X-15 nový rychlostní rekord (Mach 6,72 - 7,297 km/h). Jednalo se o nejvyšší rychlost dosaženou tímto strojem.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »