Zara Rutherford v České republice

22.1.2022

Kdo nezná 19. letou belgickou pilotku Zaru Rutherfordovou, jako by se nezajímal o letectví.

Její cesta kolem světa v letadle česko-slovenské produkce Shark je medializovaná velmi dobře a na sociálních sítích ukazovala doslova každý krok. Víme o ní vše, jaká trápení byla na cestě kolem světa, čím se bavila v případě nepřízně počasí atd. Vše si můžete v pohodlí domova projít zde.

Zara v Benešově, Foto: F Air
Zara v Benešově, Foto: F Air

Zara po příletu do Benešova, Foto: F AirZoom gallery
Zara po příletu do Benešova, Foto: F Air
Konference na letišti, Foto: F AirZoom gallery
Konference na letišti, Foto: F Air

Její konečná část cesty je pro nás Čechy asi ta nejzajímavější. 16.1.2022 v 10:36, Zara vzlétá ze Slovenského letiště Senica (LZCE) a míří na Letiště Václava Havla (LKPR). Předpověď počasí na místě ale není příznivá pro VFR let. Oblačnost má být na minimu 600ft a bohužel stav byl 400ft. Bylo tedy nutné informovat Zaru o náhradním řešení, tato informace byla předána v 10:50 a doporučeno divergovat na letiště Benešov (LKBE). Vzhledem k tomu, že se situace nelepšila a předpověď počasí byla i nadále pro oblačnost na LKPR 400-450 ft, bylo nezbytné celý tým čekající na LKPR “sbalit” a rychle přejet. F Air pod vedením Michala Markoviče vyráží do Benešova. Po skvělé reorganizaci F Airu začala ve 14:30 tisková konference za účasti například velkých televizních štábů, novinářů a veškerých možných nadšenců. Na konci tiskové konference došlo na předání diplomu z rukou prezidenta LAA ČR Aleše Trtila.

Zara v Benešově, Foto: F Air
Zara v Benešově, Foto: F Air

banner_do_clanku_fr_special_b_meteo.jpg

Zara strávila ještě večer v Benešově, kde navštívila restauraci U Zvonice a pochutnala si na pstruhovi se zeleninovým salátem. Na pondělí 17.1.2022 dopoledne měla dohodnuté setkání opět na letišti v Benešově, u letecké školy F Air, kde vyhodnocovali situaci na trati pro VFR let na letiště ve Frankfurtu. Bohužel opět odloženo, tedy Zara využila příležitosti a odpoledne věnovala prohlídce Prahy, kde navštívila Václavské náměstí, Staroměstské náměstí, Orloj, Karlův most a dopřála si trdlo s čokoládou a jahodami. Večer se vrátila do Benešova. 18.1.2022 je situace obdobná a tak návštěva Technického muzea v Praze přišla vhod. Následující den (středa 19.1.2022), je situace dobrá na trati a vhodná k letu a Zara se vydává do Frankfurtu. Užijte si následující videa a fotografie a samozřejmě rekapitulaci tohoto skvělého projektu, který můžeme jen závidět. Přeci jen, tohle je létání!

Zara v Benešově, Foto: F Air
Zara v Benešově, Foto: F Air

banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

Informace o projektu Fly Zolo:

19letá pilotka Zara Rutherford letí na letadle Shark Česko-Slovenské výroby z Belgie kolem světa. Pokouší se jako nejmladší pilotka obletět svět a dosáhnout tak světového rekordu se zápisem do Guinessové knihy rekordů. Celková trasa sólo letu je 52.000 km. Zara letí z Belgie, přes Grónsko, Severní Ameriku, Aljašku, Rusko a Východní a Jihovýchodní Asii. Cílem této odvážné 19leté pilotky je inspirovat dívky a mladé ženy, aby se zapojili do oblastí vědy, techniky, inženýrství a věnovat se kariéře v letectví.  V rámci tohoto projektu s názvem FlyZolo se setkává a motivuje dívky a mladé ženy a aktivně usiluje o rovnost příležitostí žen.  Další informace o projektu Fly Zolo.

Foto: FlyZolo
Foto: FlyZolo

Informace o letadle Shark:

Zařin letoun Shark patří ve své kategorii k nejrychlejším na světě s rychlostí přesahující 300 km/h. Zara si jej vybrala nejen pro jeho vyhlášenou bezpečnost a pohodlí sedaček při dlouhých trasách, ale též díky prodlouženému doletu 3500 km. Pokročilá konstrukce s optimalizovanou aerodynamikou dělá z letadla Shark, jedno z nejrychlejších letadel na světě ve své kategorii s rychlostí přesahující 300 km/h a dvěma světovými rychlostními rekordy nepřekonanými již 10 let. Vzhledem k maximálnímu doletu 3 500 km, spotřebě paliva 7,0 litru na 100 km a neuvěřitelnými letovými vlastnostmi bylo letadlo Shark pro Zaru jasnou volbou.

Další informace o letadle https://www.sharkaero.cz/

Letadlo Shark, Foto:SharkAero
Letadlo Shark, Foto:SharkAero

Informace o společnosti F AIR:

Partnerem přistání v Praze je první česká soukromá letecká škola F AIR - jedna z největších leteckých škol ve střední a východní Evropě. Jsme nesmírně hrdi na to, že jsme se na počátku devadesátých let stali první soukromou leteckou školou v České republice. Toto své prvenství jsme obhájili i v roce 2000, kdy jsme jako první splnili požadavky evropských Společných leteckých předpisů JAR-FCL 1 (Joint Aviation Rules) a stali se tak mezinárodní školou CZ/FTO-001. Dnes umíme naučit létat člověka ve zralém věku, který chce pouze zažít a cítit nádheru třetí dimenze, stejně tak jako mladého hocha či dívku, kteří chtějí naplnit svůj sen a stát se pilotem dopravního letadla. Naše škola disponuje nejmodernější technikou a metodikou, kterou využívá k výcviku pilotů, sborem zkušených instruktorů a zázemím, které poskytuje

 

Autor: F Air a Tomáš Zach

Fotografie, video: letecká škola F Air, FlyZolo

fair.jpgshark.jpg

 

 

 

 

 

 banner_fr_300x300_videobanka_cz_fin.jpg

Flying Revue > Články > Všeobecné letectví > Zara Rutherford v České republice
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


FireGold:

SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 21.05.1927 se stalo...
21.05.1927
Charles Lindbergh úspěšně zakončil svůj průkopnický transatlantický let přistáním na letišti v Le Bourget u Paříže.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »