20. letecká pouť – Dějiny létání nad Pardubicemi

21.12.2014

Historické stroje v tomto množství a skladbě už dlouho v Čechách neviděné, skvělá režie jejich vystoupení a spolupracující počasí. Letecký den, na který budeme vzpomínat další desetiletí.

Pořadatelé letošní jubilejní Aviatické pouti si před sebe postavili skutečně těžký úkol. Uspořádat letecký den, který by byl důstojnou oslavou letošního výročí 100 let létání v českých zemích a připomněl všem slavné kapitoly naší letecké historie a současnosti. A je třeba hned na začátek poznamenat, že oslava to byla skutečně velkolepá. Na ploše pardubického letiště se během obou dnů představily letouny ze všech epoch světového a českého letectví a připomněly tak, že české, či možná lépe řečeno československé letectví drželo s tím světovým v mnoha oblastech krok.

Vzpomínka na Jana Kašpara

Přestože letecký den zahájilo letectvo Armády české republiky, prvním skutečným bonbónkem se stal let historického Blériotu XI švédského aviatika Mikaela Carlssona, který skvěle sehranou rekonstrukcí připomněl historický vzlet Jana Kašpara. Carlsson se předvedl i v další strhující letecké ukázce, když se před a nad diváky strhnula scéna evokující bitvy 1. světové války. V leteckém boji se střetl jeho Fokker Dr.I s britským Sopwithem Strutter českého Pterodactyl flightu. Zastoupeno bylo řadou lehkých sportovních letounů i období mezi oběma světovými válkami. Ve vzduchu i na zemi byly k vidění repliky letounů Avia BH1 a BH5, Zlin XII, Tatra 101, Letov Š-39, v Čechách dlouho nespatřené letadlo Praga Baby E114 či nedávno dovezený dvouplošník CASA 131. Pro mnoho diváků však byl určitě jedním z vrcholů blok ukázek letounů z období druhé světové války. Je dlužno říci, že i v tomto segmentu se pořadatelům podařilo zajistit tolik historických strojů, kolik jich bylo během jednoho leteckého dne k vidění naposledy počátkem devadesátých let v Roudnici. Ju 52/3M, Hawker Hurricane, Supermatine Spitfire Mk.V a Mk.XVI, Hispano HA-1112-M1L Buchón (aneb poválečná španělská verze ME 109 s motorem RR Merlin) a FW 190A doplňovaly ruské letouny Jak 3 a Jak 9.

Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2011 a starší > ČERVENEC-SRPEN 2010 > 20. letecká pouť – Dějiny létání nad Pardubicemi
.

         Máme pro vás »

FR 3/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Káva o šesté!

Káva o šesté »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

9. ročník Firmových Oscarů

9. ročník Firmových Oscarů »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorogie pro piloty »

Unikátní videobanka!

Unikátní videobanka »

Naše cestopisy:

Naše cestopisy »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »

Kalendárium:

Dne 13.06.1912 se stalo...
13.06.1912
US NAVY provedla první operační test zařízení LORAN (long range navigation). Zkušební přijímač byl umístěn na vzducholodi K-2, která odstartovala z námořní základny v Lakehurstu.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456