70 Let Aeroklubu Plzeň–Letkov 1952–2022

30.8.2022 Letecký den bude v sobotu 17. září 2020 na letišti Aeroklubu.

Aeroklub navazuje na tradice plzeňského letectví od roku 1910, kdy z Malesického dostihového závodiště startoval Francouz Jullerot na letadle Farman k prvnímu veřejnému letu v tehdejším Českém království.

dsc_6160.jpg

Let uspořádalo letecké sdružení Bohemia, které se ještě v témže roce přestěhovalo na armádní cvičiště Plzeň – Bory, kde pokračovalo v letecké činnosti na nově vzniklém letišti. Od roku 1924 zde sídlil Západočeský aeroklub Plzeň, před II. světovou válkou nejsilnější v Československu, který provozoval rozsáhlou leteckou činnost a též vychoval dlouhou řadu letců. Z nich se řada zúčastnila protinacistického odboje doma i v zahraničí. Bezmotorové létání probíhalo na Sylvánu a v Koterově v rámci Masarykovo letecké ligy. V době okupace zabrali Němci letiště Bory pro Luftwaffe a svah v Koterově pro Hitlerjugend.,

20200526_181006.jpg

banner_do_clanku_special_c_2022.jpg

Zoom gallery

Po válce byl Západočeský aeroklub obnoven na Borech, kde ale byl také velmi silný provoz vojenského letectva. Létalo se i v Koterově. Vojenskému provozu vadil na Borech provoz bezmotorových letadel a tak armáda vyvolala jednání k přestěhování Plachtařského odboru Západočeského aeroklubu z Bor do Letkova. K přestěhování došlo v roce 1952, kdy bylo založeno nové letiště Plzeň – Letkov vybudované v akci „Z“ velkým pracovním nasazením členů. Dobrovolnou prací opravujeme a zlepšujeme letiště dodnes.

20200912_123804_024.jpg

dsc_6046.jpg

Nyní je naše veřejné vnitrostátní letiště plně funkční a krásné. Aeroklub vzkvétá také díky leteckým nadšencům, kteří postupně vedli aeroklub jako předsedové: Josef Hauer, Jindřich Semler, Josef Honzík, Zdeněk Šajnovský, Josef Kepka, Jan Straka, František Sova, Miroslav Motl, Jaroslav Čejka, Miroslav Neumann, Oldřich Havlíček, Roman Mraček, Lubomír Svoboda a Roman Lanzendorf. Naši reprezentanti dosáhli řadu sportovních úspěchů, nejcenější jsou tituly plachtařských mistrů republiky Milana Svobody, Miroslava Motla, Jaroslava Čejky a Miroslavy Čejkové, Romana Mračka, Petra Šetky, Miloslava Cinka a plachtařského mistra Evropy Romana Mračka.

dsc_6317.jpg

banner_do_clanku_fr_special_b_meteo.jpg

Při významných výročích pořádáme Letecké dny a letecké výstavy, vydali jsme 4 díly knihy Letectví a město Plzeň, Seznamy plzeňských letců od roku 1910 a DVD Plzeňští letci v boji za svobodu 1939 – 1945. Naši instruktoři vycvičili dlouhou řadu pilotů bezmotorových letadel, motorových letadel i ultralehkých letadel. Pro návštěvníky letiště máme připraveno přívětivé prostředí. Letiště navštíví každoročně stovky návštěvníků z domova i zahraničí. Udržovat a zlepšovat letiště se nám daří také díky podpoře Města Plzeň, Plzeňských městských obvodů, Plzeňského kraje a řady firem. Postupně nás nejvíce podpořili Plzeňský Prazdroj, Škoda, Cortis consulting, Plzeňská teplárenská, IKO Plzeň, Schemp-Hirth Choceň, Pubec realitní kancelář, D-projekt Plzeň a Vodárna Plzeň.

dscf3482.focus-none.original.jpg

Bylo nám ctí, že s námi až do vysokého věku létali naši čestní členové plk. Josef Prokopec, gen. Miroslav Štandera a čestný předseda gen. Antonín Liška, ve II. světové válce stíhací piloti československého a britského letectva RAF. Vděčíme jim za propagaci aeroklubu na veřejnosti a podporu v obtížné situaci, kdy hrozil zánik letiště z důvodu vlastnictví pozemků soukromými osobami. Velmi nám pomohl i Hanuš Salz, plzeňský letecký historik, který nás seznámil s minulým obdobím letectví v Plzni včetně vlastnických poměrů plzeňských letišť, což nám umožnilo postupovat úspěšně při řešení vzniklých problémů. Věříme, že se nám i nadále bude dařit udržovat nejlepší tradice plzeňského letectví.

Krom leteckého a doprovodného programu se můžete těšit již od 10:00 hodin na odhalení pomníku gen. Liškovi, gen. Štanderovi a plk. Prokopcovi, čestnému předsedovi a čestným členům našeho Aeroklubu, stíhacím letcům Československého letectva a RAF, kteří s námi až do vysokého věku létali! Bude odhalena i pamětní deska Hanuši Salzovi, našemu čestnému členovi, autorovi dvou dílů knihy Letectví a město Plzeň, členovi Korandova sboru.

 

Autor: Miroslav Neumann

Fotografie: Tomáš Zach

banner_fr_300x300_videobanka_cz_fin.jpg

Flying Revue > Články > Všeobecné letectví > 70 Let Aeroklubu Plzeň–Letkov 1952–2022
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 21.06.2004 se stalo...
21.06.2004
SpaceShipOne, první soukromý stroj s lidskou posádkou, překonal výšku 100 kilometrů nad povrchem Země, která je považována za hranici vesmíru. Pilotoval ho Mike Melvill, bývalý zkušební pilot.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »