Airbus testuje vrtulník s dieselovým motorem

10.11.2015

Foto: Airbus Helicopters/Jerome Deulin
Foto: Airbus Helicopters/Jerome Deulin

Společnost Airbus Helicopters provedla 6. listopadu první let experimentálního vrtulníku H120 vybaveného dieselovým V8 motorem.

Program vývoje vrtulníku poháněného dieselovým motorem je součástí vývojových programů evropské iniciativy European Clean Sky Joint Technology, konkrétně jejího programu Green Rotorcraft Integrated Technology Demonstrator.

Dlouhodobým cílem programu, na kterém spolupracuje Airbus s výrobcem dieselových motorů Austro Engines, je dokončit vývoj vysokokompresních dieselových motorů a uvést tyto pohonné jednotky na trh coby alternativu k turbínám používaným pro pohon lehkých vrtulníků. Cílem je prokázat pokles emisí sfc o 30%, oxidu uhličitého o 40% a oxidu dusnatého o 50%, oproti provozu H120 vybavenému turbínovým motorem.

Experimentální H120 je poháněn vidlicovým osmiválcem AE440 o výkonu 330kW, motorem, který společnost Austro Engines vyvíjí ve spolupráci s firmou TEOS Powertrain Engineering, výrobcem automobilových závodních motorů. Řady válců motoruAE440 svírají úhel 90°, každá řada je přeplňována vlastním turbodmychadlem a o přímý vstřik paliva se stará vysokotlaký systém common-rail.

Plány společnosti Austro Engines na aplikaci nového motoru v segmentu letadel s pevným křídlem jsou již v pokročilém stádiu, aplikace u lehkých vrtulníků bude asi trvat déle, ale pokud skončí úspěšně, mohla by pomoci vdechnout do tohoto segmentu nový život.

Flying Revue > Zprávy > Všeobecné letectví > Airbus testuje vrtulník s dieselovým motorem
.

         Máme pro vás »

FR 4/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Káva o šesté!

Káva o šesté »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Expedice Island/Grónsko 2021!

Expedice Island/Grónsko 2021! »

Akce na sluchátka BOSE!

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Naše cestopisy:

Naše cestopisy »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »

Kalendárium:

Dne 04.08.1951 se stalo...
04.08.1951
První let experimentálního prototypu English Electric P.1A, technologického demonstrátoru pozdějšího úspěšného stíhacího stroje English Electric Lightning.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345