Oshkosh: 10 000 letadel a půl milionu návštěvníků. Největší světový svátek všeobecného letectví je v plném proudu

27.7.2016

Létající člun Martin Mars na AirVenture 2016Létající člun Martin Mars na AirVenture 2016
Létající člun Martin Mars na AirVenture 2016
 AirVenture 2016 AirVenture 2016
AirVenture 2016
 AirVenture 2016 má i svou balónovou show. AirVenture 2016 má i svou balónovou show.
AirVenture 2016 má i svou balónovou show.
Celkový pohled na areál EAA AirVenture 2016Celkový pohled na areál EAA AirVenture 2016
Celkový pohled na areál EAA AirVenture 2016
Legendární B-17 letos na  AirVenture 2016 nebude chybět rovněž.Legendární B-17 letos na  AirVenture 2016 nebude chybět rovněž.
Legendární B-17 letos na AirVenture 2016 nebude chybět rovněž.
B737 společnosti Alaska Airlines.
B737 společnosti Alaska Airlines.
Canadian Snowbirds.
Canadian Snowbirds.
B747-8 ve verzi cargo společnosti Cathay Pacific Cargo.
B747-8 ve verzi cargo společnosti Cathay Pacific Cargo.
Cessna team na AirVenture 2016
Cessna team na AirVenture 2016
Airbus A321-231 společnosti jetBlue.
Airbus A321-231 společnosti jetBlue.
Douglas A-20 Havoc.
Douglas A-20 Havoc.
F-15 po příletu na  AirVenture 2016.
F-15 po příletu na AirVenture 2016.
Letoun KC-135 pro tankování za letu.
Letoun KC-135 pro tankování za letu.
Přílet letounu Martin Mars, jedné z hvězd letošního ročníku.
Přílet letounu Martin Mars, jedné z hvězd letošního ročníku.
Špionážní letoun Lockheed U-2.
Špionážní letoun Lockheed U-2.
Česká stopa na  AirVenture 2016 - L-39 v amerických barvách.
Česká stopa na AirVenture 2016 - L-39 v amerických barvách.
 AirVenture 2016 - přílety.
AirVenture 2016 - přílety.
 AirVenture 2016 - přílety.
AirVenture 2016 - přílety.
 AirVenture 2016 - přílety.
AirVenture 2016 - přílety.

AirVenture 2016, Oshkosh, Wisconsin  Už od minulého víkendu se v americkém městě Oshkosh ve státě Wisconsin na břehu jezera Winnebago a nedaleko jezera Michigan slétali stavitelé i prodejci letadel general aviation, ale nejen ti. V pondělí svoje brány otevřel letošní ročník tohoto největšího světového setkání pilotů, výrobců letadel a letecké techniky a samozřejmě příznivců létání.  


AirVenture 2016

AirVenture 2016 kromě přehlídky přiletivších letadel, workshopů či přednášek nabízí denní i noční airshow, letos tu je k vidění obří létající člun Martin Mars - vodní bombardér pro hašení požárů, kanadská elitní akrobatická skupina Snowbirds, historii připomene letecká vzpomínka na napadení Pearl Harboru (75. výročí) i na operaci Pouštní bouře, která v Perském zálivu proběhla před 25 lety. Své vystoupení předvede i dvojice vojenských stíhaček Phantom F-4. K vidění bude i nákladní B 747-8 společnosti Cathay Pacific Cargo, B737 Alaska Airlines, A 321 společnosti jetBlue, bombardér B-17, tankovací letoun KC-135 a další desítky zajímavých strojů.


Souhrn I.

Souhrn II.

Pořadatelé letos také připravili několika hodinové video, v němž si ten, kdo se na AirVenture nedostal, může prohlédnout podle autorů nejzajímavější inovace, které jsou během letošního ročníku k vidění. Úvodní slovo má prezident EAA Jack Pelton (první část si můžete pustit na konci článku). V centru se alespoň částečně můžete ocitnout i vy, pokud si pustíte některou z webových kamer rozmítěných po areálu. Najdete je zde.

Původní každoroční přátelské slety amatérských stavitelů letadel, na kterých si vyměňovali zkušenosti se stavbou letadel, pořádala jejich asociace EAA. Akce získala postupně značný věhlas a popularitu a v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století daleko přesáhla původní zaměření i objem.

AirVenture si všimli výrobci GA letadel a rychle zjistili, že u ní nemohou chybět. Dokonce tak, že kdo chce dnes prodávat letadla v USA, nemůže si dovolit akci ignorovat. To se týká i českých výrobců letadel, motorů a příslušenství, kteří tu mívali společný stánek. Řada výrobců strojů pro kategorii LSA pak navíc vystavovala a vystavuje i samostatně, ať už pod hlavičkou výrobce nebo místního dealera. Od loňského roku zde vlastní stánek má i společnost AERO Vodochody AEROSPACE a.s., jejíž letouny řady L-39 patří v USA mezi vyhledávané sportovní a cvičné stroje především mezi bývalými i aktivními vojenskými piloty. Navíc Albatrosy využívají také soukromé kontraktorské společnosti pracující pro vojenské letectvo." 

AirVenture neušlo ani americkému vojenskému letectvu a výrobcům dopravních letadel. Svou prezentaci tu svého času absolvoval jak Concorde, tak například Airbus A380, takřka domovskou scénou pak je AirVenture pro americký Boeing.


Inovace na AirVenture 2016
Ačkoli se akce postupně rozrostla jak co do objemu, tak co do zaměření, výměna zkušeností zůstala součástí AirVenture i nadále. Návštěvníci proto mohou i letos navštívit během týdne konání akce workshopy a přednášky. Poučí se, jak při stavbě letadel svářet, pracovat se dřevem nebo potahovat letadla. Poslechnout si mohou přednášky profesionální pilotů či bývalých pilotů vojenských letadel. V minulosti tu přednášel například pilot špionážního letounu U2 nebo dopravní pilot Chesley Sullenberger, jenž v roce 2009 dokázal s Airbusem A320 nouzově přistát na řece Hudson v New Yorku bez jediné oběti na životech. 


Přílety na AirVenture 2016
V Oshkoshi jsou k vidění i desítky historických letadel. K amatérským stavitelům letadel v EAA přibyli totiž časem i ti, kdo rekonstruují historická sportovní letadla, i ti, jejichž koníčkem je znovuoživování válečných letounů z první a druhé světové války, tzv. warbirds. Jen těch se každoročně do Oskoshe slétnou dvě stovky.

Velký blok je věnován americkým ultralightům, což jsou ovšem v americkém pojetí pouze jednomístné stroje do 115 kg hmotnosti prázdného letadla; typově podobná letadla jako český UL letoun LK-2 Sluka.  

Největší světový letecký happening EAA AirVenture 2016 probíhá celý týden a vy ho na webu akce můžete sledovat jak v denních sestřizích, tak - jak už bylo řečeno výše - prostřednictvím několika webových kamer (pochopitelně je třeba počítat s časovým posunem (v Oshkoshi je o sedm hodin méně, než u nás (SELČ)).   

Jan Dvořák, Michal Beran

Zdroj, foto a video: http://www.eaa.org/ 

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Články > Historie letectví > Oshkosh: 10 000 letadel a půl milionu návštěvníků. Největší světový svátek všeobecného letectví je v plném proudu
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 15.07.1933 se stalo...
15.07.1933
Willey Post odstartoval z newyorského letiště Floyd Bennet Field s hornoplošníkem Lockheed Vega k sólo obletu Zeměkoule.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »