Americký supersonic Aerion AS2 by měl poprvé vzlétnout v roce 2023. Nadzvukový letoun vyvíjí také Branson a Tupolev

15.11.2018

Aerion AS2 v představě vývojářů a grafiků. Zdroj: Aerionsupersonic.comAerion AS2 v představě vývojářů a grafiků. Zdroj: Aerionsupersonic.com
Aerion AS2 v představě vývojářů a grafiků. Zdroj: Aerionsupersonic.com
Nadzvukový Tupolev v představě vývojářů a grafiků. Zdroj: Nadzvukový Tupolev v představě vývojářů a grafiků. Zdroj:
Nadzvukový Tupolev v představě vývojářů a grafiků. Zdroj:
Nadzvukový letoun XB-1. Nadzvukový letoun XB-1.
Nadzvukový letoun XB-1.
Aerion AS2. Zdroj: Aerion
Aerion AS2. Zdroj: Aerion

Nadzvukové dopravní letouny      Americká společnost Aerion Corporation podle nedávného vyjádření očekává, že její nadzvukový proudový dopravní letoun Aerion AS2 vzlétne za pět let, v roce 2023. Soupeří tak s projektem XB-1 Richarda Bransona, na opačné straně Atlantiku vyvíjí nadzvukový dopravní letoun i ruský Tupolev. 

Podle výkonného ředitele společnosti Aerion Toma Vice plánují vývojáři s letounem Aerion AS2 překonat Atlantik nadzvukovou rychlostí poprvé před koncem roku 2023, což je o dva roky později, než jaký byl původní záměr. Byl by to podle Vice ale i tak první přelet Atlantiku nadzvukový dopravním letadlem po ukončení provozu britsko-francouzského Concordu v roce 2003.


Aerion AS2. Zdroj: Aerion

To by ale platilo jen v případě, že do té doby nepřekoná Atlantský oceán nadzvukovou rychlostí letoun XB-1 společnosti Boom Richarda Bransona. Ta zatím chystá k prvnímu letu dvoumístný demonstrátor zvaný Baby Boom. Jeho tvůrci plánovali první vzlet již na rok 2017, nyní uvádějí, že k jeho prvnímu nadzvukovému letu by mohlo dojít v roce 2019.

Letoun AS2 je podle ředitele Aerionu navržen tak, aby umožňoval efektivní let nadzvukovovou rychlostí nad vodou a účinný let podzvukovou rychlostí nad zemí tak, aby vyhověl stávajícím předpisům. Aerion AS2 budou pohánět motory GE Affinity od GE Aviation, na vývoji letounu se podílí také společnosti Lockheed Martin a Honeywell. Airbus v roce 2017 ze spolupráce odstoupil.  

Letoun by měl měřit 52 m na délku, na palubu by se mělo vejít 8-11 cestujících a 2 členové posádky. Maximální vzletová hmotnost je 60,3 tun, dolet 7 800 km v závislosti na rychlosti. AS2 je konstruován pro lety nad mořem na rychlost 1,4 Mach, nad zemí by měl létat rychlostí 0,95 Mach.

Konkurenční XB-1 (jeho "dospělá" verze) je konstruován pro více pasažérů a měl by být rychlejší než Aerion AS2. Měřit má 52 m, rozpětí je 18 m, na palubu se vejde 40-55 cestujících. Dosáhnout má rychlosti 2,2 Mach (2695 km/h), při níž by měl mít dolet 8300 km.

Na vývoji nadzvukového dopravního letadla pracuje i ruský Tupolev, ten však zatím bližší časové plány neuvádí. Valeri Solozobov ze společnosti Tupolev zatím jen v září tohoto roku potvrdil, že práce na novém nadzvukovém letadle Tu-444 probíhají.

Momentálně se soustředí na oblast materiálů, z nichž bude letoun vyroben, na vývoj motorů a aerodynamiky. Další vývoj bude podle Solozobova zahrnovat studie o tom, jak snížit hladiny ozáření v kabině letounu, provádění blíže nespecifikovaných "praktických experimentů" a výrobu demonstrátoru pro předběžné zkoušky. 

36 metrů dlouhý letoun by měl mít kapacitu 30 míst, vzletovou hmotnost 70 tun a letovou rychlost od 1,4 do 1,8 Mach. "Vytvořeny budou dvě základní verze - jedna s pevným křídlem a druhá s křídlem s měnitelnou geometrií, podobně jako u Tu-160 a Tu-22," řekl Solozobov. Variabilní křídlo by mělo přispět ke zlepšení vzletových a přistávacích charakteristik letadla. 

-fr-

logo_fr_transp.jpg 

Flying Revue > Zprávy > Letecká doprava > Americký supersonic Aerion AS2 by měl poprvé vzlétnout v roce 2023. Nadzvukový letoun vyvíjí také Branson a Tupolev
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
.

         Máme pro vás »

FR 3/2022: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 26.06.1898 se stalo...
26.06.1898
 Ve Frankfurtu nad Mohanem se narodil německý letecký konstruktér a průmyslník Wilhelm (Willy) Emil Messerschmitt.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »