Aviatika v české vizuální kultuře

1.8.2021

Dne 15.7.2021 byla v Masných krámech v Plzni, pod záštitou Západočeské galerie Plzeň, úspěšně zahájena výstava Aviatika v české vizuální kultuře. Vernisáž proběhla za hojné účasti milovníků umění, nadšenců do letectví a i samotných pilotů.

dsc_1840.jpg

Na téma letectví je tato výstava netypická tím, že zde nenajdete fragmenty sestřeleného letadla, nebo vystavené uniformy slavných pilotů RAF, jak to bývá na leteckých výstavách či v muzeích zvykem. Ale právě zde jsou „jen“ umělecké předměty na téma letectví jako takového. Naleznete zde vše významné od prvního vzletu balonu v roce 1783 až po zdařilou maketu sondy Sputnik, která byla vypuštěna v roce 1957 do vesmíru. Je důležité zmínit, že tato výstava nemapuje historii létání, ale soustředí se na podstatné symboly a náměty v obraze a kultuře. Naleznete zde plakáty ČSA, velkou malbu města Prahy z ptačí perspektivy a ikonická díla českého výtvarného umění od autorů jako jsou Jindřich Štýrský, Josef Čapek, Jaroslav Horejc, Zdeněk Pešák a mnoho dalších.

dsc_1712.jpg

banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

aviatika_pozvanka_a5_e-mail-1.jpg

Autorka výstavy Eva Bendová
Autorka výstavy Eva Bendová

Autorkou výstavy je Eva Bendová, která na zahájení vysvětlovala, že celá příprava trvala 4 roky. Byla to doba. kdy procházeli velké množství archivů, galerií, aeroklubů, tak, aby pochopili, jak se létání promítlo do naší vizuální kultury. Inspirací jí byl i krátkometrážní dokument z roku 1936 „Dejte nám křídla“ od režiséra Jiřího Weisse, ten jistě zná každý nadšenec do letectví.

dsc_1724.jpg

banner_aplikace_vfr_communication_cz_web_cz_upr.jpg

dsc_1767.jpg

Na závěr dne zahájení výstavy byl nafouknut skutečný balón ze spolku Balonklub Praha, ale bohužel kvůli nepřízni počasí nebyl start možný. Pěknou akci si také připravilo Aviatické sdružení Bohemia, které vylosuje 3.9.2021 tři návštěvnické vstupenky z výstavy a vítěze čeká let letadlem. Výstava potrvá až do 17.1.2022 a mohu jí vřele doporučit. Více informací naleznete na oficiálních stránkách Západočeské Galerie.

 

Autor: Tomáš Zach

banner_anglicka_vfr_komunikace_300x300.jpg

Flying Revue > Články > Historie letectví > Aviatika v české vizuální kultuře
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 19.07.1909 se stalo...
19.07.1909
Hubert Latham se jako první pilot okusil překonat kanál La Manche. Po startu z Calais uletěl 11,2 kilometru, ale pak byl donucen přistát nouzově na hladinu průlivu.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »