Boeing věří, že B737 MAX se vrátí do komerčního provozu v lednu 2020

13.11.2019

B737 MAX     Vedení společnosti Boeing oznámilo, že uzemněný typ B737 MAX by se mohl vrátit do provozu v lednu 2020 s tím, že k obnovení dodávek nových strojů by mohlo dojít už v prosinci letošního roku. Dopravci a regulátoři jsou ve svých odhadech těchto termínů opatrnější, přesto se návrat MAXů podle všeho skutečně blíží. 

Boeing původně plánoval na prosinec už návrat typu B737 MAX do komerčního provozu, musel ale své plány přehodnotit. Ani lednový termín není zaručený. Například významné americké letecké společnosti American Airlines a Southwest Airlines nadšení Boeingu pro lednový termín obnovy komerčního provozu nesdílejí. S návratem 737 MAX sice oba dopravci počítají, ale odložili ho až na březen 2020. Předtím přitom očekávali, že MAX bude létat už v lednu. 

Zoom gallery» K tématu: Problémy s B737 MAX – shoda náhod nebo nedbalost výrobce i regulátora?

Obnovení provozu B737 MAX v plném rozsahu je závislé na průběhu a výsledcích příslušných certifikací FAA a následně Evropské agentury pro bezpečnost letectví EASA a národních leteckých úřadů jednotlivých zemí. Zároveň je podmínkou úspěšný průběh letových testů, přičemž certifikační let by se měl uskutečnit snad v prosinci. 

„Načasování certifikace, a tedy i návrat do komerčního provozu určují letecké úřady,“ potvrzuje termínovou nejistotu návratu typu na komerční nebe Boeing. Zároveň je ale přesvědčen, že Federální letecký úřad FAA schválí požadované aktualizace softwaru pro 737 MAX v průběhu čtvrtého kvartálu 2019. Právě nesprávná funkčnost softwaru, především stabilizačního systému MCAS, a nedostatečný výcvik pilotů v tomto směru byly příčinou dvou fatálních nehod v Malajsii a Etiopii letos na jaře a koncem minulého roku. 

Co se týče Evropy, EASA plánuje provést vlastní program kontrol, než umožní lety v Evropě obnovit. Odborníci EASA odcestovali do USA, aby u výrobce nejnovější verze softwaru kontroly letu pro B737 MAX, společnosti Rockwell Collins, provedli audit tohoto softwaru. Ten v Rockwell Collins vyvinuli spolu s Boeingem. Evropský úřad věří, že detailní kontrolu softwaru dokončí během listopadu.

„Pokud vše půjde hladce, mohou se v prosinci uskutečnit letové testy,“ uvedl výkonný ředitel EASA Patrick Ky, jenž podle svého týden starého vyjádření na výroční konferenci EASA v Helsinkách zároveň očekává, že letouny 737 MAX budou opět komerčně létat až na konci 1. čtvrtletí 2020, a to „i když EASA schválí změny Boeingu na MAX v lednu 2020“.

Jan Dvořák

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Zprávy > Letecká doprava > Boeing věří, že B737 MAX se vrátí do komerčního provozu v lednu 2020
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

<1 2 3 45 6 7 8 9 10 >> >
 
 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

<1 2 3 45 6 7 8 9 10 >> >
 
 
.

         Máme pro vás »

FR 4/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Káva o šesté!

Káva o šesté »

Naše cestopisy:

Naše cestopisy »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Kalendárium:

Dne 23.10.1934 se stalo...
23.10.1934
Italský pilot Francesco Agello vytvořil rychlostí 709 km/h nový světový rychlostní rekord s plovákovým závodním letounem Macchi MC.72.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »