Dvě Američanky právě letí v jednomotorovém letadle přes Atlantik

17.9.2019

Katie Pribylová a Amanda Farnsworthová u svého Cirrusu. Foto: Chris Rose, AOPAKatie Pribylová a Amanda Farnsworthová u svého Cirrusu. Foto: Chris Rose, AOPA
Katie Pribylová a Amanda Farnsworthová u svého Cirrusu. Foto: Chris Rose, AOPA

Dívky letí přes Atlantic    Jmenují se Amanda Farnsworthová a Katie Pribylová a rozhodly se, že na počest žen-pilotek, které létaly ve druhé světové válce, přeletí jednomotorovým Cirrusem Vision SF50 Atlantik ve směru Amerika - Evropa. Jejich mise s názvem Dívky letí přes Atlantik je právě za polovinou.

Farnsworthová s Pribylovou nedělají marné sliby – dnes jsou už šestým dnem na trase. Jednomotorovým proudovým letounem Cirrus Vision SF50 letí přes Atlantik severní trasou do Evropy. Trasa jejich letu vede z Municipal Airport (FDK) ve městě Frederick v Marylandu přes Grónsko a Island do Velké Británie a Francie a zpět. 

Cirrus Vision SF50
Cirrus Vision SF50 je až sedmimístný jednomotorový proudový letoun o délce 9,42 m, výšce 3,32 m a rozpětí 11,79 m vybavený Garminem G3000.

Poháněn je motorem Williams International FJ33, který mu uděluje cestovní rychlost 556 km/h.

Maximální dolet je 1111 km, dostup 8 500 m. MTOW je 2727 kg. Letoun disponuje záchranným padákovým systémem.

Z FDK odletěly obě ženy na palubě Cirrusu ve středu 11. září 2019. Odtud zamířily na mezinárodní letiště v Bangoru (BGR) ve státě Main, následovalo letiště Goose Bay (CYYR) v kanadské provincii Nový Foundland a Labrador, kde přistály o den později.

Ještě týž den následoval první, pětisetkilometrový úsek letu nad otevřeným mořem při přeletu z CYYR do grónského Narsarsaqu (BGBW) a další let nad otevřeným mořem, až na Reykjavik Airport (BIRK) na Islandu. Úsek nad oceánem mezi Grónskem a Islandem měřil dvojnásobek toho prvního mezi Kanadou a Grónskem – cca 1000 km, přičemž udávaný dolet Cirrusu Vision FS50 je mezi 1100 a 1400 km. Letoun je pro případ nouzové situace vybaven záchranným padákovým systémem, k němuž musely letkyně pro let nad mořem povinně přibrat do výbavy neoprenové obleky a záchranný člun. 

» Cirrus Amandy Farnsworthová a Katie Pribylové můžete sledovat na této mapě Garmin. 

Trasa uletěná k 17. 9. 2019
Trasa uletěná k 17. 9. 2019

Ostatně, na stejném letišti se obě ženy i jejich Cirrus Vision SF50 nacházejí i dnes, 17. září 2019, jelikož zde nocovaly po včerejším příletu cestou zpět do USA. Za sebou tedy mají přílet do Velké Británie, kde před třemi dny přistály na skotském letišti Prestwick (EGPK) a hned pokračovaly přeletem Anglie (bez mezipřistání) a poté přes kanál La Manche doletěly do Caen, kde týž den, tedy 14. září, přistály na Caen Carpiquet Airport (LFRK) v Normandii - nedaleko pláže Sword, na níž se jako na jednom ze čtyř míst pobřeží Normandie vylodila v roce 1944 spojenecká vojska. 

Cirrus Vision SF50 N914AF před odletem na trasu. Foto: Chris Rose, AOPAZoom gallery
Cirrus Vision SF50 N914AF před odletem na trasu. Foto: Chris Rose, AOPA

Po jednodenním odpočinku se Amanda Farnsworthová a Katie Pribylová vydaly na cestu zpět a dnes tedy můžete na on-line mapě jejich Cirrus zastihnout na Islandu.

Svým počinem chtějí vzdát hold svým předchůdkyním a inspirovat dnešní mladé ženy, aby se začaly o letectví zajímat nebo s ním dokonce spojily svůj profesní život. „Chceme inspirovat další generaci dívek k pilotní kariéře,“ říkají a mají za to, že současný sedmiprocentní podíl žen v letectví v USA je velmi malý. „Tomu nechcete věřit,“ komentuje to Amanda. I proto se jejich mise jmenuje Dívky letí přes Atlantik, byť starší z obou dam je již šedesát let. 

Během letu chtějí obě ženy pořídit řadu záznamů a zapisovat zkušenosti z tohoto počinu a využívat je potom ve vzdělávacích kursech pro mladé pilotky. 

Podle nich řada žen-pilotek v historii prokázala své schopnosti více než jednoznačně. Ať už je to zřejmě nejznámější pilotka historie Amelie Earhartová či pilotky v období druhé světové války. Mnoho Američanek bylo například také členkami speciálních ženských leteckých jednotek WASP - Women Airforce Service Pilots - a velmi úspěšně létalo především na zásobovacích trasách, ale účastny byly tyto ženy i v řadě speciálních misí. Právě na jejich počest se mise Dívky letí přes Atlantik koná. 

Farnsworthová má za sebou také jiný zajímavý letecký počin - v roce 2016 spolu s kopilotkou Dee Dee Turnerovou přistály s Cirrusem SR22T jako první ženská posádka na Kubě po padesáti letech. Katie Pribylová je někdejší viceprezidentkou Asociace vlastníků letadel a pilotů. 

Jan Dvořák

Zdroj a foto: AOPA, Tenessian.com

 2019-sf50-corso-v2.pnglogo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Zprávy > Všeobecné letectví > Dvě Američanky právě letí v jednomotorovém letadle přes Atlantik
.

         Máme pro vás »

FR 4/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Hlasujte pro Jirku Prušu!!!

Hlasujte pro Jirku Prušu »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Expedice Island/Grónsko 2021!

Expedice Island/Grónsko 2021! »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Káva o šesté!

Káva o šesté »

Naše cestopisy:

Naše cestopisy »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »

Kalendárium:

Dne 23.09.1913 se stalo...
23.09.1913
Roland Garros provedl první přelet Středozemního moře. Trasu z Saint-Raphaelu do Bizerty dlouhou 729 km proletěl za 7 hodin a 53 minut.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345