Flying 4 People začíná dnes. Přijďte si popovídat s Martinem Šonkou

18.5.2016

Českého reprezentanta v Red Bull Air Race Martina Šonku, hudebníka a pilota Ondřeje Soukupa, pilota akrobatických modelů Marka Plichtu a další známé osobnosti můžete potkat o tomto víkendu na ojedinělé akci pro příznivce létání v pražském Karlíně s názvem Flying 4 People.Český reprezentant Martin Šonka. První český pilot v Master Class Red Bull Air Race.
Český reprezentant Martin Šonka. První český pilot v Master Class Red Bull Air Race.

Akce, festival, veletrh či letecká burza práce, chcete-li (záleží na úhlu pohledu), s názvem F4P, čili Flying 4 People, tedy Létání pro lidi, je na českém leteckém nebi novicem, hned na první pokus ale přináší svému publiku v Česku zatím neznámý formát. Chce být akcí, která pobaví, poučí i nadchne a zdá se, že v tom směru není bez šance. Dává si za cíl přivést na společné pole studenty leteckých oborů, hlavní hráče českého letectví včetně firem, škol a leteckých celebrit, i „pouhé“ fanoušky létání.

Flying4People

 • Kdy: 20. -22. 5. 2016

 • Kde: Aerohaus Karlín

 • Kdo: Martin Šonka, Marek Plichta, Jacek Kerum, Jiří Pruša, Ul-39 Albi a další

 • Web: www.flyingforpeople.com

 • Flying Revue: na F4P najdete i stánek Flying Revue

 • Podrobnosti a program najdete na webu Flying 4 People.

  „Flying for People je kombinace přednášek osobností, výstav leteckých fotografií a exponátů i veletrh firem,“ vysvětluje hlavní pořadatel Martin Meloun a dodává. „Chceme pomoci dostat létání mezi lidi, dát jim příležitost k navazování kontaktů, spolupráce. Jsme přesvědčeni, že to pomůže všem.“

  Největším lákadlem je asi český letecký reprezentant, elitní pilot Master Class Red Bull Air Race Martin Šonka, který bude mít na F4P v pátek v podvečer přednášku s besedou, podobně jako před ním pilot VFR mezinárodních letů Jiří Pruša. Nudit se nebudete ani na přednášce ikony české letecké meteorologie Jacka Keruma - u jeho povídání o zákrutách oboru počasí pro piloty (ale nejen pro ně) zapomenete měřit čas. Na Flying4People potkáte také hudebníka a nadšeného pilota Ondřeje Soukupa a velkého příznivce létání, herce Ladislava Županiče. Web Flying For People, či Flying4People nebo F4P, chcete-li.
  Web Flying For People, či Flying4People nebo F4P, chcete-li.

  Za zmínku stojí zcela jistě i výstavy fotografií legendární akrobatky Radky Máchové nebo prezentace leteckých simulátorů společnosti iPilot. Také fotky z akrobacie dalšího reprezentanta Marka Hyky stojí za vidění. Těšit se můžete i na pilota akrobatických modelů Marka Plichtu, který si na světových leteckých hrách v Dubaji vylétal v téhle zajímavé disciplíně šesté místo.

  Na nedávném největším evropském leteckém veletrhu v německém Friedrichshafenu obletovaný unikát z dílny českých konstruktérů UL-39 Albi (píšeme o něm zde) uvidíte na F4P alespoň zprostředkovaně. Fyzicky ho do Aerohausu nelze dostat, bude tu ale přítomen v obrazech a přednášce svého konstruktéra Roberta Theinera.

  Celý program najdete na webu F4P

  UL-39 Albi na veletrhu Aero 2016. Foto Jan Dvořák
  UL-39 Albi na veletrhu Aero 2016. Foto Jan Dvořák
  Zajímavá je i geneze celé akce. Několik akrobatických pilotů na větroních v čele s Martinem Melounem se rozhodlo dostat bezmotorovou akrobacii mezi lidi. Připravili výstavu na toto atraktivní téma a získali pro ni za symbolickou cenu pronájem nově zrekonstruované prostory Aerohausu v pražském Karlíně. „Mysleli jsme, že výstavu uvidí lidé, kteří v oné polyfunkční kancelářské budově budou pracovat a tudíž ji každý den budou mít před očima.“ Jenže ouha. „To  jsme ale netušili, že je budova tak nová, že v ní nikdo ještě nepracuje,“ usmívá se Meloun, student oboru Letecká doprava na ČVUT a glider akrobat, nad sotva několik měsíců starou zkušeností.

  Po prvotním zklamání zmobilizovali přišli tvůrci výstavy s nápadem přivést na svět projekt s širším zaměřením, který zasáhne všechny oblasti letectví. Parta pěti studentů či čerstvých absolventů vysokoškolských leteckých oborů a dvou desítek jejich souputníků nemluvila do větru. Nejdřív získali zajímavé osobnosti pro cyklus přednášek a výstavy, následně se do projektu zapojily i firmy, díky nimž mohli tvůrci F4P pokrýt náklady.

  Díky tomu všemu bylo Flying 4 People za neuvěřitelné tři měsíce na světě. Třídenní festival, který se ve zbrusu novém karlínském Aeorohausu koná od pátku 20. do neděle 22. května, tedy může zaujmout jak ty, kdo mají letectví jako hobby, tak ty, kdo se v letectví chtějí uplatnit, nebo se v oboru dále vzdělávat. „Kvalitních lidí je stále nedostatek, šanci potkat se na jednom místě se zástupci řady firem v oboru, by tedy takoví lidé neměli minout,“ myslí si Meloun. 

  Flying Revue bude u toho, přijďte si s námi popovídat na náš stánek. 

  Jan Dvořák

  logo_fr_transp.jpg

  Flying Revue > Články > Historie letectví > Flying 4 People začíná dnes. Přijďte si popovídat s Martinem Šonkou
  Loading...

  Čtěte v rubrice dále

  Stránkování

   
  Loading...

  Čtěte v rubrice dále

  Stránkování

   
  .

           Máme pro vás »

  Nové číslo právě vyšlo!

  Speciály:

  ..
  123

  PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

  DIRECT FLY: 

            

  SkyDemon:

  Knihy:

  ..
  12345

  Unikátní Videobanka:

  Unikátní Videobanka »

  Předplatné + Předplatné jako dárek:

  ..
  1234

  Aplikace VFR Comm.:


  Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

  Pojišťovna SV:

  Pojišťovna SV »

  Práce v letectví:

  Kalendárium:

  Dne 01.03.1912 se stalo...
  01.03.1912
  Kpt. Albert Berry provedl první seskok padákem z letícího letadla na území USA. Do vzduchu ho vynesl letoun Benoist pilotovaný Anthonym Jannusem.
  zavřít

  Živě z dráhy 06/24:

  Partneři:

  ..
  123456

  BETA opět poletí:

  Beta opět poletí!!! »