Jan Sýkora – Běh na dlouhou trať

21.12.2014

Letecké muzeum Kbely, které je součástí Vojenského historického ústavu Praha se pyšní řadou unikátních exponátů a je bezesporu jedním z nejlepších leteckých muzeí střední Evropy. Málokdo si uvědomuje, že muzejnictví je dlouhodobou záležitostí, mnohdy doslova prací celých generací. A s leteckým muzeem ve Kbelích je už navždy spojeno jméno Jana Sýkory. Jan Sýkora starší byl jedním z těch, kteří pomáhali plukovníku Ing. Jaroslavovi Janečkovi leteckou expozici doslova vydupat ze země, a po něm převzal už před lety žezlo jeho syn, Jan Sýkora mladší.

Honzo, první otázka je celkem nevyhnutelná, i když odpověď je asi nasnadě. Kdo tě přivedl k létání a k práci v muzeu?

Na letiště a k letadlům mne samozřejmě přivedl táta, který původně létal na Točné. Ale pokud by ses zeptal, jaká je má první vzpomínka na letadla, tak bych odpověděl jinak.

Takže prosím, jaká je tedy ta první vzpomínka?

Především za ni nemůže přímo můj otec, ale moje sestra a ta vzpomínka byla poměrně bolestná. Pamatuji si, jak mne, když mi byly tři roky, praštila kladivem do palce. A s letadly to souvisí tak, že se to stalo ve Schwarzenberském paláci, kde náš táta tehdy pracoval na renovaci Avie BH-11 C.

Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2011 a starší > ČERVENEC-SRPEN 2010 > Jan Sýkora – Běh na dlouhou trať
.

         Máme pro vás »

SPECIÁL B Meteo:

FR 5/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 

Pojišťovna Ergo:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker NUTS


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 26.10.1958 se stalo...
26.10.1958
Boeing 707 absolvoval první komerční let. Let zrealizovala společnost Pan American na trase mezi New Yorkem a Paříží, s mezipřistáním v newfoundlanském Ganderu.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456