Job Air Technic bude příštích 7 let udržovat armádní Airbusy, jimiž disponuje česká vláda

10.9.2022

Od listopadu letošního roku se bude o údržbu a opravy letounů A‑319CJ  dopravního letectva AČR  starat ostravská společnost JOB AIR Technic.

Stroje označované též jako vládní letka využívají politici či sportovci, můžou sloužit evakuaci českých občanů z krizových oblastí, případně k přepravě vojáků do misí.Servisní smlouva mezi leteckými opravnami sídlícími na letišti v Ostravě-Mošnově a Ministerstvem obrany ČR byla uzavřena na sedm let. Předpokládané finanční plnění bude dosahovat částky 1,688 miliardy Kč. Podpisu smlouvy předcházelo výběrové řízení dle zákona o veřejných zakázkách.

airbus_a‑319cj.jpg

Předmětem smlouvy je kompletní zabezpečení provozu a servisní podpory letounů A319CJ ze strany JOB AIR Technic mimo základní traťovou údržbu. Týká se konkrétně údržby a oprav, řízení letové způsobilosti obou strojů, zabezpečení a údržby náhradních dílů, zajištění technické pomoci a ostatních služeb potřebných k zabezpečení provozu letounů, a to včetně školení a výcviku posádek letounů i technického personálu.

„Úspěchu v tomto výběrovém řízení si velmi ceníme. Vnímáme ho jako uznání kvality našich služeb, a zároveň jako velice cennou referenci. Je také samozřejmě skvělé, že si české ministerstvo pro zajištění těchto služeb vybralo českého dodavatele a k údržbě letadel tak bude docházet na území České republiky,“ říká Vladimír Stulančák, ředitel leteckých opraven JOB AIR Technic, a doplňuje: „Úspěchem v tomto tendru se nám zúročila naše snaha stát se partnerem Airbusu, s nímž jsme loni na podzim uzavřeli rámcovou smlouvu.“

banner_knizni_edice_fr_640x200.jpg

Díky této rámcové smlouvě se JOB AIR Technic stal schváleným dodavatelem služeb největšího evropského výrobce dopravních letadel. To v praxi znamená, že opravny mohou vykonávat servis přímo pro Airbus či libovolného jeho zákazníka bez potřeby jakéhokoli dalšího auditu. Nastaveny jsou všechny procesy, platby i manuály.

Veškerá údržba armádních dopravních letounů bude předem plánovaná podle počtu cyklů, a rozhodně nijak nenaruší například program českého předsednictví Evropské unii, které vyžaduje zvýšenou mobilitu mezi Prahou a Bruselem. Veškerá plánovaná údržba bude probíhat v hangárech JOB AIR Technic na ostravském letišti. Samozřejmě s tím, že v případě potřeby mimořádné údržby či servisu v zahraničí, dojde k její realizaci u partnerské společnosti JOB AIR Technic, která disponuje příslušným oprávněním k údržbě.

jat_pohled_do_hangáru.jpg

„Pro Ministerstvo obrany jde o velmi důležitou veřejnou zakázku, protože zajištění řádné provozuschopnosti dopravního letectva je nejen ve vztahu k předsednictví Radě EU zcela klíčové. Bonusem v tomto případě je, že se smlouvu podařilo uzavřít s českou firmou se zázemím v České republice, od čehož si slibujeme krátkou reakční dobu pro provedení opravy a údržby,“ uvedl náměstek pro řízení Sekce vyzbrojování a akvizic Ministerstva obrany Lubor Koudelka.

Letecké opravny JOB AIR Technic disponují dvěma opravárenskými hangáry, jež pojmou osm úzkotrupých letounů typu Airbus rodiny A320, případně Boeing 737. Druhý hangár s dílenským zázemím otevřela společnost, jež je od roku 2016 členem skupiny Czechoslovak Group, na začátku roku 2020. V minulém roce vygenerovaly letecké opravny tržby 796 milionů korun při EBITDA 111 milionů korun, což byl navzdory pandemii covid-19 nejlepší výsledek společnosti od roku 1993, kdy byla založena.

baner_flying_revue_slovensko_z_neba.jpg

Ročně jejími hangáry projde více než sto letounů, převážně na tzv. těžkou údržbu, na níž se JOB AIR Technic specializuje. Kromě Airbusů rodiny A320 a Boeingu 737 získala společnost oprávnění též na údržbu letounů Boeing 737 MAX. Disponuje též oprávněním na údržbu širokotrupých strojů Airbus A330. Mezi její zákazníky patří nejvýznamnější leasingové společnosti i letečtí operátoři. Firma zaměstnává více než 400 pracovníků.

O společnosti JOB AIR Technic

Letecká opravna JOB AIR Technic sídlící na letišti Leoše Janáčka v Mošnově byla založena v roce 1993. V roce 2008 vybudovala nový údržbový hangár a získala oprávnění k údržbě letounů Boeing 737, o tři roky později pak oprávnění na letadla Airbus A320. V roce 2017 získala též oprávnění k údržbě letounů Airbus A330. Společnost se specializuje na tzv. těžkou údržbu, často spojenou se změnou provozovatele letadla či s jeho návratem od pronajímatele leasingové společnosti. V roce 2016 se společnost JOB AIR Technic stala součástí holdingu Czechoslovak Group, který vlastní český podnikatel Michal Strnad. V roce 2019 byl dokončen druhý opravárenský hangár s dílenským, skladovým a administrativním zázemím.

 

Autor: PP Partners Prague

banner_fr_300x300_videobanka_cz_fin.jpg

Flying Revue > Zprávy > Letecká doprava > Job Air Technic bude příštích 7 let udržovat armádní Airbusy, jimiž disponuje česká vláda
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
.

         Máme pro vás »

FR 5/2023: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Speciály:

..
12

Hodinářství Bechyně:

Hodinářství Bechyně 

Hledáte práci u letadel?

               Direct Fly

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kalendárium:

Dne 28.09.1920 se stalo...
28.09.1920
Pilot Howard Rinehart provedl jako první na světě let s letounem vybaveným zatahovatelným podvozkem. Jednalo se o závodní stroj Dayton-Wright R. B Racer.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »