Letiště Líně: Výzva předsedy ČsSL

27.10.2022

Letiště Líně: Výzva předsedy ČsSL

Jako členský prvek Českého Svazu Letectví jsme obdrželi od předsedy ČsSL plk.v.v. Ing. Václava Vaška tuto výzvu týkající se aktuální situace ohledně letiště Líně, kterou rádi na svých stránkách zveřejňujeme.

Vážení aviatici ze všech koutů Čech a Moravy.

Dnes, dne 26.10.2022, jsem absolvoval společně s panem Robinem Čumpelíkem rozhovor na žhavá témata současnosti, který je uveřejněn na kanále Inovace republiky. Tuto příležitost jsem využil k ústní výzvě všem Vám, kteří zájmově provozujete jakýkoli obor letectví, nebo se jím přímo živíte. O co se jedná?
    Mnozí máme v paměti, že v první polovině devadesátek minulého století Klausova vláda rozhodla o nevratném zrušení vojenského letiště v Žatci, což byla  nejmodernější letecká základna v Československu do té doby. Jednalo se o symbol, jak dopadne celé vojenské letectvo. A tak se stalo. Dnes by firmy v zóně Triangle byly vděčné za svoje letiště. Věřte, že vím, o čem hovořím.
    Současná Fialova vláda dne 19.10.2022 přijala usnesení č. 879 o likvidaci letiště Plzeň – Líně, údajně ve prospěch zelené demagogie, v němž už slibuje koncernu Volkswagen, že mu umete cestičku. Kdo z nás objektivně ví, kde je pravda? Žádný člen vlády ještě ani nežil, když letiště Líně, jako i většina významných letišť po celé republice, bylo budováno. Proto tento spolek laiků nemá ani morální ani formální právo rozhodovat o jeho zničení. Oni nedokáží něco kloudného vytvořit, tak chtějí alespoň vše kolem sebe devastovat. Cui bono? Nechápu, jak je možné, že k tomu mlčí vrchní velitel ozbrojených sil, prezident České republiky. Když mlčí on, pojďme nemlčet my.

    Vyzývám Vás:
    • všechny členy Českého svazu letectví
    • současné i bývalé piloty, techniky a stewardky leteckých společností ČSA, Smartwings a ostatních leteckých dopravců
    • piloty i techniky Aeroklubu ČR a Letecké amatérské asociace ČR
    • bývalé vojenské piloty a veškerý pozemní letecký personál
    • pracovníky všech českých letišť
    • všechny rozumné osoby z ostatních leteckých oborů  

Není nás málo. Nebojme se zabránit tomu, aby současná vláda, inspirována  likvidací letiště Žatec, stejně zrůdným způsobem vymazala z povrchu zeměkoule i letiště Líně. Včera to byl Žatec, dnes Líně a zítra si ke svým, dozajista ryzím, demoličním úmyslům vyberou které letiště? Třeba Pardubice, protože někdo mocný zjistí, že je bezpodmínečně nutné rozšířit dostihové závodiště? Pohybujete se po světě a velmi dobře víte, že minimálně evropské státy udržují v provozuschopném stavu každé letiště z druhé světové války, natož ta novější. Nikde si nedovolí podobnou nekompetentnost, jako dočasné vlády v Česku. Pojďme jim, aktuální i budoucím vládám, do toho, v zájmu republiky, jednou pro vždy hodit vidle, dokud je čas, dokud se bagry nezakously do vzletové/přistávací dráhy a provozních ploch. Proces bourání vytváří mnohem příznivější prostor pro nekontrolovatelné finanční toky, než proces výstavby.


    Vyzývám Vás, současné vojenské piloty a techniky ze základen Čáslav, Náměšť n./Osl., Praha-Kbely, Pardubice ap., přestaňte se bát vyjádřit nahlas svůj názor. Neohlížejte se na odtajněné oficiální stanovisko ministryně obrany, že AČR letiště Líně nepotřebuje. Toto stanovisko postrádá veškerou vojenskou logiku. Jsem přesvědčen, že všichni uvažujete selským rozumem. V přípravě na boj to ani jinak nejde. Sami přece víte nejlépe, že likvidace jakéhokoli využitelného zodolněného letiště v období reálné hrozby válečného konfliktu se rovná zločinu na vlastním národu a dalšímu faktickému oslabení už tak zdecimované obranyschopnosti našeho státu. Kdo jiný, než současný premiér Fiala, vytrvale od jara jako jehla na poškrábané gramofonové desce opakuje, že se nacházíme ve válce? Nestrachujte se o práci. Oni nemají kým Vás nahradit a jsou si toho velice dobře vědomi. Ano, pokud přijdete jeden – dva, tak Vás vyhodí. Pokud přijdete všichni, nebo pokud nepřijdete nikdo, pak Vás nevyhodí. Je to pouze Vaše volba.  Mimořádná doba vyžaduje mimořádné jednání. Já a moje generace pilotů a techniků se dodnes stydíme za to, že jsme tehdy umožnili průchod zvůle Klausovy vlády. Nedopusťte, abyste se Vy za pár let museli stydět za to, že jste nečinně přihlíželi stejné zrůdnosti Fialovy vlády v cizím zájmu. Jste Češi.


    Vzpomeňme, že skoro vždy v krizových dobách naší republiky to byli právě piloti a ostatní letecký personál, kteří se postavili na stranu spravedlnosti a neváhali za ni i bojovat, v tom lepším případě riskovat svoji profesní existenci. Dosud jsme jim kladli při nejrůznějších příležitostech věnce k  jejich pomníkům a navrhovali jsme je na vyznamenání in memoriam. Právě teď máme příležitost ukázat našim předchůdcům, v nichž jsme měli možnost spatřovat vzor, jestli jsme opravdu jejich nástupci, nebo zda zůstaneme zalezlí, abychom se v aktuálním prostředí jediné povolené pravdy náhodou nespálili. Věřte mi, že naši letečtí kolegové, kteří odevzdali svobodě daň nejčestnější, nás sledují a drží nám místo u nebeského leteckého báru. Pokaždé, od vzniku jejich Památníku v Žatci v roce 2012, s nimi na Den letectva hovořím.
    Vyzývám tedy Vás, všechny oslovené, abyste si dne 15.11.2022 udělali čas a dostavili se na letiště Plzeň – Líně. Naše setkání začne (s ohledem na platný SEČ a brzký soumrak) už ve 14.30h. na stojánce před hangárem č. 3 - muzeum Classic Trainers. Pořadatelská služba, zdravotnické zabezpečení a bezpečnostní  služba jsou zajištěny. Sledujte i nadále tyto weby a FB, na nichž je uveřejněna Výzva v písemné podobě: www.cssl.cz nebo www.flying-revue.cz

 

 

S úctou, dne 26.10.2022                             předseda Českého svazu letectví                                                                                                           plk.v.v.  Ing. Václav Vašek

 PS: Provozovatel letiště, firma PlaneStation Pilsen s.r.o., na den 15.11.2022 upouští od pravidelných poplatků pro všechny účastníky setkání, kteří chtějí přiletět!

Flying Revue > Články > Všeobecné letectví > Letiště Líně: Výzva předsedy ČsSL
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 14.07.1951 se stalo...
14.07.1951
Vzlet prototypu dopravního stroje Lockheed L-1049 Super Constellation.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »