Martin Šonka v Budapešti opět zlatý! Potřetí v kariéře

25.6.2018

RBAR Budapešť 2018: Zlatý Martin Šonka, stříbrný Francouz Mika Brageot a bronzový Matt Hall. RBAR Budapešť 2018: Zlatý Martin Šonka, stříbrný Francouz Mika Brageot a bronzový Matt Hall.
RBAR Budapešť 2018: Zlatý Martin Šonka, stříbrný Francouz Mika Brageot a bronzový Matt Hall.
Martin Šonka na trati závodu v Budapešti. Martin Šonka na trati závodu v Budapešti.
Martin Šonka na trati závodu v Budapešti.
Martin Šonka při průletu pod Řetězovým mostem. Martin Šonka při průletu pod Řetězovým mostem.
Martin Šonka při průletu pod Řetězovým mostem.
Petr Kopfstein v závodě nepotvrdil skvělé výsledky z kvalifikace a skončil devátý, když nepostoupil z Round of 14. Petr Kopfstein v závodě nepotvrdil skvělé výsledky z kvalifikace a skončil devátý, když nepostoupil z Round of 14.
Petr Kopfstein v závodě nepotvrdil skvělé výsledky z kvalifikace a skončil devátý, když nepostoupil z Round of 14.
V této chvíli ještě teprve budoucí vítěz závodu v Budapešti Martin Šonka. V této chvíli ještě teprve budoucí vítěz závodu v Budapešti Martin Šonka.
V této chvíli ještě teprve budoucí vítěz závodu v Budapešti Martin Šonka.
Petr Kopfstein na trati v Budapešti.
Martin Šonka se podepisuje svým příznivcům.
Petr Kopfstein u svého stroje.

RBAR 2018 Budapešť       Český pilot Martin Šonka ovládl čtvrtou zastávku světového šampionátu Red Bull Air Race v Budapešti. Po vítězství v kvalifikaci se mu dařilo i v závodě a ve finále byl nejrychlejší ze všech pilotů. Kopfstein odjíždí z Budapešti s devátým místem, ačkoli po výkonu kvalifikaci byl jedním z favoritů celého závodu.

Před velkým množstvím českých fanoušků, kteří v Budapešti byli jasně nejpočetnější skupinou, začali oba čeští piloti skvěle. Petr Kopfstein dvakrát překonal traťový rekord a ze sobotní kvalifikace šel do závodu z třetího místa, Martin Šonka byl v kvalifikaci dokonce nejlepší ze všech. Ve finále Šonka zaletěl nejrychlejší čas a připsal si své třetí vítězství v Red Bull Air Race v kariéře, Petr Kopfstein nepostoupil z Round of 14.

Šonkovi v prvním kole závodu ze zdravotních důvodů odpadl soupeř Matthias Dolderer, a tak letěl na jistotu postupu. Ve druhém kole vyřadil Francouze Le Vota, na finálovou čtyřku si pak schoval svůj nejlepší let dne. "Je to neskutečný pocit. Závod v Budapešti je výjimečný, je to pro nás jako Monte Carlo ve Formuli 1. A vyhrát právě tady před obrovským davem českých fanoušků, to se jen těžko popisuje. Je to opravdu hodně emocionální, speciální," popsal nedělní závod Šonka.

Před závodem se jeho týmu konečně podařilo vyměnit válce v motoru a vyřešit řadu dalších věcí. "Každý člen týmu ale pracoval opravdu tvrdě, abychom mohli doufat v takový výsledek. A povedlo se,” líčil po doletu Martin Šonka, který v celkovém pořadí díky patnácti bodům za vítězství stáhnul ztrátu na vedoucí dvojici, Australana Halla a Američana Gouliana, a v průběžném pořadí je třetí.

Po nepříznivém začátku sezóny, kdy byl v prvních dvou závodech diskvalifikován za technické problémy, to vypadá, že je Šonka zpět a může pomýšlet na boj o nejvyšší příčky. “Je to strašně důležité vítězství, protože Matt Hall s Mikem Goulianem nám kvůli tomu špatnému začátku sezóny odskočili a teď jsme jejich náskok trochu stáhli. Zároveň jsme všem  ukázali, že stále dovedem být hodně rychlí. Určitě ale víme, že máme co zlepšovat a kam se posouvat. Teď si ale trochu odpočineme a hlavně užijeme tohle speciální vítězství. Celý tým si to zaslouží,” hodnotí Šonka budapešťský závod a výhled do blízkého budoucna.

Šonkovu krajanovi Petru Kopfsteinovi se skvěle rozjetý závod nakonec nevydařil, se dvěma body skončil devátý. O deváté příčce už jeho tým mluví jako o prokletí - zatím se u jeho jména skví devítka v žebříčku pořadí u všech čtyř dosavadních letošních závodů. "Když řeknu, že to je pro náš tým obrovské zklamání, tak je to slabé slovo,“ zhodnotil závod Petr.

Není divu, do Round of 14 nastupoval Kopfstein jako favorit. Letěl proti Francouzi Nicolasi Ivanoffovi, který byl do té doby v průběžném pořadí mistrovství světa s jedním bodem na posledním místě. Ivanoff zaletěl nevýrazný čas 0:59.417, téměř o jednu a půl vteřiny pomalejší než byl Kopfsteinův výkon z kvalifikace. Ten na prvních dvou mezičasech roli favorita potvrzoval a držel si před zkušeným soupeřem mírný náskok. Pak ovšem zpomalil a cílovou branou proletěl s minimální ztrátou 48 tisícin. „Slyšel jsem, kolik pilotů bylo přede mnou diskvalifikováno za překročení povoleného přetížení. A když jsem se pak ještě dozvěděl Nicolasův čas, věděl jsem, že nemusím zbytečně riskovat. Ve vertikálních obratech jsem proto tahal pomaleji, abych nepřekročil ,géčka‘. Jenže to bylo až příliš pomalé, takže to opět ve výsledku nestačilo," komentuje svůj výkon Petr Kopfstein.

Zoom gallery

Do celkového pořadí si tak připsal stejně jako ve všech předchozích závodech letošní sezony dva body. Celkem jich má na kontě osm a patří mu průběžně 12. příčka. Stříbrný v Budapešti skončil Francouz Brageot a bronz bral lídr průběžného pořadí Matt Hall.

Seriál Red Bull Air Race bude pokračovat o víkendu 25. a 26. srpna 2018 v ruské Kazani.