Martin Šonka v Kazani opět zlatý a je zpět ve hře o titul. Poprvé v kariéře zvítězil ve dvou závodech po sobě

27.8.2018

Martin Šonka spolu s Michaelem Goulianem a Kirby Chambilssem slaví na podiu kazaňský triumf. Martin Šonka spolu s Michaelem Goulianem a Kirby Chambilssem slaví na podiu kazaňský triumf.
Martin Šonka spolu s Michaelem Goulianem a Kirby Chambilssem slaví na podiu kazaňský triumf.
Petr Kopfstein skončil v Kazani na devátém místě. Petr Kopfstein skončil v Kazani na devátém místě.
Petr Kopfstein skončil v Kazani na devátém místě.
Martin Šonka na trati v pátého letošního závodu v ruské Kazani. Martin Šonka na trati v pátého letošního závodu v ruské Kazani.
Martin Šonka na trati v pátého letošního závodu v ruské Kazani.
Soustředění Martina Šonky.Soustředění Martina Šonky.
Soustředění Martina Šonky.
Šonkův tým v napjatém očekávání. Šonkův tým v napjatém očekávání.
Šonkův tým v napjatém očekávání.
Celkový pohled na trať v Kazani.
Celkový pohled na trať v Kazani.

RBAR 2018  Po dvanáctém místě v kvalifikaci to vypadalo, že na pátý letošní závod série Air Race v ruské Kazani Martin Šonka nebude vzpomínat rád. Přesto nakonec před 128 tisíci diváky zvítězil! Petr Kopfstein nepostoupil z prvního kola a skončil devátý.

Jako den a noc. Tak vypadal pro českého pilota Martina Šonku pátý závod letošního šampionátu Red Bull Air Race v Kazani. V kvalifikaci skončil na dvanáctém místě a nad svými časy pouze kroutil hlavou. V závodě se ale představil úplně jiný Šonka. V prvním kole závodu zaletěl nerychlejší čas, stejně tak ve druhém. Ve finálové čtyřce letěl jako poslední a dokázal to znovu. Po Budapešti tak ovládl druhý závod v řadě a celkově se posunul na druhé místo za vedoucího Američana Gouliena.

 

Ještě po kvalifikaci mu do zpěvu nebylo. Skončil na chvostu, s časy daleko za těmi nejrychlejšími. Dlouho do noci s týmem bádal nad tím, co je špatně. “Vzhledem k tomu, jak to vypadalo v kvalifikaci, je tohle vítězství neskutečně cenné. Večer jsme několik hodin analyzovali každý detail, dlouho jsme nemohli přijít na to, jak zrychlit. A ta práce se vyplatila, povedlo se nám tu zapeklitou skládačku dát dohromady a na to jsem pyšný,” vysvětloval Šonka. 

V prvním kole závodu oslnil nejrychlejším časem ze všech čtrnácti pilotů a přešel přes Španěla Velardeho. Ve druhém kole ho čekal Brit Murphy, i s ním si poradil - dokonce ještě rychlejším časem. Ve finálové čtyřce se pak představil jako poslední a znovu na jeho představení byli soupeři krátcí. “Mám opravdu velkou radost, byl to jeden z nejtěžších závodů jak pro mě osobně, tak pro tým. Pomohly nám jak dobré, tak špatné zkušenosti z předchozích závodů, bylo to opravdu vybojované.” 

Petr Kopfstein si na Kazaň věřil, loni tu obsadil čtvrté místo. Přesto si  odváží opět, stejně jako v předchozích závodech, deváté místo. V kvalifikaci zaletěl jedenáctý čas, v prvním kole nepřešel přes Brita Murphyho.

I když se Martin Šonka v celkovém pořadí posunul na druhé místo se stejným bodovým ziskem jako Australan Hall, na vedoucího Američana Gouliena ztrácí šest bodů a o celkovém vítězství zatím nepřemýšlí. “Tohle teď neřeším. Je před námi další velký úkol a už teď začínáme myslet na závod ve Wiener Neustadtu, kam přijede spousta českých fanoušků. To je pro nás teď meta. Na cokoliv dalšího nemá smysl plýtvat energií.”

Šonku čeká velmi náročný program. Ihned po závodě v Kazani ho čeká Mistrovství Evropy v akrobacii v Jindřichově Hradci, kde obhajuje titul vicemistra v klasické akrobacii a titul ve freestylu. Jakmile skončí akrobatické zápolení, přesune se do Rakouska na poslední letošní závod Red Bull Air Race v Evropě. Druhý český pilot Petr Kopfstein neprošel těsně z prvního kola a skončil devátý.

Na podiu spolu s Martinem Šonkou stanuli stříbrný Michael Goulian a bronzový Kirby Chambliss, oba USA. V celkovém pořadí vede s 55 body Michael Goulian, Šonka je druhý se 49 body, zatím třetí je Australan Mat Hall, rovněž se 49 body. 

Příští závod se letí 15.-16. září 2018 v rakouském Wiener Neustadtu.  

-fr-

Zdroj: Team Šonka, Team Spielberg

Foto: Red Bull Media House

logo_fr_transp.jpg

 

Flying Revue > Zprávy > Všeobecné letectví > Martin Šonka v Kazani opět zlatý a je zpět ve hře o titul. Poprvé v kariéře zvítězil ve dvou závodech po sobě
.

         Máme pro vás »

FR 5/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 

Pojišťovna Ergo:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 26.09.2011 se stalo...
26.09.2011
Boeing slavnostně předal na letišti Paine Field ve Washingtonu první Boeing 787 Dreamliner společnosti All Nippon Airways.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456