Martin Šonka: zlatý hattrick! Petr Kopfstein prolomil černou sérii

17.9.2018

Red Bull Air Race 2018    Třetí zlato za sebou, to se v RBAR ještě nikomu nepodařilo. Po Budapešti a Kazani byl Martin Šonka nejrychlejší i ve Wiener Neustadtu a nyní celou sérii vede. Dařilo se i Petru Kopfsteinovi, který konečně prolomil prokletí deváté příčky a vylétal si páté místo.

Hattricky mají Martina Šonku zdá se rády. Před týdnem oslavil hattrick v akrobacii, když mistrovství Evropy ve freestylu vyhrál potřetí v řadě. Teď se mu podobný kousek podařil ve Světovém šampionátu Red Bull Air Race. Ve Wiener Neustadtu dokázal ve finále zaletět svůj nejlepší čas dne a díky těsnému náskoku několika setin porazil Japonce Muroyu i Australana Halla. Docílil tak třetího vítězství v řadě, což se ještě nikomu v RBAR nepodařilo, a dva závody před koncem sezóny se posunul do čela průběžného hodnocení šampionátu. Obdivuhodné je to i proto, že začátek sezóny provázely technické obtíže a dvě technické diskvalifikace.

"Je to neskutečný výsledek a mám ohromnou radost. Přijela sem spousta českých fanoušků, naše vlajky vlály všude... Těžko se popisuje, co to pro nás znamená, bylo to skoro jako domácí závod," líčil Šonka. Po kvalifikaci přitom v týmu úplná spokojenost nevládla. "Skončili jsme sice třetí, týmy vepředu byly ale o dost rychlejší." V neděli ale vše znovu zaklaplo do sebe, v každém letu zrychloval, až se ve finále povedl ten úplně nejlepší. "Je to díky celému týmu, který tvrdě pracoval, aby se tohle mohlo podařit.”

S dobrým pocitem odjíždí z Rakouska i Petr Kopfstein, kterému se zde konečně podařilo prolomit smolnou sérii devátých míst. “Pátého místa si cením skoro jako vítězství, po všech dosavadních devátých místech je to velký posun,” komentuje výsledek závodu, v němž postoupil do semifinále. Tam se střetl právě s krajanem Martinem Šonkou a pozdějšímu vítězi závodu podlehl.

Do Dolního Rakouska se Air Race vrátily po mnoha letech, v nedalekém Zeltwegu se v červnu roku 2003 uskutečnil vůbec první závod této série.

Šonka se tedy dostal do čela průběžného pořadí, stále ale zůstává nohama na zemi. “Ve hře je ještě třicet bodů, což je stále hodně. Po loňské sezóně vím, že v air race se může stát cokoliv a nikdy nemáte nic jistého až do konce,” připomíná hořkou pilulku z předchozí sezóny, kdy bojoval o titul až do posledního letu, ve kterém o něj přišel.

Nyní se šampionát přesouvá do USA. Nejdříve se poletí v Indianapolis, poslední závod pak proběhne v Dallasu. "Budou to náročné závody a musíme se na ně dobře připravit. Všichni dnes viděli, že rozdíly byly minimální, rozhodovaly setiny. Každý na první pohled nepříliš důležitý detail může být rozhodující. Takže dnes to asi s týmem oslavíme, je to velká věc, ale až si krátce odpočineme, vrátíme se zase k tvrdé práci,” plánuje Martin Šonka a Petr Kopfstein ho doplňuje: “Na příští závod se budeme snažit připravit ještě líp, abychom po posledním závodě sezony skončili v první polovině,” slibuje fanouškům.

Martin Šonka po zastávce v Rakousku vede o šest bodů před Australanem Hallem, třetí je se ztrátou devíti bodů Američan Goulian. Petru Kopfsteinovi díky zisku šesti bodů nyní v celkovém hodnocení šampionátu patří desáté místo a má stejně bodů jako devátý Juan Velarde a na osmého Matthiase Dolderera ztrácí pouhý bod. Závod v Indianapolis se letí 6. a 7. října 2018, finále v Dallasu pak 17. a 18. listopadu 2018.