Stíhačky Eurofighter Typhoon pěti států letěly o víkendu v Ostravě poprvé na evropském nebi společně

19.9.2016

Víceúčelový letoun Eurofighter Typhoon v letové ukázce, Dny NATO 2016Víceúčelový letoun Eurofighter Typhoon v letové ukázce, Dny NATO 2016
Víceúčelový letoun Eurofighter Typhoon v letové ukázce, Dny NATO 2016
Dny NATO 2016Dny NATO 2016
Dny NATO 2016
Vlevo transportní vojenský letoun Airbus A400M, vpravo bombardér B1-N Lancer. Dny NATO 2016Vlevo transportní vojenský letoun Airbus A400M, vpravo bombardér B1-N Lancer. Dny NATO 2016
Vlevo transportní vojenský letoun Airbus A400M, vpravo bombardér B1-N Lancer. Dny NATO 2016
Dny NATO 2016Dny NATO 2016
Dny NATO 2016
Dny NATO 2016Dny NATO 2016
Dny NATO 2016

Poprvé v Evropě na jednom místě se v letové ukázce předvedly o víkendu na ostravkém letišti Mošnov letouny Eurofighter Typhoon všech pěti evropských států, jejichž letectvo má tyto stroje ve výzbroji. Dny NATO nabídly fanouškům letectví ale i další zajímavosti.

Diváci nejvíce ocenili italské akrobaty Frecce Tricolori. Desítka cvičných proudových letounů Aermacchi MB-339 se rozdělila na devítičlennou skupinu a sólistu, svou ukázku doprovodila italskou hymnou a efektními kouřovými efekty v barvách italské vlajky. Skupina tak získala cenu primátora pro divácky nejúspěšnější letovou ukázku.


Dny NATO 2016 - neděle

Na už zmíněné rekordní a jedinečné sektání víceúčelových stíhacích letounů Eurofighter Typhoon těchto strojů do Ostravy dorazilo celkem 13, z toho pět na letovou ukázku a čtyři na statickou; zbylé pak byly záložní. Ve výzbroji 

V derniéře se na letošních Dnech NATO, které navzdory nevlídnému počasí navštívilo během uplynulého víkendu na 130 tisíc lidí, předvedl vrtulník Bo-105 německých sil. Ty s ním jako jediné mohou létat akrobacii, takže ukázka stála za to. 

Fanoušci letectví mohli ocenit i výjimečná představení menších letadel, např. britského Hawku v barvách Královského námořnictva, francouzský letoun Rafale či čtyři generace švédských stíhaček - od „létajícího sudu“ J-29 až po JAS-39 Gripen v českých barvách.


Dny NATO 2016 - Rafale

Dny NATO 2016 - RAF Falcons

Letecké statice poprvé v historii dominovaly hned dva americké strategické bombardéry zároveň - B-1B Lancer a B-52, přičemž první zmíněný stroj zavítal do České republiky vůbec poprvé. Zdatně jim sekundoval letoun včasné výstrahy E-3A AWACS, který vyslala Severoatlantická aliance, tankovací KC-135, P3C Orion německého námořnictva a norského letectva, nebo KC 130 švédského letectva. Za rekordní pořadatelé označují i třetí účast amerického konvertoplánu CV-22B Osprey. 

Američané se v Česku účastnili cvičení Ample Strike, což umožnilo jejich hojnější účast. Tu nabídlo i Německo, které bylo letos partnerskou zemí. V Ostravě kromě jiného předvedlo v české premiéře víceúčelový transportní letoun Airbus A 400M právě v německých barvách. Celkově Němci připravili historicky největší prezentaci své techniky na území bývalého Československa - celkem 15 letounů či vrtulníků a přes 50 kusů pozemní techniky. 


MiG-21 na Dnech NATO 2016

Zajímavá byla ukázka, v níž elitní bojovnice jordánské armády spolu s českými policisty osvobodily rukojmí v uneseném letadle. 

„Letošní Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR přichystaly příchozím návštěvníkům opravdu nezapomenutelnou podívanou, řadu exkluzivních premiér a rekordní čísla. Akce opět dokazuje, že každým rokem nabízí nové věci a letos je seznam premiér a rekordů opravdu dlouhý,“ řekl Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000, které akci pořádá. 

Největší bezpečnostní a vojenskou show v Evropě, ostravské Dny NATO, navštívilo na mošnovském letišti navzdory nevlídnému počasí 130 tisíc. Pokud máte chuť nahlédnout, jak to v Ostravě vypadalo "live", můžete si na konci článku pustit záznam ze sobtoního programu. 

-fr-

Zdroj, video, foto: Natodays.cz


Tříhodinový záznam sobotního programu na Dnech NATO 2016

Flying Revue > Články > Historie letectví > Stíhačky Eurofighter Typhoon pěti států letěly o víkendu v Ostravě poprvé na evropském nebi společně
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 19.07.1909 se stalo...
19.07.1909
Hubert Latham se jako první pilot okusil překonat kanál La Manche. Po startu z Calais uletěl 11,2 kilometru, ale pak byl donucen přistát nouzově na hladinu průlivu.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »