Unikátní obraz s leteckým soubojem Karla Kuttelwaschera pomůže jeho dceři

3.11.2016

Ondřej a Jiří Soukupovi u obrazu Noční loviště St. André. Foto: Petr Lemberk, MafraOndřej a Jiří Soukupovi u obrazu Noční loviště St. André. Foto: Petr Lemberk, Mafra
Ondřej a Jiří Soukupovi u obrazu Noční loviště St. André. Foto: Petr Lemberk, Mafra
Noční loviště St. André. Obraz Ondřeje Soukupa zachycuje Hurricane M. Kuttelwaschera při souboji s Junkersem Ju 88. Noční loviště St. André. Obraz Ondřeje Soukupa zachycuje Hurricane M. Kuttelwaschera při souboji s Junkersem Ju 88.
Noční loviště St. André. Obraz Ondřeje Soukupa zachycuje Hurricane M. Kuttelwaschera při souboji s Junkersem Ju 88.
Vee Darlingtonová, dcera generála Karla Kuttelwaschera podepisuje obraz Noční loviště u St. André.  Podepsaný obraz bude vydražen a vVýtěžek z aukce bude věnován na léčbu její sestry. Foto: Archiv J. SoukupaVee Darlingtonová, dcera generála Karla Kuttelwaschera podepisuje obraz Noční loviště u St. André.  Podepsaný obraz bude vydražen a vVýtěžek z aukce bude věnován na léčbu její sestry. Foto: Archiv J. Soukupa
Vee Darlingtonová, dcera generála Karla Kuttelwaschera podepisuje obraz Noční loviště u St. André. Podepsaný obraz bude vydražen a vVýtěžek z aukce bude věnován na léčbu její sestry. Foto: Archiv J. Soukupa
Ondřej Soukup, autor obrazu, s Vee Darlingtonovou. Foto: Archiv J. SoukupaOndřej Soukup, autor obrazu, s Vee Darlingtonovou. Foto: Archiv J. Soukupa
Ondřej Soukup, autor obrazu, s Vee Darlingtonovou. Foto: Archiv J. Soukupa
Vee Darlingtonová ukazuje Řád bílého lva, který propůjčil jejímu otci in memoriam prezident Miloš Zeman. Foto: Archiv J. SoukupaVee Darlingtonová ukazuje Řád bílého lva, který propůjčil jejímu otci in memoriam prezident Miloš Zeman. Foto: Archiv J. Soukupa
Vee Darlingtonová ukazuje Řád bílého lva, který propůjčil jejímu otci in memoriam prezident Miloš Zeman. Foto: Archiv J. Soukupa
Slavnostní tisková konference ke stému výročí narození gen. Kuttelwaschera v Havlíčkově Brodě. Foto: Archiv J. Soukupa
Slavnostní tisková konference ke stému výročí narození gen. Kuttelwaschera v Havlíčkově Brodě. Foto: Archiv J. Soukupa
Karel Kuttelwascher ve svém Hurricanu.
Karel Kuttelwascher ve svém Hurricanu.
Emblém Night Reaper, který měl Karel Kuttelwascher na svém letounu.
Emblém Night Reaper, který měl Karel Kuttelwascher na svém letounu.

Legendární český pilot RAF Karel Kuttelwascher při stém výročí narození ožil na malířském plátně. Malíř Ondřej Soukup ho zachytil při souboji s Junkersem Ju 88 německé Luftwaffe a věnoval ho pilotově dceři. 

Angličanka Vee Darlingtonová měla dobrý důvod přiletět koncem října do Česka. Nejprve převzala pro svého otce Karla Kuttelwaschera z rukou prezidenta republiky Řád bílého lva in memoriam, v pondělí jí pak v Havlíčkově Brodě na slavnostní tiskové konferenci u příležitosti stého výročí narození otce (pochází z obce Svatý Kříž na Havlíčkobrodsku) předali Jiří a Ondřej Soukupovi z jindřichohradecké Aviation Art Gallery jejich nejnovější obraz "Noční loviště St. André".

Karel Kuttelwascher
”Flying

Více si o Karlu Kuttelwascherovi přečtěte v článku Sestřelil 20 německých letadel. Dnes by se Karel Kuttelwascher dožil 100 let.

Souboj zachycený na obraze odráží skutečnou situaci, která proběhla v noci z 21. na 22. června 1942 nad St. André. "Střet Hurricanu JX-E s německým Junkersem Ju 88 se na obraze odehrává v noci, přesně tak, jak to bylo pro generála Kuttelwaschera typické," vysvětluje autor obrazu Ondřej Soukup. Na letounu měl český pilot emblém Night Reaper, protože noční lety byly jeho doménou. S 18 sestřely je nejúspěšnějším československým stíhačem RAF, při operaci ze 4. na 5. května téhož roku se mu podařil dokonce trojnásobný sestřel v rozmezí několika minut.  

"Chovám k němu obrovskou úctu. Byl a je stále považován za letecké stíhací eso britského královského letectva a ne náhodou je jako jediný Čech dvojnásobným držitelem britského Záslužného leteckého kříže," dodává malířův otec Jiří Soukup, který se historií českých pilotů RAF dlouhodobě zabývá. Obrazů s touto tematikou tak mají se synem na kontě už dlouhou řadu.

Kromě obrazu si paní Vee Darlingtonová odveze do Británie částku 50 tisíc korun, kterou věnovala společnost PROMEDICA PRAHA na léčbu její sestry Mari Rowe, jež trpí vážnou nemocí.

Karel Kuttelwascher ve svém Hurricanu.
Karel Kuttelwascher ve svém Hurricanu.

Částku by měla zvýšit ještě dražba obrazu podepsaného právě dcerou českého stíhače, Vee Darlingtonovou (ona sama dostala signovanou kopii s věnováním autorů). Dražbu spolu s Jiřím a Ondřejem Soukupovými uspořádá Flying Revue. Aukce odstartuje v úterý 8. listopadu 2016 na webu Flying Revue a potrvá až do 8. ledna 2017. Jiří a Ondřej Soukupovi se vzdali honoráře.

"Děkujeme Flying Revue, že se toho ujala," řekl Jiří Soukup. "Ostatně, vymysleli jsme s tímhle leteckým magazínem velmi zajímavý projekt, myslím, že čtenáři se mají na co těšit," dodal. Podrobnosti projektu přineseme během podzimu na webu FR. 

Akci v Havlíčkově Brodě uspořádala společnost PROMEDICA PRAHA GROUP, a.s., spolu s Czech Spitfire Clubem.

-fr-

logo_fr_transp.jpgkuttel.jpg

Flying Revue > Články > Vojenské letectví > Unikátní obraz s leteckým soubojem Karla Kuttelwaschera pomůže jeho dceři
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 

          

SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 14.04.1947 se stalo...
14.04.1947
První ze tří experimentálních letounů D-558-1 Skystreaks, BuNo 37970, provedl vzlet z letiště Muroc Army Air Field (později přejmenovaného na dnešní Edwards AFB).
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »