Pověrčiví cestující v Číně si pojišťují bezpečný let házením mincí do motoru svého letadla. Zatím byli vždy odhaleni včas

7.1.2020

A320neo Lucky Air. Foto: French PainterA320neo Lucky Air. Foto: French Painter
A320neo Lucky Air. Foto: French Painter

Co se také děje      Hned několik nebezpečných pokusů o pojištění šťastného letu vhozením mincí do motoru zaznamenali loni v Číně. Naštěstí byly zatím vždy odhaleny včas, takže nedošlo k vážnějšímu incidentu. 

17 tisíc dolarů bude stát čínského mladíka čin, kdy se při nástupu do letadla A320neo místní společnosti Lucky Air pokusil vhodit do motoru několik mincí, aby si pojistil šťastný let. Jedna z mincí dopadla na zem pod motorem, kde si jí později všiml člen pozemního personálu a při následném vyšetřování se pověrčivý cestující ke vhození mincí do motoru přiznal. Letoun tedy naštěstí nevzlétl, motor nebyl poškozen a cestující nebyli ohroženi. Aktér "mincovního pokusu" o přivolání štěstí si ovšem vysloužil několikadenní péči policie a následně tučnou pokutu. 

Let 8L9960 společnosti Lucky Air z letiště Anqing Tianzhushan (AQG) na mezinárodní letiště Kunming Changshui (KMG) musel být zcela zrušen, jelikož technici museli prověřit, jestli v motoru některá z mincí nezůstala, a 162 cestujícím musel dopravce zajistit dopravu do cílové destinaci přesunem na jiné lety. Soud v okrese Yixiu v Anqingu ohodnotil úsilí tohoto cestujícího 17 tisícovou pokutou (17 000 dolarů, resp. 123 000 juanů neboli 384 tisíc korun českých), ačkoli dopravce požadoval ještě asi o tři tisíce dolarů vyšší sumu.  

Házení mincí do motoru není dobrý způsob, jak si zajistit bezpečnost letu, ba právě naopak. Pokud by mince v motoru zůstala, mohla by například poškodit lopatky ventilátoru, nebo i vyřadit motor z provozu. K dovršení bizarnosti příběhu dodejme, že 28 letý muž u soudu se obhajoval tím, že dopravce ho neupozornil, že házet mince do motoru je zapovězeno. Po zadržení strávil deset dní v péči policie a byl obviněn z rušení veřejného pořádku. Incident se odehrál už loni v únoru, soudní verdikt byl vydán v červenci. Cestující se však proti němu odvolal a teprve nedávno bylo zveřejněna zpráva, že odvolání stáhl. 

Tento "lucky man", jak ho přezdívají některá média, není ale první, kdo v Číně podobné kousky podnikl. Házení mincí pro štěstí je zde totiž celkem silně zakořeněno. Už v roce 2017 se pokusili si podobným způsobem zajistit bezpečný let dva starší cestující, a loni v březnu se odehrál další incident, tentokrát v režii dvou žen, jež své štěstí pokoušely rovněž na letu společnosti Lucky Air, tentokrát z Jinanu do Čcheng-tu. V tomto případě se však při vyšetřování zjistilo, že ženy až do motoru mince dohodit nemohly, proto došlo jen ke dvouhodinovému zpoždění.

Lucky Air je nízkonákladový dopravce, dceřiná společnost Hainan Airlines Group. Provozuje flotilu 57 letadel, z toho šest je Airbus A320neos. Ten může být být vybaven buď motory PurePower PW1100G-JM od Pratt&Whitney, nebo motory LEAP-1A od CFM International, přičemž v Lucky Air používají pro A320neo motory LEAP-1A.

Jan Dvořák 

logo_fr_transp.jpg

 

Flying Revue > Články > Letecká doprava > Pověrčiví cestující v Číně si pojišťují bezpečný let házením mincí do motoru svého letadla. Zatím byli vždy odhaleni včas
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


FireGold:

SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 22.05.1946 se stalo...
22.05.1946
První let cvičného dvoumístného letounu de Havilland Canada DHC-1 Chipmunk.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »