Pražské letiště chystá oslavy 80 let existence. Můžete třeba letět po stopách první "ruzyňské" linky ČSA

20.3.2017

První letecká linka, která v roce 1937 zahájila provoz na pražském ruzyňském letišti, spojovala Prahu s Brnem a Piešťany. V rámci oslav osmdesátého výročí Letiště Praha se na stejnou trasu vydá Airbus A319 ČSA. Na letišti proběhne v rámci oslav i den otevřených dveří či interaktivní výstava.

První stroj, který přistál na Ruzyni - Douglas DC-2 Československé letecké společnosti na vnitrostátní lince Piešťany – Zlín – Brno – Praha. Zoom gallery
První stroj, který přistál na Ruzyni - Douglas DC-2 Československé letecké společnosti na vnitrostátní lince Piešťany – Zlín – Brno – Praha.

Celoroční oslavy odstartuje 5. dubna 2017 výroční let na trase Praha-Piešťany-Brno-Praha s následným nahlédnutím do vize budoucnosti letiště. Přesně na den výročí, tedy 5. dubna, chystá totiž pražské letiště ve spolupráci s Českými aeroliniemi a letišti v Piešťanech a Brně rekonstrukci letu, o němž se dobové zdroje zmiňují jako o vůbec první letecké lince, která zahájila provoz na ruzyňském letišti.

Airbus A319-112 OK-NEP, který poletí na výroční lince Praha-Piešťany-Brno-Praha. Foto: Jan Dvořák, Flying RevueZoom gallery
Airbus A319-112 OK-NEP, který poletí na výroční lince Praha-Piešťany-Brno-Praha. Foto: Jan Dvořák, Flying Revue

Dne 5. dubna 2017 v časných ranních hodinách proto odstartuje z pražského letiště Airbus A319 Českých aerolinií s imatrikulací OK-NEP na speciální let OK 80 směr Piešťany. Jako OK 1937 a OK 2017 bude dále pokračovat po trase prvního letu, který 5. dubna 1937 přistál v Praze-Ruzyni; tj. z Piešťan do Brna a zpět do Prahy. Část letenek na tuto mimořádnou linku byla uvolněna do prodeje a je možné je zakoupit prostřednictvím webových stránek ČSA na www.csa.cz. (Aktualizace 22. 3. 2017: Žel, letenky na výroční let jsou již vyprodány.) Ceny jednosměrných letenek začínají od 499 Kč v závislosti na směrování, ceny zpátečních letenek od 1999 Kč včetně všech poplatků. Počet míst je omezen.

Návštěvníci letiště se mohou těšit také na interaktivní výstavu, která bude dokumentovat vývoj letiště od jeho založení až po vizi do budoucnosti. Tu si budou moci prohlédnout a vyzkoušet v přízemí veřejné části Terminálu 2 již na konci jara 2017.

Letiště Praha Ruzyně - v roce 1930 se na místě tehdy zvaném Dlouhá míle začalo s terénními úpravami a v červenci 1932 začala samotná výstavba. Výstavba byla ukončena 1. března 1937, o měsíc později tu přistálo první letadlo. Zdroj: Letiště PrahaZoom gallery
Letiště Praha Ruzyně - v roce 1930 se na místě tehdy zvaném Dlouhá míle začalo s terénními úpravami a v červenci 1932 začala samotná výstavba. Výstavba byla ukončena 1. března 1937, o měsíc později tu přistálo první letadlo. Zdroj: Letiště Praha

Pro širokou veřejnost i milovníky letadel chystá letiště víkend otevřených dveří kombinovaný s přehlídkou letištní techniky, letadel a bohatým programem pro děti. Ve dnech 10.–11. června se tak na Letiště Václava Havla Praha slétne i řada zajímavých a historických letounů. V místě statické přehlídky, na prahu bývalé dráhy 22, by se měl objevit kupříkladu veterán Lisunov Li-2. 

Další zajímavé informace k historii, současnosti a postupně také k vizi budoucnosti letiště najdete na speciální webové stránce www.letisteslavi80.cz, kterou letiště spustilo právě u příležitosti oslav 80. výročí. Zde budou průběžně k dispozici i informace k aktuálně chystaným akcím.

Zdroj: Letiště Praha, a.s.

logo_fr_transp.jpg

 

 

Flying Revue > Zprávy > Letecká doprava > Pražské letiště chystá oslavy 80 let existence. Můžete třeba letět po stopách první "ruzyňské" linky ČSA
.

         Máme pro vás »

FR 1/2023: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 08.02.1933 se stalo...
08.02.1933
Premiérový let prototypu dopravního letadla Boeing 247, které jako první dopravní letadlo plně využívalo pokroku v leteckých konstrukcích 30. let (zatahovací podvozek, samonosné křídlo, trup semi-monokokové konstrukce).
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »