Video: Zkušenost, která bolí, aneb poutejte své letadlo, nebo vám uletí

20.5.2016

Asi žádný pilot by nechtěl zažít chvíli, kdy přijde na stojánku a místo svého letadla najde jen prázdné místo. V tomhle případě si za to ale pilot může nejsíš sám, protože podcenil počasí a lehký letoun nepřipoutal.
Nepřipoutaný letoun se pod náporem větru vznesl vzad a zmizel.

Server LiveLeak zveřejnil na záznamu z webkamery na tomto blíže nezjištěném letišti situaci, kdy se do poklidně stojícího letadla na stojánce opřel vítr a během několika sekund ho jako dětskou hračku odnesl mimo záběr. Jeden z diskutujících sice nabídl jiné zdůvodnění, totiž že to pouze Chuck Norris v letištní restauraci foukal svou horkou polévku, ale pravda je mnohem prozaičtější - totiž že pilot podcenil možný vývoj počasí a bral na lehkou váhu pravidla pro zajištění letadla před odchodem z letiště.

Pilotní tipy

Zkušenosti druhých jsou obvykle mnohem levnější než ty vlastní. Najdete je v sekcích Nikdy více, Pilotní tipy a "Doletíš?!".

Nikdy více: Hořké, ale poučné zkušenosti pilotů najdete zde.

Pilotní tipy najdete zde.

Doletíš?!: instruktážní videa pro piloty si prohlédněte tady.

Poutání letadla není radno podceňovat. Proto někteří piloti s sebou na delší lety vozí spacák a pokud jim letiště není pro připoutání vybaveno (stává se!), zkrátka se od letadla nehnou a raději spí ve spacáku pod ním. To většinou na personál letiště zapůsobí a nějakou tu betonem zalitou pneumatiku, k níže pilot své letadlo připoutá, raději seženou. 

Rada je tedy jasná - nedpoceňujte počasí, zejména na letišti, které dobře neznáte. Mohli byste sice získat cennou, leč poměrně drahou zkušenost. Jak dopadlo letadlo na videu, není známo, jen těžko ale tenhle zajímavý "back take off", jak situaci charakterizoval jiný diskutující pod videem na YouTube, přežilo bez úhony. Snad měl jeho pilot alespoň tolik štěstí, že ho vítr odhodil jen na zem a ne na další letadla nebo zařízení letiště. To by pak měl svou zkušenost ještě o něco dražší. 

Jan Dvořák

Video: LiveLeak.com

logo_fr_transp.jpgccc.jpg

Flying Revue > Pro piloty > Bezpečné létání > Nikdy více > Video: Zkušenost, která bolí, aneb poutejte své letadlo, nebo vám uletí
Loading...

Nikdy více

Loading...

Nikdy více

.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 

          

SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 05.03.1936 se stalo...
05.03.1936
Kpt. Joseph "Mutt" Summers provedl první let s prototypem Spitfiru (K5054) z letiště Eastleigh Aerodrome.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »