První dálkový let poháněný udržitelným leteckým palivem vyrobeným ve Francii byl uskutečněn na trase Paříž – Montreal

7.6.2021

Společnosti Air France-KLM, Total, Groupe ADP a Airbus spojily své síly, aby uskutečnily první dálkový let poháněný udržitelným leteckým palivem (SAF), vyrobeným ve Francii.

20210518_saf.jpg

Letoun Airbus A350, jehož tanky byly poprvé plně naplněny udržitelným palivem z francouzských závodů společnosti Total, se vznesl v úterý 18. května 2021 v 15:40 hodin na letu Air France číslo 342 z terminálu 2E z letiště Charlese de Gaulle.

Úterní let je hmatatelným výsledkem společných ambicí čtyř nadnárodních skupin, snahy dekarbonizovat leteckou dopravu a rozvíjet dodavatelský řetězec SAF ve Francii, což je předpokladem pro zobecnění jejich použití na francouzských letištích.

Pro použití biopaliv nejsou nutné žádné úpravy skladovací a distribuční infrastruktury, letadel ani motorů. Jejich postupné zavádění po celém světě by mělo výrazně snížit emise CO2 v letecké dopravě v souladu s cíli udržitelného rozvoje OSN. Biopalivo použité pro tento konkrétní let bylo vyrobeno z odpadu a zbytků pocházejících z oběhového hospodářství. Společnost Total vyrobila SAF z použitého kuchyňského oleje ve své biorafinérii La Mède v jižní Francii a v továrně Oudalle poblíž Le Havru, aniž by použila jakýkoli panenský rostlinný olej. Tato první 100% francouzská společnost na výrobu SAF získala certifikaci ISCC-EU od Mezinárodní organizace pro certifikaci udržitelnosti a uhlíku. Šestnáctiprocentní směs při tomto letu zabránila emisím dvaceti tun CO2.

banner_knizni_edice_640x200_2.jpg

"Skupina Air France-KLM se již mnoho let snaží snižovat svou ekologickou stopu. Spolu s obnovou naší flotily představují udržitelná letecká paliva naši hlavní páku, jak ve střednědobém horizontu snížit do roku 2030 emise CO2 na jednoho cestujícího/km o polovinu. Tato dvě opatření jsou proto vedle ekologického pilotování a dosažení uhlíkově neutrálního pozemního provozu ústředním bodem naší strategie. Francie má v současné době příležitost zaujmout vedoucí postavení ve výrobě a používání udržitelných paliv a my děláme vše pro to, abychom k tomu s našimi partnery přispěli. Podpora vzniku ekonomicky životaschopného francouzského odvětví leteckých biopaliv pro všechny zúčastněné strany je strategickou prioritou pro zemi
i celou naši skupinu,"
uvedl Benjamin Smith, generální ředitel společnosti Air France-KLM.

Vývojem a podporou první průmyslové výroby SAF ve Francii připravují společnosti Air France-KLM, Total, ADP Group a Airbus Francii cestu k inovacím v oblasti energetiky a životního prostředí. Francouzská legislativa požaduje, aby letadla k roku 2022 využívala alespoň 1 % SAF pro všechny lety z Francie, což předbíhá evropskou ambici postupně se zvyšovat na 2 %  k roku 2025 a 5 % k roku 2030 v rámci Evropské zelené dohody. Aby společnost Total splnila tyto požadavky, bude od roku 2024 vyrábět SAF také na své plošině Grandpuits nedaleko Paříže.

banner_aplikace_vfr_communication_cz_web_cz_upr.jpgRealizovaný let z Paříže do Montrealu rovněž ilustruje synergii různých faktorů snižování ekologické stopy letectví, tj. udržitelného leteckého paliva, letadel nejnovější generace

a elektrifikace pozemního provozu. Airbus A350 použitý pro tento let spotřebuje o 25 % méně paliva než jeho předchůdce. Letadlo bylo navíc obsluhováno prvním 100% elektrickým tankovacím vozem, který byl vyvinut ve Francii s využitím odborných znalostí společnosti Total, a veškeré pozemní podpůrné vybavení používané společností Air France bylo plně poháněno elektřinou.

Air France-KLM je průkopníkem v testování udržitelných leteckých paliv. Společnost KLM uskutečnila svůj první let na pohon SAF v roce 2009. Od té doby skupina znásobila počet inovativních programů. Například v letech 2014-2016 uskutečnila ve spolupráci s přidruženou společností Total 78 letů společnosti Air France poháněných 10% směsí SAF. Tyto testy ukázaly, že použití SAF nemá žádný vliv na spolehlivost provozu letecké společnosti. Společnost Air France-KLM hodlá v následujících letech posílit své vedoucí postavení v oblasti SAF a zároveň přispět k výzkumu budoucích generací letadel.

Kromě tohoto letu provádí společnost Airbus několik sérií testů, jejichž cílem je certifikovat letadla, která budou v příštích desetiletích létat se 100% použitím SAF. Společnost Airbus rovněž instalovala tankovací stanice SAF ve svých průmyslových závodech, aby je bylo možné používat ve výrobním provozu i při dodávkách letadel.  Tato zařízení přispívají k ambici společnosti Airbus dekarbonizovat všechny své průmyslové provozy.

banner_kryty_mobilu_clanek.jpg

"Rozvoj biopaliv je součástí široké energetické strategie společnosti Total zaměřené na dekarbonizaci dopravního průmyslu. Poté, co jsme v březnu loňského roku úspěšně zahájili výrobu udržitelných leteckých paliv v našich závodech ve Francii, pokračujeme v úpravách našich průmyslových zařízení, abychom se připravili na rostoucí poptávku leteckého průmyslu v nadcházejícím desetiletí. Přímým snižováním uhlíkové náročnosti energetických produktů používaných našimi zákazníky z leteckého průmyslu s nimi aktivně spolupracujeme na dosažení naší ambice dostat se do roku 2050 společně se společností na čistou nulu,“ dodává Patrick Pouyanné, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Total.

O společnosti Air France-KLM

Skupina Air France-KLM, globální hráč se silnou evropskou základnou, se zabývá především osobní dopravou, nákladní dopravou a leteckou údržbou. Air France-KLM je vedoucí leteckou skupinou z hlediska mezinárodní dopravy při odletu z Evropy. Svým zákazníkům nabízí přístup k celosvětové síti, která díky společnostem Air France, KLM Royal Dutch Airlines a Transavia pokrývá více než 300 destinací, a to především z dopravních uzlů Paříž-Charles de Gaulle a Amsterdam-Schiphol.

Její věrnostní program Flying Blue je s více než 17 miliony členů jedním z předních v Evropě.

Společně se svými partnery Delta Air Lines a Virgin Atlantic provozuje Air France-KLM největší společný transatlantický podnik, který v roce 2019 nabídne více než 275 letů denně. Air France-KLM je také členem aliance SkyTeam, která má 19 členských leteckých společností, nabízí přístup k rozsáhlé globální síti a poskytuje svým zákazníkům bezproblémové a kvalitní cestování.

Společnost Air France-KLM se plně zavázala k udržitelnosti a bude urychleně snižovat svou ekologickou stopu. Cílem je významně přispět k plnění cílů udržitelného rozvoje OSN v souvislosti s činností skupiny.

Více informací na: www.airfranceklm.com a na Twitteru: @AirFranceKLM

 

Autor: Tisková zpráva Air France, KLM, Total, Airbus a Groupe ADP

Flying Revue > Články > Letecká doprava > První dálkový let poháněný udržitelným leteckým palivem vyrobeným ve Francii byl uskutečněn na trase Paříž – Montreal
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 17.06.1955 se stalo...
17.06.1955
První let sovětského dopravního letounu Tupolev Tu-104.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »