Razová Fest 2022

1.10.2022

Slet v Razovské zátoce, který se koná už pár let po sobě, většinou v období letních prázdnin, pořádá výrobce letadel Skylark DV-1, společnost Dova Aircraft s.r.o.

dsc07378.jpg

Akce je opakovaně organizována na letišti Slezská Harta (LKHART) a primárně je zaměřena na slet letadel firmy DOVA, nicméně srdečně jsou zde vítány všechny létající aparáty.  K vidění tak zde bývá zpravidla kromě ultralehkých letadel, i několik, řekněme dospělých letadel, vrtulníků nebo vírníků. Zejména loňský ročník (fotky případně zde) byl i díky skvělému počasí hodně bohatý. 

dsc07267.jpg

banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

Pravidelným účastníkem bývá např. p. Radka Máchová, která mimochodem má také letadlo z produkce fy Dova Aircraft a vždy dovede slet doplnit o nějakou zajímavou prezentaci. Protože letiště (LKHART) je vzdáleno od přístavu prakticky jen pár kroků, mohou příznivci vzduchu absolvovat i výlet lodí v jiném médiu.

dsc07653.jpg

baner_flying_revue_cesko_z_nebe.jpg

dsc07248.jpg

Letošní ročník byl o poznání chudší. Neproběhl v obvyklém termínu, ale byl součástí jiné (neméně zajímavé) akce, a to srazu a jízdy historických automobilů pod hlavičkou Trofeo Niké – což by se jevilo spíše jako výhoda, pozvánka avizuje setkání letadel, lodí i veteránů – čili o návštěvníky nebyla nouze. Co však velmi zklamalo bylo počasí. Řeklo by se začátek září, mohlo by to být ještě stabilní a předvídatelné, ale letos nějak ne. 

dsc07222.jpg

Zejména kvůli němu dorazili jen ti odvážnější nebo z bližších letišť.  Jen jako poznámku (a pro dokreslení situace) Hraběticemi u Jeseníku nad Odrou, které jsou vzdáleny cca 50 km, se ten den přehnalo malé tornádo. Tento rok chyběla bohužel, jak R. Máchová, tak většina Skylarků, kteří se zúčastnily minulých sletů. Přiletěli však jiní a také pár vrtulníků. Nechyběl nestor různých sletů, Jarda Kulička se svým červeným Altem. Zpestřením sletu byl přílet letadla Kodiak 100, který neměl problém startovat a přistávat na dříve původní ploše SLZ. Uskutečnilo se i vzdušné akrobatické vystoupení dvouplošníku Ing. Juříka. Podle místních podmínek, které byly opravdu dosti dynamické, se vzdušní účastníci rozlétli do svých domovských letišť docela brzy, ale kulturní program pro suchozemce i závěrečný ohňostroj, který tuto akci letos ukončil, proběhl podle plánu.

 

Autor: Honza “Pinky” Pinkas

banner_fr_300x300_videobanka_cz_fin.jpg

.

         Máme pro vás »

Podpořte dokument!


FR 3/2023: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Speciály:

..
12

Kalendář leteckých akcí:

Kalendář leteckých akcí »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Hodinářství Bechyně:

Hodinářství Bechyně »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kalendárium:

Dne 09.06.1928 se stalo...
09.06.1928
Charles Kingsford Smith a jeho posádkou úspěšně zakončili etapový přelet Tichého oceánu se strojem Fokker F.VIIb-3 "Southern Cross". Odstartovali z Oaklandu v Kalifornii 31. května a s mezipřistáními v Honolulu a na Fidži dosáhli australského Brisbane. Let trval 83 hodin.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »