Martin Šonka i Petr Kopfstein už se těší mezi pylony. Kolotoč závodů RBAR zavítá i do Ruska

9.2.2017

Nad Abu Dhabi. Zdroj: Šonka TeamNad Abu Dhabi. Zdroj: Šonka Team
Nad Abu Dhabi. Zdroj: Šonka Team
Kalendář závodů Red Bull Air Race 2017. Zdro: RBARKalendář závodů Red Bull Air Race 2017. Zdro: RBAR
Kalendář závodů Red Bull Air Race 2017. Zdro: RBAR
Petr Kopfstein a Martin Šonka před novou sezonou. Foto: Petr Hoffelner, nedori Petr Kopfstein a Martin Šonka před novou sezonou. Foto: Petr Hoffelner, nedori
Petr Kopfstein a Martin Šonka před novou sezonou. Foto: Petr Hoffelner, nedori
Martin Šonka a Petr Kopfstein. Do kokpitů svých letounů v RBAR ovšem kožené bundy a letecké kukly vymění za kombinézy.  Martin Šonka a Petr Kopfstein. Do kokpitů svých letounů v RBAR ovšem kožené bundy a letecké kukly vymění za kombinézy.
Martin Šonka a Petr Kopfstein. Do kokpitů svých letounů v RBAR ovšem kožené bundy a letecké kukly vymění za kombinézy.
Martin Šonka se svým týmem v roce 2016. Zdroj: RBARMartin Šonka se svým týmem v roce 2016. Zdroj: RBAR
Martin Šonka se svým týmem v roce 2016. Zdroj: RBAR
Martin Šonka na trati. Zdroj: RBAR
Martin Šonka na trati. Zdroj: RBAR
Petr Kopfstein na trati. Zdroj: RBAR
Petr Kopfstein na trati. Zdroj: RBAR
Petr Kopfstein ve svém stroji. Zdroj: RBAR
Petr Kopfstein ve svém stroji. Zdroj: RBAR
Petr Kopfstein a Martin Šonka před novou sezonou. Foto: Petr Hoffelner, nedori
Petr Kopfstein a Martin Šonka před novou sezonou. Foto: Petr Hoffelner, nedori

Letecký cirkus s názvem Red Bull Air Race stojí na prahu sezóny 2017, už zítra startuje první závod v Abu Dhabi a oba Češi v elitní třídě Mater Class chtějí po loňských neúspěších od první chvíle bojovat o co nejlepší umístění. 

Celkem se kolotoč RBAR letos zastaví na osmi místech planety, nově také v Rusku. Tři z nich budou v Evropě (potvrzená je zatím jen Budapešť), dvě v USA (Sand Diego a Indianopolis), po jedné ve Spojených Arabských Emirátech (Abu Dhabi), Japonsku (Chiba) a zbrusu nové zastávce – ruské Kazani. „Nemohu si vzpomenout, kdy jsem byl ze sezóny předem tak nadšený,“ pochvaluje si generální manažer seriálu Erich Wolf a neskrývá nadšení, že seriál se v červenci nově představí i ruskému publiku.  

Video: Kalendář závodů Red Bull Air Race pro rok 2017

Martin Šonka i Petr Kopfstein si letos chtějí spravit chuť, loňská sezona ani jednomu nevyšla podle představ. Petr Kopfstein, zvyklý z předstupně Master Class, Challenger Cupu, okupovat stupně vítězů, pozoroval své soupeře v elitní třídě během první sezóny v Master Class z chvostu závodního pole. Byť několikrát předvedl skvělý let a dvakrát "jednou nohou" (v obou případech ho nakonec zastavili rozhodčí nebo počasí) pronikl mezi osm nejlepších, celkově mu štěstí nepřálo. 

Petr Kopfstein
”Flying

Ohlédněte se za loňskou sezónou Petra Kopfsteina na webu RBAR.

Proto celou mezisezónní přestávku věnoval Petr Kopfstein spolu se svým týmem Spielberg na úpravy letadla Edge 540 V3 a jeho vyladění už na první závod v Abu Dhabi. „Tvrdě jsme pracovali, abychom se světové špičce a zkušenějším závodníkům zase o kus přiblížili,“ říká.

Do nového ročníku jde tým s novou taktikou, její detaily ale zatím nezveřejnil. V teprve druhé sezoně v Master Class RBAR se Petr mezi elitními soupeři považuje stále ještě za začátečníka, vloni skončil celkově na předposledním, čtrnáctém místě. „Jsme začátečníci, ale ambiciozní. Loni jsme dvakrát pronikli mezi osm nejlepších, letos tam chceme být častěji,” plánuje karlovarský pilot. 

 Petr Kopfstein na trati. Zdroj: RBAR
Petr Kopfstein na trati. Zdroj: RBAR
 Martin Šonka na trati. Zdroj: RBAR
Martin Šonka na trati. Zdroj: RBAR

Martin Šonka do letošních soubojů se světovou elitou sportovních pilotů nechystá žádné převratné novinky. I v týmu zůstává vše při starém. “Celou loňskou sezónu jsme si já i tým zvykali na nový stroj a postupem času odlaďovali problémy. Teď už by nás nemělo nic překvapit a měli bychom být schopni využít maximálně jeho potenciál. Hlavním cílem pro letošek bude létat co možná nejčistěji, bez chyb a penalizací, konzistentněji. To nám loni chybělo nejvíc,” hodnotí sebe i tým špičkový český pilot. 

Martin Šonka
”Flying

Ohlédněte se za loňskou sezónou Martina Šonky na webu RBAR.

Loňský rok Šonkovi nevyšel podle představ, celkově skončil devátý. V prvním závodě v Abu Dhabi byl diskvalifikován, stejný osud ho pak potkal ještě v Budapešti. Dodatečně mu navíc byly odebrány body za páté místo z Anglie kvůli překročeným otáčkám motoru. V téměř  polovině z celkových sedmi závodů tak vůbec nebodoval. Ani druhé místo z Japonska  rozhodně nemohlo zklamání z celkové deváté příčky zakrýt.

“Opravdu to nebyla zrovna povedená sezóna, zklamání bylo velké. Jedním z mála pozitiv ale bylo, že jsme se konečně sladili s novým letadlem a už ho známe. Získali jsme také velké množství sice často bolestných, ale velmi cenných zkušeností, které nám v nové sezóně pomohou,” věří pro letošek Martin.

Jedním z problémů, s nimiž se Šonka Team ve své čtvrté sezoně v RBAR musel potýkat, bylo nedostatečné chlazení motoru nového Martinova letadla, jež převzal ho od zakladatele RBAR Petera Besenyie. Speciální kryt motoru („cowling“) byl v případě Besenyiova speciálu oproti továrnímu provedení upraven jednak snížením průřezu a jednak změnou vstupních otvorů pro chladící vzduch.

Abu Dhabi 10.-11. 2. 2017
”Flying

Závod v Abu Dhabi bude živě přenášet Red Bull TV. Sledujte zde.

Taková úprava sice teoreticky snižuje odpor vzduchu, na druhou stranu snižuje množství vzduchu procházející kolem motoru, a tedy i jeho chlazení. V původním provedení žel převažovaly zápory nad klady, nicméně zdá se, že týmu se podařilo úpravami optimalizovat průtok vzduchu pod krytem a tím zlepšit chlazení. Tak by nyní v nadcházející sezóně měly převážit klady tohoto speciálního krytu motorového krytu. Teoreticky by sice bylo možné vrátit se k původnímu továrnímu krytu, ale vzhledem k tomu, že tvar krytu ovlivňuje aerodynamiku dalších částí letounu Edge 540 V3, který je jako celek již optimalizován pro speciální provedení krytu, byl by to krok zpět.     

Red Bull Air Race 2017  
10. - 11. 2.: Abu Dhabi, SAE    
15. - 16. 4.: San Diego, USA     
  3. –  4. 6.: Chiba, Japonsko
   1. – 2. 7.: Budapest, Maďarsko
22. – 23. 7.: Kazaň, Rusko     
12. – 13. 8.: neurčeno, Evropa
  2. -   3. 9.: neurčeno, Evropa
14. – 15. 10.: Indianapolis, USA

Martinu Šonkovi loni udělal radost titul evropského šampiona v akrobatickém létání, neúspěchy v RBAR a příval všech povinností kolem závodění byl ale podle něj vyčerpávající. „Musím říci, že to bylo opravdu náročné, tlak byl velký. Závodění i spousta leteckých dnů, tréninků a dalších povinností, to všechno stálo hodně sil, i když Mistrovství Evropy vyšlo nad očekávání a to mi zvedlo náladu. Nabral jsem v zimě novou energii a už se nemůžu dočkat závodů. Teď začínáme v Abu Dhabi a druhý závod bude v San Diegu, krásný začátek sezóny. V kalendáři budou i nové zastávky, takže na letošní rok se těším opravdu hodně.”

O Red Bull Air Race:
”Flying

Závody RBAR vznikly v roce 2003 a oficiálním mistrovstvím světa je RBAR od roku 2005. Od roku 2014 je jeho součástí i Challenger Cup. Šampionát je označován jako nejrychlejší motorsport na světě (piloti dosahují rychlostí až 370km/h a zažívají přetížení 10G, přičemž kličkují skrze 25 metrů vysokými pylony). Závodit v něm proto mohou jen skutečně špičkoví světoví piloti.

“Důležité je, abychom nabrané zkušenosti dokázali přetavit v dobré výsledky. Vloni jsme byli rychlí, dokonce jsme vyhráli nějaké tréninky, ale v důležitých momentech závodů přišly chyby, chyběla nám konzistence. Toho se letos musíme vyvarovat a věřím, že pak to bude dobré,” říká s nadějí Šonka.

Držíme Martinovi i Petrovi palce!

-fr-

Zdroj: Šonka Team, Spielberg Team

logo_fr_transp.jpg

kopfst.jpgrbarlive.png

son_-_kopie.jpgrbar.png

Flying Revue > Články > Všeobecné letectví > Martin Šonka i Petr Kopfstein už se těší mezi pylony. Kolotoč závodů RBAR zavítá i do Ruska
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


FireGold:

SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 24.05.1932 se stalo...
24.05.1932
Obří létající člun Dornier Do X zakončuje transatlantický reklamní let do New Yorku a zpět úspěšným přistáním na jezeře Müggelsee v Berlíně.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »