Reno 2015 vrcholí finálovými lety

20.9.2015

Foto: Scott Germain - P-51 "Strega"
Foto: Scott Germain - P-51 "Strega"

Letošní Reno National Championship Air Races, proslulé závody kolem pylonů, dnes vyvrcholí finálovými závody ve všech třídách.

Letošní ročník každoročního vrcholu závodní sezóny pylonových speciálů dnes v nevadském Renu uzavřou finálové lety ve všech šesti závodních kategoriích.

Z hlediska účasti evropských závodníků je pro nás asi nejzajímavější třída F1, ve které se letos v rámci seriálu AirRace1 letěl jeden ze závodů ve španělské Lleidě. Do celkové klasifikace seriálu se pak počítají i výsledky ze závodů této třídy v Renu. Vítěz obou závodů na této straně Atlantiku (ve Španělsku a Tunisku), Švéd Thom Richard, si nevede špatně ani v ostré konkurenci amerických pylonových specialistů a ve většině postupových letů se pohyboval kolem čtvrtého místa. Richard ostatně trať v Renu zná více než dobře, protože se zdejších závodů zúčastňuje pravidelně v kokpitu ojedinělého závodního warbirdu, upraveného Mustangu poháněného motorem Rolls-Royce Griffon. Mezi fanoušky populární speciál "Precious Metal" však byl letos při přeletu do Rena poškozen, a tak Richard letos poletí pouze v kategorii F1.

V poli třídy "Jet" jsou jako obvykle s převahou zastoupeny české Albatrosy a Delfíny, kterým letos dělá konkurenci ojedinělý De Hevilland Vampire a polské Iskry.

 

Královskou disciplínou však nadále zůstávají upravené warbirdy ve třídě "Unlimited", ve které československé piloty před mnoha lety proslavil Miro Slovak, vítěz vůbec prvních zvodů v Renu v roce 1964. Letošní startovní pole speciálů je hodně prořídlé, ale i tak se očekává napínavý boj o vítězství mezi dvěma modifikovanými Mustangy ("Strega" a "Voodoo") a modifikovaným F8F Bearcatem "Rare Bear".

Každoročně nejvyrovnanější závody se odehrávají ve třídě T-6, kde závodí populární "Texany" a "Harvardy". Úpravy jsou zde velmi striktně omezeny, takže rozdíly mezi letouny jsou minimální. O to více se projevují rozdíly v přípravě strojů a ve schopnostech jejich pilotů. Video níže zachycuje čtvrteční kvalifikační let nejrychejších strojů této třídy.

Flying Revue > Zprávy > Všeobecné letectví > Reno 2015 vrcholí finálovými lety
.

         Máme pro vás »

FR 6/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Káva o šesté!

Káva o šesté »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Kalendárium:

Dne 06.12.1957 se stalo...
06.12.1957
První vzlet prototypu (Model 188A) dopravního letounu Lockheed L-188 Electra.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »