Reno 2015 vrcholí finálovými lety

20.9.2015

Foto: Scott Germain - P-51 "Strega"
Foto: Scott Germain - P-51 "Strega"

Letošní Reno National Championship Air Races, proslulé závody kolem pylonů, dnes vyvrcholí finálovými závody ve všech třídách.

Letošní ročník každoročního vrcholu závodní sezóny pylonových speciálů dnes v nevadském Renu uzavřou finálové lety ve všech šesti závodních kategoriích.

Z hlediska účasti evropských závodníků je pro nás asi nejzajímavější třída F1, ve které se letos v rámci seriálu AirRace1 letěl jeden ze závodů ve španělské Lleidě. Do celkové klasifikace seriálu se pak počítají i výsledky ze závodů této třídy v Renu. Vítěz obou závodů na této straně Atlantiku (ve Španělsku a Tunisku), Švéd Thom Richard, si nevede špatně ani v ostré konkurenci amerických pylonových specialistů a ve většině postupových letů se pohyboval kolem čtvrtého místa. Richard ostatně trať v Renu zná více než dobře, protože se zdejších závodů zúčastňuje pravidelně v kokpitu ojedinělého závodního warbirdu, upraveného Mustangu poháněného motorem Rolls-Royce Griffon. Mezi fanoušky populární speciál "Precious Metal" však byl letos při přeletu do Rena poškozen, a tak Richard letos poletí pouze v kategorii F1.

V poli třídy "Jet" jsou jako obvykle s převahou zastoupeny české Albatrosy a Delfíny, kterým letos dělá konkurenci ojedinělý De Hevilland Vampire a polské Iskry.

 

Královskou disciplínou však nadále zůstávají upravené warbirdy ve třídě "Unlimited", ve které československé piloty před mnoha lety proslavil Miro Slovak, vítěz vůbec prvních zvodů v Renu v roce 1964. Letošní startovní pole speciálů je hodně prořídlé, ale i tak se očekává napínavý boj o vítězství mezi dvěma modifikovanými Mustangy ("Strega" a "Voodoo") a modifikovaným F8F Bearcatem "Rare Bear".

Každoročně nejvyrovnanější závody se odehrávají ve třídě T-6, kde závodí populární "Texany" a "Harvardy". Úpravy jsou zde velmi striktně omezeny, takže rozdíly mezi letouny jsou minimální. O to více se projevují rozdíly v přípravě strojů a ve schopnostech jejich pilotů. Video níže zachycuje čtvrteční kvalifikační let nejrychejších strojů této třídy.

Flying Revue > Články > Všeobecné letectví > Reno 2015 vrcholí finálovými lety
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 15.07.1933 se stalo...
15.07.1933
Willey Post odstartoval z newyorského letiště Floyd Bennet Field s hornoplošníkem Lockheed Vega k sólo obletu Zeměkoule.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »