Ruský letecký úřad chce zrušit licence čtvrtině pilotů. Piloti si stěžují na ICAO

5.5.2017

Ruští piloti si stěžují na svůj letecký úřad v ICAO. Ilustrační foto: Kommersant.ruRuští piloti si stěžují na svůj letecký úřad v ICAO. Ilustrační foto: Kommersant.ru
Ruští piloti si stěžují na svůj letecký úřad v ICAO. Ilustrační foto: Kommersant.ru

Hrozí civilní letecké dopravě v Rusku krize? Až čtvrtina ruských pilotů totiž možná přijde v nejbližší době o licenci. Co se v Rusku děje?

Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) nedávno obdržela petici ruských leteckých profesionálů, kteří si stěžují, že ruská federální agentura pro leteckou dopravu Rosaviacia zaútočila na nestátní výcviková zařízení a hodlá přestat uznávat licence jimi vydané. Autoři petice tvrdí, že o licence by mohla přijít čtvrtina ruských pilotů. Podle nich už Rosaviacia zrušila licence stovkám leteckých specialistů a dalších tisíc pilotních licencí bude v nejbližší budoucnosti "bez jakéhokoli vysvětlení" zrušeno.

Všechny zrušené nebo ohrožené licence byly vydány nestátními leteckými výcvikovými středisky. Podle leteckého úřadu Rosaviacia může pilotní průkaz vydat pouze letecká škola nebo specializovaná vysokoškolská instituce.

Zástupce Rosaviacie uvedl pro ruský server Kommersant, že postup úřadu je oprávněný a zákonný a že soudy už některé žaloby pilotů soudy zaítly, jelikož v podkladech pro licence byly "zfalšované informace o náletu či padělaná osvědčení o zdravotní způsobilosti nebo dokonce chybí záznamy o průběhu a výsledcích zkoušek". Cílem kontrol je podle úřadu zvýšit bezpečnost létání s tím, že díky jejím opatřením letos v Ruské federaci poklesl počet leteckých nehod.

Logo ICAO. Zdroj: ICAO.com
Logo ICAO. Zdroj: ICAO.com
Logo Ruské federální agentury pro leteckou dopravu Rosaviacia. Zdroj: Favt.ru
Logo Ruské federální agentury pro leteckou dopravu Rosaviacia. Zdroj: Favt.ru

Ruští piloti, kteří si na svůj letecký úřad na ICAO stěžují, ho však podezřívají, že "provádí represivní politiku", aby zakryl vlastní nedostatky. Jako příklad uvádějí nehodu B737 letu 363 Tatarstan Airlines v Kazani v roce 2013. Mezinárodní vyšetřovací tým dospěl k závěru, že hlavní příčinou nehody, při níž zahynulo 50 lidí, byla chyba pilota, který podle zprávy neudělal základní výcvik a licenci získal neoprávněně.

Na druhou stranu i piloti podle serveru Kommersant uznávají, že v Rusku existují letecká školící centra s nekorektními praktikami a je třeba je odhalit. Ruští letečtí profesionálové však poukazují na to, že licence, jejichž platnost Rosaviacia chce rušit, byly vydány (jí samou) certifikovanými výcvikovými centry s tím, že licence jsou v souladu s pravidly ICAO. Autoři petice proto požadují mezinárodní audit a obnovení platnosti zrušených licencí.

ICAO se zatím od problému distancovalo. "Místní problémy v oblasti letecké dopravy by měly být řešeny příslušnými místními institucemi,“ prohlásil mluvčí ICAO Anthony Philbin. 

Jan Dvořák

Zdroj: Aerotime.aero, Коммерсантъ.ру, en.crimerussia.com

logo_fr_transp.jpg

 

Flying Revue > Články > Letecká doprava > Ruský letecký úřad chce zrušit licence čtvrtině pilotů. Piloti si stěžují na ICAO
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 14.06.2013 se stalo...
14.06.2013
První let Airbusu A350 XWB (F-WXWB) z letiště Toulouse–Blagnac Airport.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »