V Kazani zvítězil Yoshihide Muroya (Jap), druhý byl Australan Mat Hall a třetí Martin Šonka. Foto: Predrag VucV Kazani zvítězil Yoshihide Muroya (Jap), druhý byl Australan Mat Hall a třetí Martin Šonka. Foto: Predrag Vuc
V Kazani zvítězil Yoshihide Muroya (Jap), druhý byl Australan Mat Hall a třetí Martin Šonka. Foto: Predrag Vuc
Trať v Kazani pro rok 2019Trať v Kazani pro rok 2019
Trať v Kazani pro rok 2019
Martin Šonka na trati závodu v Kazani 2019. Foto: Armin Walcher, Red Bull Content Pool Martin Šonka na trati závodu v Kazani 2019. Foto: Armin Walcher, Red Bull Content Pool
Martin Šonka na trati závodu v Kazani 2019. Foto: Armin Walcher, Red Bull Content Pool
Takto v Kazani letěl Petr Kopfstein. Foto: Armin Walcher / Red Bull Content Pool Takto v Kazani letěl Petr Kopfstein. Foto: Armin Walcher / Red Bull Content Pool
Takto v Kazani letěl Petr Kopfstein. Foto: Armin Walcher / Red Bull Content Pool
Petr Kopfstein před vzletem ke svému závodnímu letu. Foto: Joerg Mitter / Red Bull Content PooPetr Kopfstein před vzletem ke svému závodnímu letu. Foto: Joerg Mitter / Red Bull Content Poo
Petr Kopfstein před vzletem ke svému závodnímu letu. Foto: Joerg Mitter / Red Bull Content Poo
Čeští fanoušci právě sledují na trati Petra Kopfsteina. Foto: Dmitriy Tibekin / Red Bull Content Poo
Členové Fanclubu 818 s Martinem Šonkou v Kazani. Foto: Red Bull
Členové Fanclubu 818 s Petrem Kopfsteinem v Kazani. Foto: Red Bull
Martin Šonka a Petr Kopfstein, soupeři i přátelé. V Kazani 2019 pomýšlejí oba na mety nejvyšší.

Red Bull Air Race 2019      Petr Kopfstein letěl ve čtrnáctce rychleji než jeho soupeř, přesto kvůli penalizaci na předposlední bráně do osmičky nepostoupil a skončil v poli poražených. Martin Šonka sice ve finále vylétal bronz, spokojený ale také nebyl. Zlato si z Kazaně odváží Japonec Muroya, stříbrný skončil Australan Hall.

Petr Kopfstein s Francouzem Nicolasem Ivanoffem závod v Kazani zahajovali. Český letec proletěl cílem Round of 14 jako vítěz, radost z postupu ale byla předčasná - rozhodčí mu přičetli dvouvteřinovou penalizaci za údajně chybný průlet předposlední bránou. Team Spielberg podal proti penalizaci protest, leč bez úspěchu. „S penaltou nesouhlasím. Když jsme se dívali na naše data a videa, tak to neodpovídá tomu, co tvrdí rozhodčí, kteří mají svou kameru velmi daleko. Myslím, že jsme byli poškozeni, ale takový už je život. Aby toho nebylo málo, trefil jsem během letu ptáka, na to se ovšem určitě nechci vymlouvat," komentoval závod Kopfstein.

Petra Kopfsteina penalizace a tím pádem až třinácté místo obzvlášť mrzí. Od závodu v Abu Dhabi totiž stihl vyladit letoun s novým motorem natolik, že v tréninkových letech držel krok s nejlepšími a v sobotní kvalifikaci si pak doletěl pro výborné páté místo a i v souboji s Ivanoffem na všech mezičasech vedl. "S výsledkem ale už nic neuděláme, teď se musíme co nejlépe připravit na další závod,“ dodal český pilot.

Pořadí v cíli závodu RBAR v Kazani 2019 - Muroya, Hall, ŠonkaZoom gallery
Pořadí v cíli závodu RBAR v Kazani 2019 - Muroya, Hall, Šonka

Ani Martin Šonka nebyl s výsledkem příliš spokojený, byť si stejně jako v Abu Dhabi vylétal i v Kazani pódium. Loni tu však vyhrál, nyní ve finále zaletěl až třetí nejlepší čas, nejspíš i proto, že pro svůj finálový let zřejmě špatně nastavil letadlo. ”Byl to krásný závod. A to i když jsme na začátku měli technický problém - nefungovalo zařízení, které nám do letadla dává organizátor, nicméně i přesto jsme postoupili do druhého kola a díky týmu také problém rychle vyřešili. Druhý let pak byl let rychlý, i když možná až příliš konzervativní, ale postoupili jsme do finále a to bylo hlavní. Bohužel se mi pak pro poslední let nepovedlo úplně správně nastavit letadlo, mohli jsme letět daleko rychleji. Takže teď mě taková chyba docela bolí, ale už se nedá nic dělat,” přiznal Šonka.

Držet palce do Kazaně přijeli také čeští fanoušci; šest svých zástupců tu měl i Fanclub 818, který sdružuje příznivce obou českých pilotů. "S oběma kluky jsme se jako obvykle setkali a poskytli i několik rozhovorů Red Bullu i místním médiím. Děkujeme Martinovi i Petrovi za super víkend v Kazani a těšíme se do Maďarska," řekl dnes Flying Revue předseda F818 Stanislav Plášil. Rozhovor s ním na webu Flying Revue už brzy.

První tři v průběžném pořadí RBAR 2019 po závodě v Kazani - Muroya, Šonka, Hall Zoom gallery
První tři v průběžném pořadí RBAR 2019 po závodě v Kazani - Muroya, Šonka, Hall
Celkové průběžné pořadí RBAR 2019 Zoom gallery
Celkové průběžné pořadí RBAR 2019

V celkovém hodnocení světového šampionátu Red Bull Air Race je Petr Kopfstein na třinácté příčce, Šonka zůstává druhý za Japoncem Muroyou, který má na Šonku po vítězství v Kazani náskok devíti bodů. “Máme jen čtyři závody, takže každá chyba mrzí dvojnásobně. Ale stále je to otevřené a my víme, že můžeme být rychlejší. Musíme se zkrátka jen vyvarovat zbytečných chyb. Bude to ještě napínavé a my na Balaton dorazíme připravení," věří si Martin Šonka na příští závod a zve do Maďarska české fanoušky. "Věřím, že tam bude hodně  fanoušků, kteří nám pomohou a vlastně se se závody také přijedou rozloučit, protože pak už bude jen světové finále v Japonsku a série tím končí.”

Závod na Balatonu se letí 13. a 14. července 2019 a je to nejbližší lokalita pro české fanoušky z letošních zastávek. Finále série se pak uskuteční 7. a 8. září v japonské Chibě.