USA přestaly platit svůj díl mezinárodní agentuře pro civilní letectví ICAO

25.11.2019

Spojené státy v říjnu oznámily, že pozastavují platby svého dílu poplatků určených na provoz mezinárodní agentury pro civilní letectví ICAO se sídlem v kanadském Montrealu, aby ji donutily přistoupit k reformám v oblasti přístupu k informacím. 

Důvodem je podle USA nedostatečná transparentnost ICAO a slabá ochrana whistleblowerů uvnitř agentury, což vyšlo na povrch zejména v souvislosti s kybernetickým útokem na ICAO v roce 2016. Vláda USA obvinila ICAO z bagatelizace problému a vyzvala ho za podpory dalších členských států k reorganizaci v tomto směru už po únorové (2019) zprávě kanadského vysílání Broadcasting Corp. o dopadu zmíněného kybernetického útoku na ICAO.

„Od ICAO očekáváme hodně. Očekáváme efektivní a etické vedení,“ stojí v oficiálním sdělení vlády USA. ICAO na svou obranu uvedlo, že od incidentu svou odolnost proti kybernetickým útokům výrazně zlepšilo. Americký zástupce v ICAO Tom Carter už v květnu deklaroval, že 36 členná rada agentury vyjádřila značnou nedůvěru v bezpečnost stávajícího informačního systému a zpochybnila „nedostatek odhodlání vedení řešit tuto otázku transparentním způsobem.“ Carter ve svém projevu uvedl, že ICAO bude muset "udělat více pro ochranu zaměstnanců, kteří přicházejí s informacemi o pochybeních uvnitř agentury (whistleblowerů)".  

ICAO v reakci na krok USA oznámilo, že „bezodkladně“ začalo „formalizovat“ nový přístup vůči whistleblowerům podle návrhů Spojených států a dalších zemí. Spojené státy však podle blíže nespecifikovaného zdroje agentury Reuters požadovaly, aby tento nový přístup byl zaveden už v červnu 2019, kdy byl schválen správní radou agentury. Mluvčí ICAO Anthony Philbin v reakci na nespokojenost USA uvedl, že jiné země agenturu za pokrok v této oblasti již ocenily a vyslovil obavu, že po současném zastavení plateb ze strany USA nebude ICAO s to další změny realizovat.  

Jedná se o nejnovější případ střetu Washingtonu s některou z organizací působících pod hlavičkou OSN­. Spojené státy například opustily Radu OSN pro lidská práva, kulturní agenturu UNESCO a snížily objem finanční podpory Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA). 

ICAO je na finančním příspěvku USA do značné míry závislé – jedná se o téměř čtvrtinu ročního rozpočtu ICAO ve výši přibližně 76 milionů USD. Časovou platnost pozastavení placení příspěvku Washington nespecifikoval. Spojené státy zatím nenastolily možnost, že ICAO zcela opustí a zůstávají tak nadále jednou ze 193 členských zemí. 

-fr-

Zdroj: Reuters

Flying Revue > Zprávy > Všechny články > USA přestaly platit svůj díl mezinárodní agentuře pro civilní letectví ICAO
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
.

         Máme pro vás »

FR 3/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 
Rozhovor s autorem »
Křest knihy »
Objednejte zde 
»

Předplatné jako dárek:

Předplatné:

..
12345

Drony a my:


Létejte s vaším dronem bezpečně

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 31.05.1978 se stalo...
31.05.1978
První let druhého prototypu cvičného letounu RFB Fantrainer (D-EATI).
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345