Naganské Tu-154 "odlétá" z Kbel do Kunovic už tento pátek

20.9.2016

Tu-154M OK-BYZ v době aktivní služby.Tu-154M OK-BYZ v době aktivní služby.
Tu-154M OK-BYZ v době aktivní služby.
Tu-154M OK-BYZ na kbelském letišti.Tu-154M OK-BYZ na kbelském letišti.
Tu-154M OK-BYZ na kbelském letišti.
Tu-154M OK-BYZ během demontáže centroplánu na kbelském letišti. Tu-154M OK-BYZ během demontáže centroplánu na kbelském letišti.
Tu-154M OK-BYZ během demontáže centroplánu na kbelském letišti.
Tu-154M OK-BYZ během demontáže centroplánu na kbelském letišti. Tu-154M OK-BYZ během demontáže centroplánu na kbelském letišti.
Tu-154M OK-BYZ během demontáže centroplánu na kbelském letišti.
Pohled do kokpitu rozebíraného stroje.Pohled do kokpitu rozebíraného stroje.
Pohled do kokpitu rozebíraného stroje.
Snášení vodorovné ocasní plochy.
Snášení vodorovné ocasní plochy.
Tu-154M OK-BYZ na kbelském letišti.
Tu-154M OK-BYZ na kbelském letišti.
Letoun OK-BYZ před začátkem demontáže.
Letoun OK-BYZ před začátkem demontáže.
Rozpojený centroplán.
Rozpojený centroplán.
Tým nadšenců z kunovického muzea, kteří se na demontáži letounu podíleli.
Tým nadšenců z kunovického muzea, kteří se na demontáži letounu podíleli.

Nejočekávanější pozemní přesun v novodobé české historii dostal včera zelenou a legendární "naganské" Tu-154M imatrikulace OK-BYZ se v pátek začne po silnici přesouvat z pražského kbelského letiště do Leteckého muzea v jihomoravských Kunovicích. "Velký přelet aneb Stádo slonů uchem jehly", jak akci kunovičtí nazvali, startuje v pátek 23. září 2016 dopoledne, v neděli kolem deváté hodiny ranní by měl konvoj dorazit do Kunovic. 

Trasa přesunu.
Trasa přesunu.

Nejprve ale musí trup rozebraného letadla na kbelském letišti naložit na 30m dlouhý návěs (délka soupavy po naložení bude 51,5m), ostatní části na další návěsy. "Ve čtvrtek naložíme a v pátek ráno vyrážíme," uvedla mluvčí projektu Tereza Šírová. Většina přesunů kromě páteční etapy Praha – Milovice u Hořic proběhne v noci a brzy ráno za asistence vojenské policie a Policie ČR. 

Konvoj můžete zahlédnout na trase Praha-Kbely - Poděbrady - Jičín - Hradec Králové - Olomouc - Přerov - Kunovice. Podrobně trasu uvidíte po kliknutí do mapy vlevo. 

Monitorovat akci budou i komisaři pelhřimovské Agentury Dobrý den – provozovatele Muzea rekordů a kuriozit a autora a vydavatele České knihy rekordů. Kunovičtí totiž usilují o zápis do této knihy. "Věříme, že se nám to podaří,"  věří Šírová a vzkazuje poděkování všem, kdo její uskutečnění umožnili. Díky nadšení drobných i větších donátorů v kampani na Startovač.cz se jim podařilo shromáždit nejen potřebných 400 tisíc korun na přesun, ale dokonce třikrát krát více: 1,2 mil korun.

Takto bude trup letadla připraven pro přesun. Zoom gallery
Takto bude trup letadla připraven pro přesun.
 

Muzejníci na ploše kbelského letiště letadlo rozebírali od roku 2014, nyní jejich snaha a představy došly do Dne D. Letos v červenci se jim podařilo zdolat poslední zlomový bod - oddělení pravé části centroplánu (viz článek Tu-154 a Velký přelet: Odmontovat centroplán? Nemožné! A přece se to podařilo!). Během uplynulého víkendu demontovali z centroplánu poslední součásti a zajistili pohyblivé vybavení interiéru. Hlavní demontáž dokončili v polovině srpna, kdy oddělili i levou část centroplánu od trupu.

Co je Velký přelet
”x”

Velký přelet aneb Stádo slonů uchem jehly je akce nadšenců z leteckého muzea v Kunovicích. Z pražských Kbel chtějí do muzea dopravit legendární TU-154M s imatrikulací OK-BYZ, které dopravilo v roce 1998 domů hokejové olympijské vítěze z Nagana. Letoun z vládní letky, jenž na své palubě pamatuje kromě hokejistů i prezidenty a premiéry, dosloužil v roce 2007. Kunovičtí ho dva roky rozebírali, na jeho přepravu vybrali na Startovači.cz 1,2 mil korun.
Více o Velkém přeletu píšeme zde a zde.

Velký přelet aneb Stádo slonů uchem jehly.
Velký přelet aneb Stádo slonů uchem jehly.

Na závěr pak včera, v pondělí 19. září 2016, zkompletovala přepravní firma Universal Transport všechna potřebná povolení a přesun díky tomu kunovičtí mohou uskutečnit v plánovaném termínu 23.-25. září 2016. Kdyby povolení úřadů nezískali, museli by celou akci odložit přibližně o měsíc.„Hodně se nám ulevilo a kolegům z Universal Transport moc děkujeme za vyřízení,“ řekl po získání potřebných povolení Martin Hrabec, vedoucí Leteckého muzea v Kunovicích a hlavní motor a duše Velkého přeletu. Pděkování podle něj patří aké kbelské 24. základně dopravního letectva, která dala souhlas k pohybu techniky při nakládání a výjezdu z letiště.

Letoun z vládní letky, jenž na své palubě pamatuje kromě hokejistů i prezidenty a premiéry, dosloužil v roce 2007. Stroj Tu-154M s imatrikulací OK-BYZ byl posléze nahrazen letounem A319 CJ. Vyřazeného letadla se ujala skupina nadšenců z leteckého muzea v Kunovicích. Podařilo se jim stroj odkoupit a od roku 2014 odpracovali zadarmo už stovky hodin na jeho demontáži. Letoun totiž skutečně rozebírali bez zásahu hrubé síly a navzdory pochybovačům se jim to skutečně podařilo. Šroubek po šroubku, žádné řezání. V Kunovicích letoun opět složí dohromady, aby tu mohl sloužit dál, byť jen návštěvníkům muzea.

-fr-

Zdroj a foto: Muzeum Kunovice

logo_fr_transp.jpg


Flying Revue > Články > Historie letectví > Naganské Tu-154 "odlétá" z Kbel do Kunovic už tento pátek
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

 
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 19.07.1909 se stalo...
19.07.1909
Hubert Latham se jako první pilot okusil překonat kanál La Manche. Po startu z Calais uletěl 11,2 kilometru, ale pak byl donucen přistát nouzově na hladinu průlivu.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »