Aero vyhrálo zakázku na generální opravu a modernizaci letounů L-39 bulharských vzdušných sil

7.1.2023

Společnost Aero Vodochody uzavřela kontrakt na generální opravu letounů L-39 s ministerstvem obrany Bulharska.

První dva letouny budou do Aera převezeny do konce ledna 2023. Součástí smlouvy je i částečná modernizace strojů. Rámcová smlouva je platná po dobu čtyř let. S dodáním letounů zpět po kompletním dokončení zakázky se počítá v roce 2024.

l-39_bulharskych_vzdušných_sil.jpg

„Těší mě úspěšné završení výběrového řízení a možnost podporovat dalšího z uživatelů našich legendárních letounů L-39 Albatros. Systematicky pracujeme na upevňování a rozvíjení vztahů se současnými uživateli našich letadel. Bulharsko se tak připojilo k řadě zákazníků, kteří se rozhodli pro generální opravu a dílčí modernizaci svých strojů,“ uvádí Filip Kulštrunk, viceprezident pro obchod Aero Vodochody.

l-39_bulharskych_vzdušných_sil1.jpg

banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

V rámci smlouvy byla uzavřena objednávka na generální opravu prvních dvou strojů L-39ZA, včetně dvou motorů a pomocné startovací jednotky Safír. Na zakázce bude spolupracovat i strategický partner LOM Praha, který provede opravu motorů AI-25TL. Rozsáhlé práce na generální opravě a dílčí modernizaci Aero zahájí již do konce ledna, kdy budou letouny do vodochodské továrny dopraveny. S dokončením prvních letounů se dle kontraktu počítá v roce 2024. Plánuje se, že letouny zpět do Bulharska poletí po vlastní ose. Na zakázce se budou podílet i další dodavatelé z České republiky, kteří spolupracují s Aero Vodochody.

l-39_bulharskych_vzdušných_sil2.jpg

Součástí kontraktu je i částečná modernizace, kdy bude nahrazena především původní ruská avionika za západní a dojde tak k modernizaci navigace, komunikace, identifikace a záznamových zařízení. Samotná generální oprava zajistí obnovení meziopravní doby letounů na 7,5 roku nebo 1 500 letových hodin.

Aero vyrobilo na 2 900 letounů L-39 Albatros, z nichž stovky stále létají po celém světě. Albatrosy jsou historicky nejúspěšnějšími cvičnými proudovými letouny. Mnoho zemí je ale využívá i pro další mise, například průzkumné mise či ochranu hranic. V minulých letech dokončilo zakázky na údržbu, opravy a modernizace letounů L-39C a L-39ZA od čtyř zahraničních zákazníků z Afriky a střední Asie. Letouny L39 Albatros by měly být do budoucna nahrazeny zbrusu novým letounem L-39NG, který se díky úspěšné certifikaci těší velkému zájmu uživatelů po celém světě.

 

Autor: Tisková zpráva Aero Vodochody

banner_knizni_edice_640x200_2.jpg

Flying Revue > Články > Vojenské letectví > Aero vyhrálo zakázku na generální opravu a modernizaci letounů L-39 bulharských vzdušných sil
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 

          

SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 02.03.1969 se stalo...
02.03.1969
Pilot André Turcat provedl v Toulonu úspěšně první let francouzského prototypu (sn. 001) nadzvukového letounu Concorde.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »