Aviatická pouť 2019: Šonka a Kopfstein v Pardubicích RBAR poletí. To ale není zdaleko všechno

31.5.2019

Uvidíte i akrobatickou skupinu z Jaroměře The Flying Bulls Aerobatic Team. Zdroj: APUvidíte i akrobatickou skupinu z Jaroměře The Flying Bulls Aerobatic Team. Zdroj: AP
Uvidíte i akrobatickou skupinu z Jaroměře The Flying Bulls Aerobatic Team. Zdroj: AP
Boeing Stearman při akrobatické ukázce. Zdroj: APBoeing Stearman při akrobatické ukázce. Zdroj: AP
Boeing Stearman při akrobatické ukázce. Zdroj: AP
JAS-39 Gripen při jednom z vystoupení na AP. Zdroj: APJAS-39 Gripen při jednom z vystoupení na AP. Zdroj: AP
JAS-39 Gripen při jednom z vystoupení na AP. Zdroj: AP
Martin Šonka předvede spolu s Petrem Kopfsteinem demo verzi závodu RBAR. Zdroj: APMartin Šonka předvede spolu s Petrem Kopfsteinem demo verzi závodu RBAR. Zdroj: AP
Martin Šonka předvede spolu s Petrem Kopfsteinem demo verzi závodu RBAR. Zdroj: AP
Těšit se můžete i na MiG-15 UTI. Zdroj: APTěšit se můžete i na MiG-15 UTI. Zdroj: AP
Těšit se můžete i na MiG-15 UTI. Zdroj: AP
Enstrom 480B. Zdroj: AP
Enstrom 480B. Zdroj: AP
Beechcraft T-34 Mentor. Zdroj: AP
Beechcraft T-34 Mentor. Zdroj: AP

Aviatická pouť 2019     Už zítra je to tu, Aviatická pouť 2019 otevře brány. A pokud jste znejistěli, jestli se po středečním oznámení o konci RBAR v Pardubicích poletí demo závod Air Race, tak poletí. A co ještě o víkendu na pardubickém letiště uvidíte?

V první řadě pořadatelé po oznámení o ukončení podniku Red Bull Air Race fanoušky našich reprezentatnů ujišťují, že Martin Šonka i Petr Kopfstein na Aviatické pouti poletí. "Dozvěděli jsme se smutnou zprávu, že světová série Red Bull Air Race má skončit na konci sezony 2019. Chceme ubezpečit fanoušky a diváky Aviatické pouti, že Red Bull Air Race Demo s šampionem Martinem Šonkou a Petrem Kopfsteinem 1. a 2. června v Pardubicích bude. Je to tedy jedna z posledních příležitostí zažít tuto atmosféru na vlastní kůži a v programu Aviatické pouti," vzkazuje návštěvníkům Jan Rudzinskyj. 

Martin Šonka a Petr Kopfstein na svých speciálech prolétnou trať vymezenou pěti branami, kdy hlavní část trati bude situována přímo před hlavním prostorem pro návštěvníky. Ti budou moci sledovat nejen vlastní soutěžní lety, ale obdobně jako na oficiálních závodech budou mít možnost vidět i přípravy pilotů a jejich týmů před samotným letem. Dvoukolový Demo RBAR bude zařazen mezi ostatní vystoupení Aviatické pouti a uskuteční se po oba dny. Vedle toho se oba čeští mistři oblohy předvedou i v samostatných exhibičních letech.  

» Přečtěte si: Martin Šonka a Petr Kopfstein předvedou českým fanouškům Red Bull Air Race naživo
»  Na komentování Aviatické pouti se moc těším. Je to velká výzva a radost, říká Michal Beran
» Další články v sekci Aviatická pouť 2019. 

Leteckou akrobacii předevede tradičně i skupina The Flying Bulls Aerobatic Team, která zde na nových letounech XtremeAir XA42 ve světové premiéře předvede manévr s názvem Double mirror loop. „V podstatě jde o dvojité zrcadlo, kde nad a pod dvojicí v zrcadlovém letu jsou zbývající členové skupiny. Horní v poloze na zádech a spodní v klasické poloze. XtremeAiry však disponují vyšším výkonem motoru, což nás přivedlo k myšlence zkusit v této sestavě i nějaký obrat, takže celá skupina v této složité sestavě, kterou jsme létali již na Zlínech, navíc zaletí i přemet. Je to velice náročné a i ve světě ojedinělé číslo," říká vedoucí skupiny Stanislav Čejka. 

Zoom gallery

Historii letectví zastoupí repliky Blériot XI či Caudron, chybět nemohou ani legendy jako Spitfire a Mustang. Historické cvičné letouny odprezentují variace dvouplošníků Bücker 131 a britský de Havilland DH.82 Tiger Moth. Ten bude i nejstarším originálním letadlem zařazeným v programu, protože byl vyroben již v roce 1935. Pozdější generaci cvičných letadel budou zastupovat typy Boeing Stearman, Beechcraft T-34 Mentor a T-28 Trojan.

V české premiéře se představí i zajímavý cvičný typ Vultee BT-13 Valiant a pardubickou premiéru bude mít i typ C-11 v barvách československého vojenského letectva. Z tohoto typu naši piloti přecházeli v padesátých létech na proudový typ MiG-15UTI, který se na Aviatické pouti také ukáže. Pardubické Centrum leteckého výcviku předvede čtveřici nových vrtulníků Enstrom 480B a ve společném letu i současný proudový typ L-39 Albatros.

Letectvo AČR přiletí do Pardubic s JAS-39 Gripen, bitevní Alcy L-159 předvedou útok na letiště. 

Vedle letového programu je připraven i tradičně bohatý pozemní program, zahrnující vedle statických ukázek letecké a vojenské techniky i předvedení Policie ČR, hasičů a autoveteránů. Během Aviatické pouti budou vždy po celý den probíhat i nejrůznější aktivity a soutěže pro děti, a tak lze z leteckého dne odejít nejen se spoustou zážitků, ale třeba i s nějakým oceněním ze soutěže. 

Organizace

Nejplynulejší dopravu návštěvníků na letiště bezkonkurenčně zajistí železniční doprava, především takzvaný Letištní expres vypravovaný ze zastávky Pardubice-závodiště s cílovou zastávkou přímo v centru dění na letišti. V Letištním expresu je přeprava návštěvníků s platnou vstupenkou zajišťována zdarma. Také je možné využít zvláštní linky MHD. Železniční i autobusové spoje budou pochopitelně k dispozici i při odjezdu návštěvníků po skončení Aviatické pouti. Pro parkování vozidel budou tradičně využity prostory u hlavní letištní brány a zejména plochy na uzavřené silnici 1/37. 

"Ve spolupráci s Policií ČR jsou také připravena dopravní opatření k zajištění plynulosti provozu. Přesto je třeba počítat s případným zdržením a čas příjezdu zvolit s dostatečným předstihem před začátkem akce. Času je dost, neboť letiště je po oba dny otevřeno již od osmi hodin,“ upřesňuje dopravní situaci Josef Hadinec z organizačního štábu Aviatické pouti.

Více než pětihodinový letový program letošní Aviatické pouti bude obsahovat ukázky řady dalších zajímavých letadel. Jeho součástí bude také jedinečná a česká premiéra ukázky Red Bull Air Race a chybět nebude i tradičně pestrý pozemní program s rozmanitou paletou atrakcí, dětských soutěží a ukázek veteránů, vojenské, policejní a hasičské techniky. Detaily na webu AP 2019

-fr-

Zdroj: Aviatická pouť

Flying Revue je mediálním partnerem akce. 

Zoom gallery

Flying Revue > Série & speciály > Aviatická pouť 2019 > Aviatická pouť 2019: Šonka a Kopfstein v Pardubicích RBAR poletí. To ale není zdaleko všechno
Loading...

Čtěte v rubrice dále

  • Aviatická pouť 2019: Šonka a Kopfstein v Pardubicích RBAR poletí. To ale není zdaleko všechno
    Uvidíte i akrobatickou skupinu z Jaroměře The Flying Bulls Aerobatic Team. Zdroj: AP
    Uvidíte i akrobatickou skupinu z Jaroměře The Flying Bulls Aerobatic Team. Zdroj: AP

Stránkování

<1 2
 
 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

  • Aviatická pouť 2019: Šonka a Kopfstein v Pardubicích RBAR poletí. To ale není zdaleko všechno
    Uvidíte i akrobatickou skupinu z Jaroměře The Flying Bulls Aerobatic Team. Zdroj: AP
    Uvidíte i akrobatickou skupinu z Jaroměře The Flying Bulls Aerobatic Team. Zdroj: AP

Stránkování

<1 2
 
 
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 17.06.1955 se stalo...
17.06.1955
První let sovětského dopravního letounu Tupolev Tu-104.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »