Co všechno opakovat do rádia řídícímu? Opravdu všechno?

Na palubním rádiu slyšíme často nejisté hlasy pilotů nezvyklých na radiovou komunikaci s řízením letového provozu. Jednou z jejich častých chyb pak je, že na instrukce buď jen frajersky odpoví „roger“ nebo naopak chaoticky opakují všechno, co jim řídící řekl.

lllll.jpg

Pravidlo je, že je potřeba zopakovat důležité informace a instrukce obsahující QNH, přidělenou výšku, vektory, přidělení dráhy, dosažení bodu kam platilo povolení (např. vyčkávací místo RWY), povolení přistání nebo vstupu na dráhu, kód odpovídače (squak), novou radiovou frekvenci atd. Jde v principu o to zásadně snížit pravděpodobnost takové chyby v komunikaci, kdy pilot špatně porozumí číslu nebo důležité instrukci. Odpovídat pouze „roger“ na instrukce a důležité informace nelze, protože řídící neví, zda jste jej slyšeli správně.  

Při opakování instrukce řídícího letového provozu opakujte čísla v tom pořadí, ve kterém jste je dostali. Po každém opakování uveďte svou volací značku, aby řídící věděl, že instrukci přijalo správné letadlo. Příletové, odletové a pojížděcí povolení vždy opakovat celé. 

Podobně je potřeba zacházet i s radiovými frekvencemi a squak kódy – zopakujte čísla, ale nezahlcujte rádio dalšími informacemi. Na instrukci „contact tower on frequency 120,3“ stačí odpovědět jen „tower 120,3 OK REX“. Na konci vysílání užívejte vždy vaši volací značku.

Flying Revue > Pro piloty > Archiv > Pilotní tipy > Co všechno opakovat do rádia řídícímu? Opravdu všechno?
.

         Máme pro vás »

FR 5/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 

Pojišťovna Ergo:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 26.09.2011 se stalo...
26.09.2011
Boeing slavnostně předal na letišti Paine Field ve Washingtonu první Boeing 787 Dreamliner společnosti All Nippon Airways.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456