Co všechno opakovat do rádia řídícímu? Opravdu všechno?

Na palubním rádiu slyšíme často nejisté hlasy pilotů nezvyklých na radiovou komunikaci s řízením letového provozu. Jednou z jejich častých chyb pak je, že na instrukce buď jen frajersky odpoví „roger“ nebo naopak chaoticky opakují všechno, co jim řídící řekl.

lllll.jpg

Pravidlo je, že je potřeba zopakovat důležité informace a instrukce obsahující QNH, přidělenou výšku, vektory, přidělení dráhy, dosažení bodu kam platilo povolení (např. vyčkávací místo RWY), povolení přistání nebo vstupu na dráhu, kód odpovídače (squak), novou radiovou frekvenci atd. Jde v principu o to zásadně snížit pravděpodobnost takové chyby v komunikaci, kdy pilot špatně porozumí číslu nebo důležité instrukci. Odpovídat pouze „roger“ na instrukce a důležité informace nelze, protože řídící neví, zda jste jej slyšeli správně.  

Při opakování instrukce řídícího letového provozu opakujte čísla v tom pořadí, ve kterém jste je dostali. Po každém opakování uveďte svou volací značku, aby řídící věděl, že instrukci přijalo správné letadlo. Příletové, odletové a pojížděcí povolení vždy opakovat celé. 

Podobně je potřeba zacházet i s radiovými frekvencemi a squak kódy – zopakujte čísla, ale nezahlcujte rádio dalšími informacemi. Na instrukci „contact tower on frequency 120,3“ stačí odpovědět jen „tower 120,3 OK REX“. Na konci vysílání užívejte vždy vaši volací značku.

Flying Revue > Pro piloty > Archiv > Pilotní tipy > Co všechno opakovat do rádia řídícímu? Opravdu všechno?
.

         Máme pro vás »

FR 4/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 
Rozhovor s autorem »
Křest knihy »
Objednejte zde 
»

Předplatné jako dárek:

Předplatné:

..
12345

Pilotshop:

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Drony a my:


Létejte s vaším dronem bezpečně

Kalendárium:

Dne 15.07.1933 se stalo...
15.07.1933
Willey Post odstartoval z newyorského letiště Floyd Bennet Field s hornoplošníkem Lockheed Vega k sólo obletu Zeměkoule.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345