Poškozená pitotka, nefunkční rychloměr?

Ucpání (čímkoli), nebo poškození může být příčinou fatální nehody, protože pokud se pilot neumí v takové situaci orientovat, může ztratit kontrolu nad svým letadlem.

pitot.jpg

Nefungující rychloměr se může projevit mnoha způsoby. V každém případě byste měli znát režim pohonné jednotky i podélný sklon letadla ve vztahu k různým rychlostem, abyste se mohli v případě nutnosti bez rychloměru obejít.

Vaši schopnost odhadu rychlosti letadla a letu bez rychloměru můžete zlepšit například tak, že si nastoupáte do bezpečné výšky a v různých konfiguracích (různé vysunutí klapek, bez klapek atd.) si budete zapamatovávat polohu přídě letadla vůči horizontu a tomu odpovídající rychlost. Toto si můžete vyzkoušet při letu s instruktorem, kdy pod jeho vedením si zakryjete přístroje pro kontrolu letu a vyzkoušíte si svůj odhad režimu letu.“

Pokud nacvičujete pády, tak i zde si zapamatujte polohu přídě letadla (sklon letadla) ve vztahu k horizontu a do této polohy se prostě v případě nefunkčního rychloměru nedostávejte. Pamatujte, že ne každé letadlo je vybaveno signalizací pádu.

Ještě jedna možnost určení rychlosti může být s pomocí GPS zařízení, které vám ale ukazuje rychlost oproti zemi (ground speed). Avšak pozor! Zde je ale potřeba si uvědomit, že je nutné vzít v úvahu velké množství opravných faktorů, bez kterých je tato metoda nebezpečná.

Abyste si odhadování rychlosti opravdu natrénovali, je dobré při každém letu co nejvíce sledovat okolí i polohu letadla a nastavení otáček motoru a vzdušnou rychlost si odhadovat. Zvyknete si tak svému letadlu více rozumět, více s ním cítit a rychloměr se pak stane spíše jen přístrojem pro kontrolu vašeho odhadu.

Flying Revue > Pro piloty > Archiv > Pilotní tipy > Poškozená pitotka, nefunkční rychloměr?
.

         Máme pro vás »

FR 3/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 
Rozhovor s autorem »
Křest knihy »
Objednejte zde 
»

Předplatné jako dárek:

Předplatné:

..
12345

Drony a my:


Létejte s vaším dronem bezpečně

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 28.05.1971 se stalo...
28.05.1971
Z letiště Bordeaux-Merignac vzlétl ke svému prvnímu letu prototyp francouzského dopravního letounu Dassault Mercure 100.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345