"HELIAQ"

17.10.2021

Dne 17.9.2021 se uskutečnila na letišti v Mladé Boleslavi, velmi zdařilá akce firmy NISA Air s.r.o., která zde má svoje prodejní a servisní zázemí.

1.jpg

Akce s názvem Helicopter Session 2021, byla první akcí tohoto druhu v ČR a její hlavní náplní bylo setkání českých a slovenských majitelů a pilotů nejrůznější typů vrtulníků Robinson, které firma NISA Air po dobu svého působení v ČR prodala nebo servisovala. Podrobněji se celé akci budeme věnovat v nejbližší budoucnosti.

Dnes aspoň pár slov o novém, při této příležitosti vzniklém “produktu” s názvem HELIAQ, který vznikl symbiózou automobilu Škoda KODIAQ a vrtulníku Robinson R22 (OK-MAY). 

2.jpg

Škoda KODIAQ se pro přistání vrtulníku podrobil jen minimálním úpravám, které provedli modeláři z oddělení ŠKODA DESIGN a odborníci z oddělení EGV – stavba prototypů.

Společně zkonstruovali plošinu připevněnou k rámu střechy auta. „Je to ocelová konstrukce sestavená tak, aby rovnoměrně rozložila zatížení. Připevněná je k rámu střechy tam, kde jsou běžně přichyceny střešní ližiny. Povrch plošiny je z dřevěných desek“ popisuje jeden z modelářů Petr Erben.

3.jpg

Přestože vrtulník Robinson R22 váží s pilotem a přistávací plošinou více než půl tuny, nebylo třeba sériový KODIAQ dále zpevňovat. Pouze pro dosažení optické rovnováhy náprav se posílilo zadní odpružení vozu.

Poté již bylo potřeba zkusit vrtulník na střechu dostat. Po statické zkoušce, kdy byl vrtulník na auto spuštěn, se stroj vznesl do vzduchu a veden zkušeným pilotem Janem Čermákem na střešní plošině SUV ŠKODA KODIAQ bezpečně přistál.

4.jpg

Nutno připomenout, že vrtulník nepřistál na střeše vozu ŠKODA poprvé. V roce 2011 dosedl na plošinu na střeše modelu ŠKODA YETI vrtulník v jednom z dílů populárního pořadu BBC Top Gear.

Krátké představení pilota Jana Čermáka

pa46ja.jpg Obchodní pilot letadel a vrtulníků. Létání ho baví již od 14 let, kdy začal létat na větroních v kolínském aeroklubu. Díky své práci si plní své dětské sny o létání, kde má široké spektrum od velmi lehkých ultralajtů přes vrtulníky a až po soukromé jety. Za létáním i velmi rád cestuje, např. do USA. V roce 2016 se zúčastnil s Jiřím Prušou expedice USA, kdy obletěli celé spojené státy podél hranice a navštívili většinu národních parků na západě. 

UL Straton – osobní stroj Jana Čermáka
UL Straton – osobní stroj Jana Čermáka

Autor: NISA Air s.r.o.

.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 14.07.1951 se stalo...
14.07.1951
Vzlet prototypu dopravního stroje Lockheed L-1049 Super Constellation.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »