Iniciativa Letadla pomáhají, bilancuje

14.4.2022

Vrtulníky, které se zapojily do akce nazvané „Letadla pomáhají“ zvládly přepravit k hranicím mezi Slovenskem a Ukrajinou přes děvět tun materiálu.

Část zůstala na místě, zbytek pak zamířil přímo na Ukrajinu. „Jednalo se především o léky, zdravotnické vybavení a hygienické potřeby. Jeden let pak posloužil k urychlenému dodání jídla, kterého začal být na hranici kvůli váznoucímu zásobování nedostatek,“ shrnuje dosavadní působení letců z Moravy vedoucí celé akce Marek Vašťák.

f6.jpg

Dvojice vrtulníků (Sikorsky S-76 a Bell 206) vykonala na hranici dohromady deset letů. Sedm proběhlo z Kunovic, další tři pak z Brna. Helikoptéry převážely především urgentně potřebný náklad. Co mohlo počkat, dorazilo na hranici později kamionem. Na zpáteční cestě do Česka pak vrtulníky vezly obyvatele Ukrajiny prchající před válkou. „Často šlo o lidi se zhoršenou pohyblivostí či zdravotními problémy. Převáželi jsme například muže po operaci hlavy, děti s poruchou autistického spektra nebo po dětské mozkové obrně či těhotné ženy. Dohromady šlo asi o osmdesát osob,“ dodává Vašťák.

f11.jpg

Během posledních letů piloti přepravili téměř tři tuny zdravotnického materiálu, včetně dvou ultrazvuků. Jeden pro nemocnici v Dubnu, která se nachází mezi Lvovem a Kyjevem a bylo v ní mnoho zraněných, druhý pak zamířil přímo do Kyjeva.

banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

Vzhledem k tomu, že se boje postupně přesunuly do východní části Ukrajiny, došlo k výrazné změně dopravní i bezpečnostní situace, a proto budou další potenciální lety vypravovány pouze ve skutečně urgentních případech podle potřeb krizových a koordinačních center.

f34.jpg

Dále bychom rádi oznámili, že transparentní účet zřízený od 9. 3. do 8. 4. 2022 Charitou Uherské Hradiště, na kterém se na tuto akci nastřádalo 468 930 Kč, již slouží jiným účelům. Pro potřeby iniciativy Letadla pomáhají byl zřízen nový transparentní účet 123-6731600277/0100, který zřídila společnost LR Airlines. „Charitě UH velmi děkujeme za úžasnou spolupráci. Kooperace s nimi byla naprosto skvělá,“ říká koordinátor projektu Martin Hrabec

f3.jpg

„Děkujeme všem, kteří tento projekt finančně, materiálově a ideově podpořili a zapojili se do naší pomoci obyvatelům Ukrajiny. Velké díky patří městu Uherské Hradiště, městu Kunovice a mnohým drobným dárcům za finanční pomoc a spolupráci při realizování akce. Bez Vás by to nešlo. Máme Vám vyřídit, že adresáti pomoci z Ukrajiny si Vaší pomoci velmi váží,“ dodává Hrabec.

 

Autor: Tisková zpráva muzea Kunovice

banner_fr_300x300_videobanka_cz_fin.jpg

Flying Revue > Články > Všeobecné letectví > Iniciativa Letadla pomáhají, bilancuje
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 14.07.1951 se stalo...
14.07.1951
Vzlet prototypu dopravního stroje Lockheed L-1049 Super Constellation.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »