Na křídlech racků létá i padá Jan Rudzinskyj ve své nové knize

9.2.2016

Recenzi knihy vám nabídneme ve Flying Revue 2/2016, které vyjde 3.března. Recenzi knihy vám nabídneme ve Flying Revue 2/2016, které vyjde 3.března.
Recenzi knihy vám nabídneme ve Flying Revue 2/2016, které vyjde 3.března.

Špičkový český pilot Jan Rudzinskyj právě vydává knihu Na křídlech racků. Píše v ní o své lásce k létání, která neuvadla ani poté, co ho létání málem připravilo o život. 

„Dvouplošník? Chci ho, protože se chci vydat na pouť časem… A chci cítit vítr, když letím, a chci, aby se lidé dívali, aby viděli, že krása ještě existuje.“ Tenhle citát, jenž hovoří tichou řečí ke všem, kdo dokážou zkrotit divoké stroje z dob dávno minulých, autor vetkl knize do úvodu jako motto. Vypůjčil si ho od spisovatele, milovníka létání Richarda Bacha.  

Zoom gallery

Kniha Na křídlech racků, kterou ve čtvrtek 11.února 2016 pokřtí jiný slavný český pilot - účastník Master Class Red Bull Air Race Martin Šonka, je nebojácně autentická.

Jan Rudzinskyj
”Jan

Jan Rudzinskyj je aviatik a akrobat, milovník historických letadel a dvouplošníků. Člen The Flying Bulls Aerobatics Team. Spolupořádá každoroční pardubickou leteckou přehlídku Aviatická pouť. Žije v Pardubicích. Křest knihy: 11.února 2016 v Paláci knih Luxor. Kmotrem bude Martin Šonka.

Nevyhýbá se ani nehodě na bratislavské aeroshow před deseti lety, při níž Rudzinskyj málem přišel o život. Knihu psal pět let. Je o létání, to v první řadě, ale také o snech a síle znovu se postavit na start. „Píšu o beznaději, když jsem ležel rozlámaný v nemocnici, s více než dvěma metry jizev na těle, ty na duši ani nepočítám. A píšu také o naději, když jsem přesvědčoval doktory, že budu zdráv,“ říká. 

Jeho přesvědčení bylo silnější než realita. Svoje slovo lékařům splnil. po půl roce znovu letěl. Meresjev, maně čtenáře napadá paralela s legendárním ruským pilotem, který přežil svou smrt a znovu, bez nohou, usedl do kokpitu. I Jan Rudzinskyj po střemhlavém pádu z několika desítek metrů vstal z nicoty a znovu vystoupal na nebe. 

Poslechněte si také povídání Jana Rudzinského v pořadu Lucie Výborné Host Radiožurnálu na Českém rozhlase. 

Rudzinskyji létá na moderních letadlech XtremeAir XA42 ve skupině Flying Bulls, s nimiž umí ve skupině na nebe namalovat třeba srdce. Když si níže pustíte video z Nowyho Targu pod Tatrami z léta 2013, uvidíte sami. 

Na leteckých přehlídkách můžete Rudzinského vidět i v zářivě rudém historickém dvouplošníku CASA (Bücker) 1.131 Jungmann, D-EELE, jemuž důvěrně říká Elenka. „Miluji počátky létání, kdy se létalo v otevřeném kokpitu, v kožené bundě, kukle a leteckých brýlích,“ svěřuje se na svém webu. I proto je právě s Elenkou i na obálce knihy při svém proslaveném a unikátním kousku “NO HANDS”. Pokud ho neznáte, pochopíte, když si obálku pozorně prohlédnete. 

Recenzi knihy vám nabídneme ve Flying Revue 2/2016, které vyjde 3.března. Zoom gallery
Recenzi knihy vám nabídneme ve Flying Revue 2/2016, které vyjde 3.března.

Jiný historický dvouplošník se autorovi stal málem osudným. Kolega z letky v protislunci nešťastně zavadil o ocasní plochu jeho letadla, to se během vteřiny zřítilo k zemi a tam se poskládalo na hromádku jako tahací harmonika. Nehoda ale není středobodem knihy. Tím je příběh muže, jenž se nevzdal, jehož formovaly situace a stavy, v nichž se většina z nás nikdy neocitla. "Píšu o tom, co jsem se naučil cestou a přirovnávám život ke svému milovanému létání - neboť, vše je jedno." Kniha má tři roviny, které se navzájem prolínají. Dějovou linii autor mísí se vzpomínkami na důležité chvíle v leteckém i civilním životě, vše pak doplňují Rudzinského postřehy, jimž říká vhledy. 

Recenzi knihy vám nabídneme ve Flying Revue 2/2016, které vyjde 3.března. 

Není to obyčejný příběh a není to ani neobyčejný příběh obyčejného kluka, jak se rádo v podobných případech říká. Je to neobyčejný příběh neobyčejného člověka. 

Kniha, k níž předmluvu napsal reportér Českého rozhlasu Ľubomír Smatana, vychází právě v těchto dnech. Ve čtvrtek 11.února 2016 v 17 v knihkupectví Luxor na Václavském náměstí v Praze, Flying Revue bude knihu nabízet vzápětí na svém webu. Členové Klubu Flying Revue ji budou mít s podpisem autora. 

Recenzi knihy vám nabídneme ve Flying Revue 2/2016, které vyjde 3.března.
Recenzi knihy vám nabídneme ve Flying Revue 2/2016, které vyjde 3.března.
 

Jan Rudzinskyj: Na křídlech racků - Jak jsem létal a padal

Vydal BIPLANE s.r.o., Neratov

Křest 11.února 2016, Palác knih Luxor, Praha, Václavské náměstí

Kmotr knihy: Martin Šonka  

 

Jan Dvořák

Foto: janrudzinsky.cz, neoluxor.cz; Video: Aviatv.pl

Flying Revue > Články > Všeobecné letectví > Na křídlech racků létá i padá Jan Rudzinskyj ve své nové knize
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 19.07.1909 se stalo...
19.07.1909
Hubert Latham se jako první pilot okusil překonat kanál La Manche. Po startu z Calais uletěl 11,2 kilometru, ale pak byl donucen přistát nouzově na hladinu průlivu.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »