Letecká doprava zažívá jedno z nejlepších období historie, hlásí IATA

11.2.2019

IATA    Začátek nového roku, včetně toho čínského, který začal minulý týden, je zároveň příležitostí ohlédnout se za rokem minulým. Ten byl z pohledu leteckých společností sdružených v asociaci IATA opět rekordní. Leteckou přepravu během roku využilo takřka 4,5 miliardy leteckých cestujících. Pro Flying Revue přímo z ženevské centrály IATA referuje Roman Orlík.

IATA, ilustrační foto.Zoom gallery
IATA, ilustrační foto.

4,343 miliardy leteckých cestujících nastoupilo během loňského roku do letadla, aby se s ním přepravilo z bodu A do bodu B. To je o čtvrt miliardy více než v roce 2017, kdy tento údaj byl 4,093 miliardy. Trend vykazuje v posledních letech růst pravidelně - v roce 2016 využilo služby některého z dopravců 3,8 miliardy leteckých cestujících. Ukazatel Revenue passenger kilometers (RPK), který zjednodušeně ukazuje poptávku po přepravě, se meziročně zvýšil o velmi slušných 6,5 %. I přes malé zpomalení trendu je to opět velmi dobrý výsledek a jedná se o další rok, kdy letecké společnosti vymazávají ztráty po recesi, jež začala v roce 2007.

Další ukazatele, které odborníci sledují, rovněž vykázaly pozitivní růst: nabízená kapacita (ASK) rostla o 6,1 % a index využitelnosti sedačkové capacity - Seat load factor (SLF) - poskočil na rekordní hodnotu 81,9 %. Na grafu můžete vidět vývoj SLF od roku 1945 - s tím, že nejnižší hodnotu 52,1 zaznamenali statistici v roce 1971. 

Zoom gallery

Když se podíváme na jednotlivé regiony, vidíme, že region Asie a Tichomoří rostl nejrychleji, v oblasti Středního Východu a v Evropě dochází ke zpomalení, zejména kvůli obavám z Brexitu, nákladům na palivo, rostoucímu protekcionismu a s ním spojenými náklady. Zpomalení čínské ekonomiky je pak de facto globální problém.

I tak lze ale říci, že letecký sektor zažívá jedno z nejlepších období z pohledu profitability a nic nenasvědčuje tomu, že by tohle období nemělo v roce 2019 pokračovat. A to i přesto, že nejistota a volatilita v politice a na finančních trzích mohou signalizovat blížící se recesi.

Prognóza IATA na toto období nám ostatně dává za pravdu: očekáváme 6% růst RPK, stabilizaci ziskových marží a ROC (return on capital) ve výši 8,6 %. V neposlední řadě se pak bude dále zvyšovat nabídka služeb, nových spojení a benefitů pro cestující a firmy.

Na tuto oblast se ve svém příspěvku zaměřím příště.

Úspěšný vstup do nového roku přeje ze Ženevy Roman Orlík 

Zoom gallery

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Zprávy > Letecká doprava > Letecká doprava zažívá jedno z nejlepších období historie, hlásí IATA
.

         Máme pro vás »

FR 2/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorogie pro piloty »

Dotisk knihy Svět z nebe:

Svět z nebe »

Letecký cestopis pro vás:

První český letecký cestopis » 

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker NUTS


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 11.04.1943 se stalo...
11.04.1943
Frank Piasecki vzlétl s vrtulníkem P-V Engineering Forum PV-2, který se tak stal druhou úspěšnou vrtulníkovou konstrukcí ve Spojených státech.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456