Letiště Praha dosáhlo pro tuzemsko nejvyššího možného hodnocení Aa3 ratingové agentury Moody´s

11.11.2019

Letiště Praha dosáhlo pro tuzemsko nejvyššího možného hodnocení Aa3 ratingové agentury Moody´s

Letiště Praha   Jedna z trojice světově nejrespektovanějších ratingových agentur, Moody´s Investors Service, povýšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Letiště Praha z dosavadního A1 s pozitivním výhledem na hodnocení Aa3 se stabilním výhledem. 

Agentura Moody´s zvýšila na podzim letošního roku spoelčnosti Letiště Praha, a.s., rating úvěrové spolehlivosti o jeden stupeň, jelikož podle ní vykazuje stabilní cash flow, konkurenceschopné letištní poplatky, finanční profil společnosti je výborný a má zásadní postavení ve státní infrastruktuře. Nově udělené hodnocení Aa3 značí na ratingové škále Moody´s bezpečnou investici s nízkým úvěrovým rizikem s tím, že výhled ratingu Letiště Praha, a.s., je podle agentury stabilní.

„Rozhodnutí agentury Moody´s potvrzuje, že Letiště Praha je dlouhodobě vnímáno jako důvěryhodný subjekt a seriózní partner pro případné investice. To je důležitým předpokladem k tomu, abychom splnili závazek rozvoje letištních kapacit a služeb bez nároku na finanční prostředky ze státního rozpočtu. V tomto ohledu je stále naším záměrem financovat rozvojové projekty z vlastních výnosů. V případě nutné půjčky nám velmi vysoký rating spolehlivosti zajistí výhodné podmínky úvěru,“ uvedl Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

Totožné zvýšení ratingu se týká i České republiky; letiště Praha tak dlouhodobě dosahuje nejvyššího hodnocení, jaké lze v tuzemsku získat. Ve své zprávě poukazuje agentura
Moody´s na silnou úlohu Letiště Praha jako provozovatele největšího letiště v České republice, pozitivně hodnotí stabilní finanční zázemí společnosti a zodpovědnou strategii v realizaci rozvojových plánů.    

K udělení ratingu Aa3 se stabilním výhledem vedlo agenturu Moody´s stabilní cash flow vycházející především ze silné pozice společnosti jako provozovatele největšího letiště v České republice, které obsluhuje spádovou oblast Prahy s 2,5 miliony obyvatel v širší metropolitní oblasti a dalšími 4 miliony obyvatel v dojezdové vzdálenosti 90 minut. Podle Moody´s disponuje společnost Letiště Praha, a.s. výborným finančním profilem, který je udržitelný i po případných rozsáhlých investicích do dalšího rozvoje. Dalším faktorem jsou konkurenceschopné a stabilní letištní poplatky, přičemž růst provozních výsledků letiště je generován rostoucím počtem odbavených cestujících, nově vznikajícími spojeními a navyšováním kapacity na stávajících linkách, nikoli navyšováním přistávacích poplatků.

V loňském roce Letiště Praha odbavilo rekordních 16,8 milionu cestujících, v meziročním srovnání šlo o 9% nárůst. Očekává se, že k nárůstu počtu odbavených cestujících dojde
i v letošním roce - jen v letní sezóně ruzyňským letištěm prošlo celkem 5 812 597 cestujících, což znamená meziroční navýšení o 6 %.

Rating Aa3 se stabilním výhledem byl letos udělen i České republice jako celku, proto mohl být zvýšen i rating letiště právě na tento stupeň. Nutno poznamenat, že rating zohledňuje výkonnost celé skupiny Letiště Praha, tedy včetně dceřiných společností Czech Airlines Technics, a.s. a Czech Airlines Handling, a.s.  

Pro další rozvoj letiště, resp. nárůst počtu odbavených cestujících je nezbytné v blízké budoucnosti rozšířit počty stojánek a nástupních míst a vybudovat novou paralelní vzletovou a přistávací dráhu 06R/24L. Do roku 2029 tak letiště plánuje vybudování nástupního prstu D rozšířením Terminálu 2, k němu se pak v roce 2036 přidá další nový prst E.  

Nová dráha umožní nezávislý provoz na obou zmíněných VPD, po jejím zprovoznění vzroste kapacita pohybů na letišti na 250 tisíc za rok. Součástí modernizace letiště je stavba nové řídící věže a nepřímo i výstavba elektrifikované dvoukolejné železniční trati Praha-Kladno s odbočkou na letiště. 

-fr-

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Články > Letecká doprava > Letiště Praha dosáhlo pro tuzemsko nejvyššího možného hodnocení Aa3 ratingové agentury Moody´s
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 23.07.1983 se stalo...
23.07.1983
Duchapřítomnost posádky a velká dávka štěstí zachránila před 25 léty, 23. července 1983, život 61 pasažérům a osmi členům posádky Boeingu 767-200 při incidentu, který vešel do historie pod názvem Gimli glider.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »