Premiéra na Aviatické pouti

10.5.2024

Vojenská letectva zahraničních států nejsou v programu Aviatické pouti často zastoupena.

tz10-slovinsky_pc_9m_foto_kommando_luftunterstuetzung.jpg

V letošním roce se však návštěvníci dvaatřicátého ročníku Aviatické pouti, který se uskuteční o víkendu 1. a 2. června 2024 v Pardubicích, mohou těšit na velmi dynamickou ukázku cvičného turbovrtulového stroje Pilatus PC-9 slovinského vojenského letectva.  

„Na výcvik vojenských pilotů mají jednotlivé státy různé koncepce. Někde využívají k výcviku moderní turbovrtulové stroje, ale například ve Slovinsku jsou Pilatusy PC-9M švýcarské výroby hlavním typem jejich vojenského letectva,“ říká Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti a pokračuje: „Při pohledu na dvoumístné Pilatusy poháněné výkonným turbovrtulovým motorem si ani neuvědomíme, že od vzletu prototypu letadla PC-9 uplynulo v letošním roce čtyřicet let. Při samotné letové ukázce se spojí jeho elegantní vzhled s dynamikou jednotlivých obratů a je třeba zmínit, že slovinský vojenský pilot Andrej Fiorelli je s letadlem dokonale sžitý.

banner_300x100_predplatne_fr_01_12_2023.jpg

Jeho letová ukázka je opravdová akrobacie, kterou bychom od vojenského cvičného stroje ani nečekali. Pilot ukazuje velmi dobrou manévrovatelnost stroje a dynamicky mění horizontální prvky s těmi vertikálními, kdy doslova mizí ve výšce. Není divu, že ukázka slovinského Pilatusu před několika roky právem získala ocenění na britském prestižním leteckém dnu RIAT. Proto jsme velice potěšeni přístupem velení slovinského vojenského letectva a nesmírně nás těší, že do svého kalendáře letových ukázek zařadilo také Aviatickou pouť. Bude to pardubická premiéra nejen letové ukázky, ale pokud se nepletu, také samotného typu Pilatus PC-9,“ dodává Jan Rudzinskyj. 

tz10-slovinsky_pc_9m_foto_kommando_luftunterstuetzung_1.jpg

Aviatická pouť je tradiční celodenní program pro celou rodinu. V sobotu i v neděli je připraven i pestrý pozemní program s řadou prezentací a aktivitami pro děti i dospělé. Samotný letový program bude trvat přes pět hodin. 

Více informací o aktualitách z připravovaného programu lze získat na stránkách www.aviatickapout.cz

Zdroj: Tisková zpráva Aviatická pouť

Flying Revue > Články > Vojenské letectví > Premiéra na Aviatické pouti
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 18.07.1942 se stalo...
18.07.1942
Prototyp Messerschmittu Me 262 řízený testovacím pilotem Fritzem Wendelem provedl první vzlet za pomoci proudových motorů.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »