10.2.2019

Martin Šonka na trati v Abu Dhabi. Zdroj: Team ŠonkaMartin Šonka na trati v Abu Dhabi. Zdroj: Team Šonka
Martin Šonka na trati v Abu Dhabi. Zdroj: Team Šonka
Petr Kopfstein na trati v Abu Dhabi. Zdroj: Red Bull Media House, Joerg MitterPetr Kopfstein na trati v Abu Dhabi. Zdroj: Red Bull Media House, Joerg Mitter
Petr Kopfstein na trati v Abu Dhabi. Zdroj: Red Bull Media House, Joerg Mitter
Petr Kopfstein na trati v Abu Dhabi. Zdroj: Red Bull Media House, Sebastian MarkoPetr Kopfstein na trati v Abu Dhabi. Zdroj: Red Bull Media House, Sebastian Marko
Petr Kopfstein na trati v Abu Dhabi. Zdroj: Red Bull Media House, Sebastian Marko
Petr Kopfstein ve svém stroji Edge 540 V3. Zdroj: Red Bull Media House, Sebastian Marko
Trať závodu v Abu Dhabi, prvním podniku Red Bull Air Race sezóny 2019

Red Bull Air Race 2019     Martin Šonka vyrazil do letošního ročníku seriálu Red Bull Air Race a za obhojobou mistrovského titulu zostra - o pouhé tři tisíciny vteřiny zaostal ve finále za vítězným Yoshihide Muroyou a z prvního letošního závodu Air Race v Abu Dhabi tak odjíždí s druhým místem a 22 body. Petr Kopfstein měl technické problémy a za desáté místo bere čtyři body.

Šonka: v osmičce penalizace, ve finále těsně druhý

V kvalifikaci Šonka skončil čtvrtý, v prvním kole vlastního závodu přešel hladce přes Boltona z Chile, který byl diskvalifikován za překročení maximálního povoleného přetížení 12 G. Ve druhém kole si zkomplikoval život vteřinovou penalizací, vicemistra světa Mata Halla (AUS) však po dramatickém průběhu nakonec přesto o dvě desetiny porazil. "Udělal jsem to napínavé jen proto, že jsem udělal chybu a nechal si dát penalizaci. Jinak by to napínavé nebylo, byli bychom o dost rychlejší. Takže pro finále je úkol letět především čistě,” líčil průběh letu proti Hallovi Šonka.

Do finálové čtyřky postoupili s Šonkou Japonec Muroya, Američan Goulian a Francouz Ivanoff. Ten však kvůli technickým potížím nakonec neodstartoval a skončil čtvrtý. Japonec Muroya pak zaletěl velmi rychlý čas, na který Goulian nestačil a ztratil přes dvě desetiny, Šonka letěl jako poslední. Na prvním mezičase těsně vedl, v prostřední pasáži ale dost ztratil. V závěru sice zaletěl skvěle, na Japonce to ale už nestačilo. Rozdíl mezi nimi byl v cíli pouhé tři tisíciny vteřiny - pokud by letěli zároveň, Muroya by byl v cíli dříve o vzdálenost odpovídající třiceticentimetrovému školnímu pravítku.

“Nejsme teď ti úplně nejšťastnější, bylo to velmi těsné, ale byl to krásný závod. Maličké zklamání to samozřejmě je, ale je pravda, že Yoshi tady létal skvěle, vyhrál i kvalifikaci a zasloužil si to. Vloni ve Wiener Neustadtu jsme se nakonec těsně radovali my, tentokrát byl o ten chloupek rychlejší někdo jiný,” líčil po doletu Šonka.

Kopfstein: nezalétaný motor a desáté místo

Team Spielberg Petra Kopfsteina nastoupil do nové sezóny s novým motorem a novými technickými modifikacemi. Ty bylo možné však na jeho letoun Edge 540 V3 nainstalovat až v místě závodu a to se žel projevilo i na přípravě a výsledku. „Celá řada věcí nefungovala tak, jak by měla. Odešlo nám napájení, odešla avionika, přehříval se motor,“ vysvětloval po závodě Kopfstein. Motor se nepodařilo před závodními lety zaběhnout. Potřebný nálet před startem nebylo možné podle zpráv z týmu uskutečnit i kvůli návštěvě papeže, protože byly omezeny starty.

rbar_tiskovka19_1280x853_-min.jpgPřečtěte si na FR » Air Race 2019: Chceme zase vyhrát, říká Martin Šonka. Petr Kopfstein si hodně slibuje od nového motoru

V Round of 14, kde Petr Kopfstein letěl proti ve finále bronzovému Michaelu Goulianovi, byl motor vůbec poprvé ochuzen na závodní režim, což se pozitivně odrazilo ve výsledném čase. Petr zaletěl čas, jímž by postoupil jako lucky loser, to však zhatila penalizac za chybný průlet brány a závod pro Spielberg skončil ve čtnáctce se čtyřmi body za desáté místo.

„Výsledek je, jaký je. S tím už nic neuděláme. Máme ale velkou radost z čistého času, který se nám podařilo zaletět – bez penalty bychom byli na úrovni letů z Final 4. Motor fungoval výborně a je vidět, že jdeme po správné cestě,“ řekl Petr.

RBAR 2019: Muroya, Šonka, Goulian

Zoom gallery

Nový systém bodování hned v Abu Dhabi nese plody. Muroya si připsal 25 bodů za vítězství v závodě plus tři body za vítězství v kvalifikaci, má tedy nyní o šest bodů více než druhý Šonka. Třetí je Američan Goulian, který je za českým pilotem o pouhý bod, jelikož i on získal bod za třetí místo v kvalifikaci. Šonka za čtvrté místo v kvalifikaci body nebral, má tedy jen 22 bodů za druhé místo v závodě. Druhý český pilot Petr Kopfstein skončil v úvodním závodě desátý, do dalších bojů nastoupí se čtyřmi body na kontě.

Příště: Tajemný závod v Evropě

Příští závod se letí v Evropě, zatím ale není známo, kde ani kdy přesně. Organizátoři však slibují, že to bude závod, který "nebudete chtít minout". Z osmi závodů letošního ročníku jsou kromě Abu Dhabi zatím známé tyto podniky: v červnu Kazaň, v červenci Budapešť, v srpnu Chiba, v říjnu Indianopolis a v listopadu v Saudské Arábii (přesné místo zatím není známo). Dva zbývající závody mají proběhnou jak už zmíněno někde v Evropě, resp. někde v Asii.