Strakonice On Air 2023

19.9.2023

Strakonice On Air 2023
Strakonice On Air 2023
Strakonice On Air 2023
Strakonice On Air 2023
Strakonice On Air 2023

Již poosmé se v sobotu 9. září otevřely pomyslné brány strakonického letiště, aby přivítaly návštěvníky leteckého dne Strakonice On Air. A jako každý rok, ani letos nechybělo mezi ukázkami něco mimořádného, tentokráte americká bitevní AH-1S Cobra.

Osmý ročník leteckého dne, jehož historie se začala ve Strakonicích psát v roce 2012 však v žádném případě nebyl jen o vystoupení historického amerického bitevního vrtulníku Bell AH-1S Cobra, právě naopak.

 _rgb0215_tn.jpg

Letové ukázky jsou sice nejdůležitější částí celého leteckého dne, ale program zahrnoval mnohem více, od oblíbeného programu pro děti, ve kterém si malí návštěvníci mohli vyzkoušet své dovednosti v řadě „leteckých“ disciplín, přes výstavu autoveteránů, ukázku hasičské techniky, až po statické ukázky letecké techniky.

 _rgb0266_tn.jpg

Areál letiště se začal plnit už dopoledne, ale největší nápor návštěvníků přišel po poledni před leteckými ukázkami, které odstartovaly průlety armádních Gripenů a hromadný seskok parašutistů. Pak už se na nebi nad Strakonicemi střídaly ultralighty, historická letadla a akrobaté.

 _rgb0358_tn.jpg

Vzácným hostem byl Jan Šimůnek, který přiletěl představit nejen svého ŠK-1 Trempíka, ale pro znalé vlastně také připomněl důležitou část československé letecké historie, kterou psali jeho otec Vladimír (slavný vojenský zkušební pilot) a strýc Bohuslav (neméně slavný konstruktér leteckých motorů) a která stále pokračuje díky jeho synům Petru a Pavlovi. Společně s Trempíkem se ve vzduchu představila ultralehká replika Kuňkadla, lehkého letounku který ve dvacátých létech Vladimír a Bohuslav Šimůnkové postavili.

 _rgb0286_tn.jpg

Strakonické nebe přivítalo i Honzu Rudzinského s jeho populární „Elenkou“, CASA Bückerem 1.131, který byl v roce 2012 jedním z účastníků prvního novodobého leteckého dne ve Strakonicích. Perfektní akrobacii se Zlínem Z-142 předvedl jako vždy Karel Vobořil z Bemoairu, krásu tichého akrobatického letu pak předvedl reprezentant ČR Marek Veselý. A nemůžeme v souvislosti s akrobacií zapomenout ani na Jaromíra Čiháka na Extře 300L.

 _rgb0302_tn.jpg

Benešovský Bemo Box se postaral nejen o ukázku skvělé skupinové slétanosti, ale i o divácky populární sestřelování balonků. Ale k úspěchu leteckého dne, který na letiště přilákal několik tisíc lidí přispěli úplně všichni, kteří přiložili ruku k dílu, ať už nahoře na obloze, nebo dole na zemi. Mnoho z nich se do výčtu výše nedostalo a těm se omlouváme.

 _rgb0163_tn.jpg

Tak zase za dva roky na shledanou ve Strakonicích na Strakonice On Air 2025.

Foto: Jiří Mašek

 

 

 

Flying Revue > Články > Všeobecné letectví > Strakonice On Air 2023
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 19.07.1909 se stalo...
19.07.1909
Hubert Latham se jako první pilot okusil překonat kanál La Manche. Po startu z Calais uletěl 11,2 kilometru, ale pak byl donucen přistát nouzově na hladinu průlivu.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »